EN

23.07.2021, 14:08 Wersja do druku

Warszawa. Pogrzeb aktorki Eugenii Herman-Laskowskiej - 28 lipca

28 lipca w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie odprawiona zostanie msza żałobna dla zmarłej 19 lipca aktorki Eugenii-Herman Laskowskiej, która spocznie na Cmentarzu Komunalnym Północnym - poinformowano w piątek na Fb Związku Artystów Scen Polskich.

fot. Maria Wilma-Hinz

"19 lipca zmarła Eugenia Herman - aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa i radiowa" - poinformował 20 lipca na Fb Związek Artystów Scen Polskich (ZASP). Artystka miała 91 lat.

"Z wielkim smutkiem żegnamy Eugenię Herman, aktorkę teatralną, telewizyjną, filmową i radiową" – napisano we wpisie ZASP, dodając, że artystka zmarła w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Eugenia Herman urodziła się 6 października w 1929 r. w Łodzi. W 1953 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Łodzi. Była związana z łódzkim Teatrem Nowym (1953-60), na deskach którego zadebiutowała w 1951 r. rolą Bregel w "Poemacie pedagogicznym" Antoniego Makarenki w reż. Kazimierza Dejmka. W latach 1960-96 była aktorką Teatru Polskiego w Warszawie. W latach 1997-2000 występowała gościnnie w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Zagrała w ponad trzydziestu spektaklach Teatru Telewizji, gdzie regularnie występowała w latach 60. i 70. XX w.

Na dużym ekranie zadebiutowała w 1956 r. w "Nikodemie Dyzmie" w reż. Jana Rybkowskiego. Niedługo potem wystąpiła w "Człowieku na torze" Andrzeja Munka i "Kapeluszu pana Anatola" w reż. Rybkowskiego. Grała w filmach Krzysztofa Zanussiego ("Za ścianą", "Bilans kwartalny", "Dotknięcie ręki"); u Tomasza Zygadły ("Sceny dziecięce z życia prowincji"), w filmach Marka Koterski ("Życie wewnętrzne", "Nic śmiesznego", "Ajlawju"). Wystąpiła w filmach Ryszarda Bera ("Cudzoziemka") i Wojciecha Marczewskiego ("Ucieczka z kina Wolność").

Widzowie znali ją także z ról w takich serialach telewizyjnych, jak "Królowa Bona", "W labiryncie", "Plebania", "Ojciec Mateusz", "Matki, żony i kochanki", "Miasteczko", "Samo życie". W serialu "Ranczo" kreowała postać ciotki wójta i księdza - Piotra i Pawła Koziołów.

Po raz ostatni widzowie mogli ją zobaczyć na małym ekranie w 2016 r. jako panią Stefanię, pensjonariuszkę domu pogodnej starości, w 204. odcinku serialu "Ojciec Mateusz".

Eugenia Herman była też zaangażowana w działalność pedagogiczną. W latach 1982-94 wykładała na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, pracowała również jako pedagog w Studiu Aktorskim przy Teatrze Żydowskim w Warszawie (1981-2014), a także w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie.

W 1994 r. aktorka została laureatką nagrody za rolę drugoplanową Księżnej Yorku w "Ryszardzie III" Szekspira w Teatrze Polskim w Warszawie na XXXIV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Została odznaczona w 1988 r. Złotym Krzyżem Zasługi, a także odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1989) oraz uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2009).

"Była pogodna i pełna energii. Odeszła artystka, pedagog, piękna, elegancka kobieta z klasą" – czytamy we wpisie ZASP.

Źródło:

PAP