Logo
Aktualności

Warszawa. Pierwsza edycja Festiwalu #studencinascenę_premiery2025

13.05.2025, 13:15 Wersja do druku

W dniach 28-31 maja 2025 roku Teatr Druga Strefa ożyje energią młodych talentów podczas konkursowego przeglądu spektakli studenckich. Festiwal #studencinascenę_premiery2025, będący kontynuacją cieszącego się popularnością projektu #studencinascenę, to wyjątkowa okazja, by zobaczyć świeże i nowatorskie interpretacje teatralne.

To nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim platforma wymiany doświadczeń i integracji ogólnopolskiego środowiska teatrów studenckich. 

W latach 2020-2025 Teatr Druga Strefa z sukcesem realizował projekt #studencinascenę, w ramach którego regularnie gościł i prezentował dorobek teatrów studenckich z całej Polski. Projekt ten zyskał szerokie uznanie zarówno wśród środowisk studenckich, jak i warszawskiej publiczności, a jego popularność stanowi fundament dla obecnego festiwalu.

Przyjdźcie i dajcie się porwać różnorodności form teatralnych, które z pewnością Was zainspirują! Co więcej, to Wy, publiczność, zdecydujecie o zwycięzcy! Zespół, który zdobędzie Wasze największe uznanie i najwięcej głosów, otrzyma nagrodę Grand Prix Festiwalu! 

Nie przegapcie tej niepowtarzalnej okazji, by odkryć nowe talenty i aktywnie uczestniczyć w teatralnym święcie!

Program festiwalu poniżej! Bilety dostępne na stronie teatr2strefa.pl.

fot. mat. teatru

NIE PYTAJ O... | Teatr Wysoki | SCEK

28 maja 2025, 19.00

Jak dziś definiujemy patriotyzm? Czy młode pokolenie identyfikuje się z polskością? Te kluczowe pytania często rozbrzmiewają w publicznej dyskusji o przyszłości naszej ojczyzny. Kim zatem jest jednostka, która odcina się od życia państwa? Czy zaangażowanie polityczne jest jedyną formą troski o swoje otoczenie?

Na te i inne palące kwestie odpowiadają młodzi artyści w spektaklu „Nie pytaj o...”. Śledząc losy Głównego Bohatera, zanurzamy się w surrealistyczną, groteskową wizję Polski – kraju nam wszystkim znanego, w którym żyjemy na co dzień. Ten zdeformowany obraz rzeczywistości bezlitośnie odsłania skrywane prawdy o nas samych, o każdym, kto dzieli tę ziemię. Niespodziewanie okazuje się, że ci, którzy deklarują brak zainteresowania sprawami społecznymi i przyszłością kraju, paradoksalnie stają się aktywnymi uczestnikami, a nawet inicjatorami polsko-polskiej wojny.

Reżyseria, kostiumy: Filip Pardyak

Dramaturgia: Zuzanna Polichnowska

Występują: Wiktoria Rutkowska, Weronika Borucka, Hanna Kotowska, Zuzanna Polichnowska, Karol Jagielak, Szymon Karbowy, Karol Żytkowicz, Antoni Wróbel, Filip Pardyak

Czas trwania 90 minut | Kategoria wiekowa 15+

fot. mat. teatru

MeWA | Teatr Wysoki | SCEK

29 maja 2025, 19.00

Pewnej gwieździstej nocy, gdzieś na Morzu Śródziemnym, w małym rybackim kutrze, grupa sześciu apatrydów wpada na pomysł zaatakowania Monako. Ich celem jest wysadzenie pałacu książęcego, aby w ten sposób wypowiedzieć wojnę konceptowi narodów i ostatecznie całkowicie znieść wszelkie podziały państwowe. 

Takim wydarzeniem rozpoczyna się spektakl „MeWA”, czyli „Międzynarodowa Wspólnota Apatrydów”. Opowiada on o dalszych zmaganiach bezpaństwowców w realizacji swojego planu, którego główną pomysłodawczynią — a zarazem liderką grupy — jest Commatus. Oprócz niej do wspólnoty należą: idealistka Eremitja, nieustannie zapatrzona w Commatus, zgorzkniała Puera Peur, przez resztę grupy okrzyknięta „rasistką”, Izyda — uchodźczyni z Egiptu, Michelle Collins — astronautka, która spadła z nieba, oraz nieco odstający od reszty bard z Niemiec, występujący pod pseudonimem „Weltschmerz”. Choć wiele ich dzieli, łączy ich wspólna niechęć do utożsamiania się z własnym narodem. Na łódce znajduje się także jedna osoba niezwiązana z MeWĄ — Lira Costado, która jedynie udostępnia apatrydom swój kuter jako tymczasową kwaterę. Kiedy bezpaństwowcy mają już przystąpić do ataku, niespodziewanie wydarza się coś, czego nikt z nich nie przewidział — na statku pojawia się nowy członek, który całkowicie krzyżuje ich plany. Cały spektakl koncentruje się wokół dwóch kluczowych tematów: Narodowości i Wspólnoty. Staramy się odnaleźć to, co je łączy i co je dzieli, a także stawiamy fundamentalne pytanie: „Czy warto być częścią narodu?”

Scenariusz i reżyseria: Stanisław Malicki 

Występują: Lena Lipert, Florentyna Dworczyk, Frania Soliman, Maria Kamińska, Zofia Tyszkiewicz, Jakub Stańczak, Szymon Karbowy, Malwina Dylewicz

Czas trwania 120 minut | Kategoria wiekowa 15+

fot. mat. teatru

HEROSI | Teatr Politechniki Warszawskiej

30 maja 2025, 19.00

Obudź się. Otwórz oczy. Jesteś uwięziony. System Cię więzi. Czujesz, że ze światem w którym żyjesz jest coś nie tak. Czujesz to, ale nie potrafisz wytłumaczyć. Wiemy, czego szukasz. Jesteś bardzo blisko znalezienia odpowiedzi. Musisz tylko zacząć zadawać odpowiednie pytania. Otwórz oczy. Włącz myślenie. I przyjdź na spektakl. “HEROSI” Teatru Politechniki Warszawskiej. 

Spektakl porusza temat męskości i jej popkulturowych reprezentacji - w jaki sposób wpływają one na kształtowanie definicji męskości w umysłach młodych mężczyzn? Jak oddziałują, jakie wzorce męskości promują i co z nich wynika dla zdrowia psychofizycznego ich odbiorców? Szukamy odpowiedzi na te pytania podążając ścieżką gry stworzonej dla naszego Młodego Bohatera, na której będzie miał okazję spotkać bohaterów swojego dzieciństwa oraz męskie postacie z prywatnego uniwersum.

Reżyseria i scenariusz: Kalina Rzeźnik 

Muzyka: Lena Piękniewska-Bem 

Kierownictwo muzyczne: Jacek Kita 

Scenografia i kostiumy: Lusia Preschey 

Oprawa graficzna: Lusia Preschey 

Światło i dźwięk: Jan Zajączkowski 

Make-up: Szkoła Wizażu Beauty Art 

Stylizacje fryzur: Jaga Hupało Born To Create 

Produkcja i promocja: Kalina Rzeźnik, Lusia Preschey, Anna Piasecka, Grzegorz Sierzputowski 

Występują: Karol Jagielak lub Łukasz Pokorzyński, Tomek Markowicz, Piotr Pawluk, Michał Klin, Szymon Mędykowski lub Jakub Bijak

Czas trwania 90 minut | Kategoria wiekowa 15+

fot. mat. teatru

TRANSGRESERKA | TeART | Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku 

31 maja 2025, 17.00

Spektakl nawiązujące do powieści „Alicja z drugiej strony lustra”. Alicja z XXI wieku jest w stanie „przejrzeć siebie”, demaskuje karykaturalną rzeczywistość i nie pozwala zagościć „krwawemu ćwiartkowi”. Dopuszcza do głosu ciało, symptom wyzwalającej się energii ZMIANY dla niej i otaczającego ją społeczeństwa.

TeART Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku tworzy formułę teatru performatywnego w rozumieniu Ferala - teatru korzystającego ze zdobyczy performansu i zanikania granic między poszczególnymi dyscyplinami sztuki. Aktorzy-performerzy inspirują się zaledwie postaciami literackimi bazując na własnych ciałach, autobiografiach i doświadczeniach kulturowych idąc w kierunku teatru totalnego, transowego stapiającego ze wspólnotą. I zgodnie ze słowami Fisher-Lichte widzowie-uczestnicy „powinni raczej doświadczać, a nie rozumieć”.

Scenariusz i Reżyseria: maŻka Wojciechowska 

Muzyka: Rafał Dętkoś, Piotr Wyrwaszewski 

Technika, zdjęcia: Grzegorz Sosiński

Występują: Zuzanna Korzeniewska, Wiktor Siek

Czas trwania 60 minut | Kategoria wiekowa 15+

fot. Jacek Dybek

PIASKOWNICA | Teatr Standby Studio

31 maja 2025, 19.00

W dziecięcej piaskownicy, ale już bez piasku, On i Ona próbują zmieścić siebie samych, swoje zabawki i wszystkie swoje emocje, przez co ta niewielka przestrzeń staje się miejscem walki pomiędzy obiema płciami. To kameralna historia o dojrzewaniu, o spotkaniu dwojga ludzi, wreszcie o nieumiejętności porozumienia się i radzenia sobie z emocjami. To także bezkompromisowa próba ukazania za pomocą dziecięcych zabaw jednej ze współczesnych chorób cywilizacyjnych – niezdatności do budowania głębokich relacji międzyludzkich.

Reżyseria i adaptacja: Jan Orszulak 

Muzyka: Maja Łuczeczko 

Asystent reżysera: Julia Okoń 

Kierownik produkcji: Magdalena Górniak 

Manager zespołu: Magdalena Bródka 

PR: Magdalena Bródka, Julia Okoń, Magdalena Górniak, Jakub Klimek 

Grafika: Maria Lis 

Administracja: Marta Kolęda 

Obsada: 

ON: Jakub Klimek/Filip Sapieha 

ONA: Magdalena Bródka/Magdalena Górniak/Julia Okoń

Czas trwania 35 minut | Kategoria wiekowa 15+

Źródło:

Materiał nadesłany

Sprawdź także