EN

8.05.2021, 09:33 Wersja do druku

Warszawa. "Plac Bohaterów" na platformie VOD Teatru Dramatycznego

Inne aktualności

Na platformie VOD Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy od 12 maja będzie można obejrzeć nagranie czytania "Placu Bohaterów" Thomasa Bernharda w reżyserii Franciszka Szumińskiego - poinformowała PAP kierowniczka ds. PR teatru Weronika Doboszyńska.

Jak wyjaśniła, autorem przekładu dramatu Austriaka jest Grzegorz Matysik.

"Przy Heldenplatz - placu, na którym w 1938 r. przemawiał Adolf Hitler - rodzina profesora Schustera mieszkała jeszcze przed wojną. Koszmarne głosy z przeszłości, pomimo upływu lat wciąż słyszy żona profesora. Po Anschlussie Schusterowie wyjechali do Anglii, w 1958 r. wrócili do Wiednia. Jednak nie mogąc znieść odradzającego się wokół nazizmu, wybitny uczony żydowskiego pochodzenia zdecydował się na powtórną emigrację. Tuż przed wyjazdem do Oksfordu profesor Schuster popełnia jednak samobójstwo" - czytamy na stronie Teatru Dramatycznego.

Jak zaznaczono, "Plac Bohaterów Bernharda to rozliczenie pisarza z historią i niechlubną przeszłością Austrii". "Antysemityzm, nazizm i przemoc, które odradzają się po wojnie z nową siłą mieszają się z hipokryzją i nienawiścią społeczeństwa niepogodzonego z własnym losem. Być może właśnie dziś sztuka tak silnie krytykująca upadek państwa, wszechwładze kościoła i skorumpowanie polityków stanie się trafnym komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości" - napisano o dramacie.

Występują: Adam Ferency, Agnieszka Roszkowska, Katarzyna Herman, Waldemar Barwiński, Małgorzata Niemirska, Henryk Niebudek, Agnieszka Wosińska, Sławomir Grzymkowski, Małgorzata Rożniatowska i Marta Król.

Prawa do sztuki reprezentuje wydawnictwo ADiT.

Więcej informacji o czytaniach znaleźć można na stronie: teatrdramatyczny.pl.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne