Na rozpoczęcie prezentacji w 2023 roku w Teatrze na Obrzeżach w siedzibie przy Łaziebnej 9 przygotowano dla widzów cykl marcowych spektakli scenicznych.
Przedstawienia Teatru Akt są spektaklami wizualnymi bez słów bazującymi na teatrze ruchu, pantomimie, teatrze ciała, tańcu, cyrku, plastyce. Oparte są na literaturze, choć trudno powiedzieć, że są „ilustracją tekstu”. Można powiedzieć, że powstały na styku tekstu i skojarzeń z nim w postaci obrazów, wizji, które ostatecznie wpływają na temat i tworzą odbicie od literackiego pierwowzoru.
Planeta róż, pokazy: 4, 5, 11, 12 marca, godz. 19.00
Inspiracją do pracy nad spektaklem był tekst „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exuper’ego. Nawiązania dotyczą motywów, postaci, refleksji oraz uniwersalnych prawd tam zawartych, a nie konkretnej opowieści. Akcja spektaklu toczy się na zapleczu areny starego cyrku, po drugiej stronie dekoracji, wśród karykaturalnych postaci cyrkowych, o których Mały Książę powiedziałby: „Nigdy nie wąchali kwiatów, nigdy nie patrzyli na gwiazdy, nigdy nikogo nie kochali”. To konstelacja bytów zawieszonych w pustej przestrzeni, przestających dostrzegać z pozoru niewinne zło, które sami tworzą na co dzień, stając się jego częścią.
Król, Latarnik, Pijak, Bankier, Próżny to postaci dojrzałe, paradoksalnie nie potrafią na chwilę stać się dziećmi. W rzeczywistości to słabe i zagubione jednostki, nie zdolne „rozpoznać, kto i co pośród piekła, piekłem nie jest, aby utrwalić to i rozprzestrzenić”. W oparach sztuczności, zgnuśnienia i małostkowości pojawia się szansa na zmianę.
„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” Saint-Exupery.
Planeta róż to spektakl alegoryczny, opowiedziany za pomocą ruchu, pantomimy, obrazu i muzyki.
Więcej informacji: https://teatrakt.pl/spektakle/planeta-roz/
Teatr na Obrzeżach współfinansuje m.st Warszawa.