EN
21.04.2022, 10:00 Wersja do druku

Warszawa. Pieśni Ziemi i Nieba w wykonaniu Oleny Leonenko w MIK

7 maja o 19.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury wyjątkowy koncert w wykonaniu legendarnej ukraińskiej pieśniarki Oleny Leonenko, której na scenie towarzyszyć będzie muzyk multiinstrumentalista – Wojciech Lubertowicz. W autorskim repertuarze Oleny Leonenko znalazły się stare i prastare pieśni Ukrainy, śpiewane w różnych jej zakątkach od wiosennej równonocy do letniego przesilenia. Podczas koncertu odbędzie się zbiórka na rzecz ukraińskich ilustratorów.

fot. Wojtek Drozdowicz

Tego wieczoru usłyszymy opowieści o: stworzeniu świata, upartej staruszce Zimie, która nie chce odejść, pięknej córce Wiosny – Panny Leli, która szyje koszulę swojemu ukochanemu Jaryłe (Słońcu), o rusałkach, ogórkach i złotej pszenicy.

Podczas koncertu odbędzie się zbiórka na rzecz ukraińskich ilustratorów z grupy Pictoric prowadzona przez Fundację ARKA im. Józefa Wilkonia i prezentacja wybranych ilustracji.

Olena Leonenko (ur. 1966 w Kijowie, od 1990 mieszkająca na stałe w Polsce) – ukraińska pieśniarka, kompozytorka muzyki teatralnej, choreografka, aktorka, pedagożka śpiewu i ruchu scenicznego. Skomponowała muzykę do ponad 20 przedstawień teatralnych i telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych. Pracowała m.in. Z Gustawem Holoubkiem, Zbigniewem Zapasiewiczem, Krystianem Lupą, Józefem Opalskim, Agnieszką Glińską, Krzysztofem Warlikowskim. W 2004 roku Gustaw Holoubek zaprosił ją do współpracy z Teatrem Ateneum. Monodramy muzyczne: Noc z Wertyńskim, Ech raz jeszcze raz, czyli taniec z pamięcią powstały pod opieką artystyczną Gustawa Holoubka i literacką Janusza Głowackiego. Kolejne przedstawienie muzyczne – Jesienin – wg scenariusza Janusza Głowackiego wyreżyserował Józef Opalski. Ma w repertuarze ponad pięćset ludowych pieśni rosyjskich, ukraińskich, żydowskich i polskich.  Zagrała w filmach: W ciemności Agnieszki Holland, Boisko bezdomnych Katarzyny Adamik, Rewers Borysa Lankosza. Była stypendystką Amerykańskiego Institute for Democracy in Eastern Europe i dwukrotną stypendystką Fundacji im. Stefana Batorego. Powołała do życia grupę teatralną „Wydybaj” – podróżując wraz z nią po zakątkach całej Ukrainy, poszukiwała najdawniejszych źródeł ukraińskiej kultury, pozostałości pogańskich zwyczajów i rytuałów, badała technikę rytualnego śpiewu i gromadziła pieśni. Złożyły się one na jej późniejszy szczególny i niepowtarzalny repertuar – ponad 500 pieśni ukraińskich, żydowskich, rosyjskich z gromadzonej przez nią w ciągu całych lat skarbnicy. Występowała z wieloma recitalami w Polsce oraz w Mediolanie, Paryżu, Berlinie, Pradze i Kijowie. W 2005 została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest wdową po zmarłym w 2017 roku pisarzu Januszu Głowackim.

Wojciech Lubertowicz – reżyser dźwięku i multiinstrumentalista. Absolwent Wydziału Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Specjalizuje się w grze na etnicznych instrumentach perkusyjnych (bębny obręczowe, darbuka, tombak, cajon), oraz dętych (duduk, ney). Działa na pograniczu stylów i gatunków muzycznych, współpracując zarówno z artystami związanymi z muzyką dawną (Il Giardino D'Amore, Sabionetta, Alta), folkową (m.in. Maria Pomianowska, Mosaic, Karolina Skrzyńska, Angela Gaber), tradycyjną (Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta, Monodia Polska), czy jazzową i alternatywną (Zawartko/Piasecki, Phillip Bracken). Ma na swoim koncie ponad 30 nagrań płytowych i koncerty na czterech kontynentach. Obecnie w ramach studiów doktoranckich powadzi badania nad współczesną techniką gry na bębnach obręczowych w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Pieśni Ziemi i Nieba/ 7 maja, g. 19.00/ Mazowiecki Instytut Kultury

Olena Leonenko – narracja, śpiew, przeszkadzajki; Wojciech Lubertowicz – bębny obręczowe, duduk

Wstęp – bezpłatne wejściówki do pobrania w Kasie MIK oraz na bilety.mik.waw.pl

Podczas koncertu zbiórka na rzecz ukraińskich ilustratorów z grupy Pictoric prowadzona przez Fundację ARKA im. Józefa Wilkonia i prezentacja wybranych ilustracji.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne