EN

7.07.2021, 12:00 Wersja do druku

Warszawa. Plany repertuarowe Teatru Powszechnego w sezonie 2021/22

Nowy sezon 2021/22 Teatr Powszechny im. Z. Hübnera rozpocznie 21 i 22 sierpnia od pokazów przedsięwzięcia Michała Salwińskiego pt. "Śladami niekończącej się opowieści". Na 25 września zaplanowano premierę "Opowieści niemoralnych" w reż. Jakuba Skrzywanka, z dramaturgią Weroniki Murek.

fot. @arogancki

"Za nami jeden z najtrudniejszych momentów w historii Teatru Powszechnego w Warszawie. Epidemiczny sezon 2020/21 to ponad 5 miesięcy zamknięcia teatrów oraz ścisłego reżimu sanitarnego. Niestety i naszego zespołu nie ominął Covid-19, ale dzięki zachowywaniu restrykcyjnych zasad (dystans, dezynfekcja, system pracy hybrydowej, regularne testowanie) udało się uniknąć masowych zachorowań wśród pracowników i współpracowników" - czytamy w podsumowaniu sezonu przesłanym PAP przez rzecznika teatru Mateusza Węgrzyna.

Jak podkreślił, "mimo wszystko zespół Teatru pracował bez dłuższych przerw, czego dowodem jest aż 6 premier". "Mamy nadzieję, że po wakacjach uda się wrócić do funkcjonowania przynajmniej w podobnej formule jak dziś" - dodał.

"Nowy sezon 2021/22 rozpoczniemy pod koniec sierpnia od pokazów projektu Michała Salwińskiego Śladami niekończącej się opowieści (21 i 22 sierpnia). Twórcy wraz z najmłodszymi mieszkańcami Pragi, którzy wzięli udział w warsztatach, zainspirowani powieścią Niekończąca się historia Michaela Ende, zaproszą na podróż w krainę dzieciństwa i fantastycznych stworzeń" - zapowiedział Węgrzyn.

Jak wyjaśnił, na 25 września zaplanowano premierę "Opowieści niemoralnych" w reż. Jakuba Skrzywanka, z dramaturgią Weroniki Murek. "Inspiracje dla twórców stanowiły filmy Waleriana Borowczyka, historia Romana Polańskiego oraz materiał dokumentalny o współczesnej kulturze fandomu i fetyszu. Twórcy poddają refleksji temat indywidualnej wolności oraz przemocy w obliczu zamian społecznych i kolejnych świadectw ofiar" - czytamy w przesłanej informacji.

27 listopada odbędzie się premiera spektaklu "Radio Mariia" w reż. Rozy Sarkisian. "Koncepcja pochodzącej z Ukrainy reżyserki, współpracującej od lat z dramaturżką Joanną Wichowską, została wybrana w procedurze open call zorganizowanej w ramach programu Face to Faith. Międzynarodowy projekt Face to Faith jest współorganizowany przez Teatr Powszechny w Warszawie razem z sześcioma teatrami i festiwalami z Europy i Izraela: ANTI Contemporary Art Festival (Finlandia), Divadlo pod Palmovkou (Czechy), Gesher Theater (Izrael), Jam Factory Art Center (Ukraina), Sommerblut Kulturfestival e.V. (Niemcy) – koordynator projektu i Teatro dei Venti (Włochy)" - napisano.

Zaznaczono, że jest to "dwuletni projekt poświęcony zagadnieniu wiary we współczesnym społeczeństwie, który zakłada wyprodukowanie 7 spektakli w latach 2021-22, przy czym za każdy z nich będą odpowiedzialne poszczególne instytucje partnerskie".

"Za kilka dni, bo już 8 lipca w Awinionie odbędzie się konferencja prasowa inaugurująca inny międzynarodowy projekt teatralny pt. Prospero – Extended Theatre. To kilkuletnie przedsięwzięcie opierające się na współpracy kulturalnej dzięki wsparciu z programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej. Teatr Powszechny w Warszawie stał się częścią sieci najważniejszych europejskich teatrów razem z takimi instytucjami, jak: belgijski Theatre de Liege (lider projektu), włoski Emilia Romagna Teatro Fondazione w Modenie, portugalski Sao Luiz Teatro Municipal w Lizbonie, szwedzki Goeteborgs Stadsteater, Hrvatsko Narodno kazaliste w Zagrzebiu, Teatros del Canal w Madrycie, Schaubuehne Berlin, Odeon-Theatre de l'Europe w Paryżu oraz telewizja ARTE" - czytamy w informacji.

Jak zapowiedział Węgrzyn, "w ramach programu Prospero planujemy działania edukacyjno-warsztatowe oraz premierę nowego spektaklu Krystiana Lupy Imagine 2 inspirowanego historią kontrkultury lat 60. i 70. oraz życiem i twórczością Johna Lennona". "Premiera odbędzie się na początku marca 2022 r. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, który będzie koproducentem spektaklu" - dodał.

"Na przełomie kwietnia i maja 2022 r. zorganizujemy kolejną edycję Forum Przyszłości Kultury. Tym razem będzie to wydarzenie o zasięgu międzynarodowym. Impulsem do zwołania Europejskiego Forum Przyszłości Kultury 2022 jest konieczność wypracowania wizji projektu kulturowego świata po pandemii oraz odniesienie się do ogłoszonego przez Komisję Europejską projektu Europejskiego Zielonego Ładu i wspierającej go koncepcji Nowego Europejskiego Bauhausu" - napisano w zapowiedzi sezonu.

Wyjaśniono, że "projekt ten zakłada współpracę na polu kultury, nauki, ekologii i gospodarki w celu wspierania realizacji Europejskiego Zielonego Ładu". "Jego najważniejszymi wartościami są estetyka, zrównoważony rozwój, wyrównywanie szans społecznych i innowacyjność. Zakłada on współpracę przede wszystkim artystów, naukowców, aktywistów, ale również przedsiębiorców i inżynierów" - dodano.

"Ostatnią nowością w kolejnym sezonie będzie Orlando w reżyserii Agnieszki Błońskiej, na motywach powieści Virginii Woolf. Scenografię i kostiumy do spektaklu zaprojektuje wybitna artystka wizualna, Katarzyna Kozyra" - zapowiedział Mateusz Węgrzyn. Premiera została zaplanowana w stołecznym Teatrze Powszechnym na 18 czerwca 2022 r.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne