EN

25.03.2022, 12:34 Wersja do druku

Warszawa. Pięćdziesięciolecie STUDIO

Na rok 2022 przypada jubileusz pięćdziesięciolecia STUDIO, jednej z najważniejszych warszawskich scen teatralnych. Artystycznych, a nie tylko teatralnych, bo STUDIO od zawsze odnosi się i twórczo rozwija awangardowy postulat przenikalności różnych dziedzin sztuki. Naczelną ideą STUDIO teatrgalerii jest tworzenie miejsca, które umożliwia swobodny dialog sztuk i związanych z nimi środowisk twórczych. Pięćdziesięciolecie to doskonała okazja, żeby zaprezentować wielokierunkową i polifoniczną działalność STUDIO i przyjrzeć się przyszłości tego miejsca.

fot. mat. teatru

Punktem wyjścia programu jubileuszu, którego obchody ze względu na luzujące się obostrzenia pandemiczne rozpoczynamy w kwietniu bieżącego roku - mówi Roman Osadnik, dyrektor teatru - jest z jednej strony niezwykle bogata historia STUDIO i ludzi, którzy to miejsce współtworzą, z drugiej pytanie o jego przyszłość. Dlatego w programie jubileuszowym obok artystycznych spotkań z aktorami STUDIO, znajdą Państwo propozycje przygotowane przez młode artystki-aktywistki z ruchu Extinction Rebellion, które z dzisiejszej perspektywy odczytują zawartość naszego archiwum i spuściznę Józefa Szajny, prezentacje prac w technologii VR oraz niezbędną, naszym zdaniem, refleksję nad formami teatru bliskiej przyszłości.

W programie obchodów znajdą się wydarzenia stricte teatralne premiera spektaklu „Plath” (tytuł roboczy), inspirowanego życiem i twórczością Sylvii Plath, przygotowanego przez Katarzynę Kalwat (reżyseria), Agatę Adamiecką-Sitek (dramaturgia), Bożenę Keff (tekst) oraz dwudniowy Maraton Teatralny spektakli repertuarowych), ale także działania galeryjne (cykl „1:1 Kolekcja Studio” czyli prezentację najciekawszych dzieł z kolekcji Galerii Studio, pierwsze spotkanie wokół dzieła Grzegorza Kowalskiego poprowadzi Hanna Wróblewska oraz wystawę „Dekolonizacje”, kuratorowaną przez Dorotę Jarecką); edukacyjne (nocny spacer po teatrze „Podchody teatralne: poznaj teatr w procesie” oraz warsztaty dla dzieci „Pracownia Małego Teatru”) i muzyczne (maraton muzyczny Marcina Maseckiegokoncert Józefa Jakuba Orlińskiego, światowej sławy polskiego kontratenora oraz koncerty-performanse w ramach Ephemera Festival, interdyscyplinarnej odsłony międzynarodowego festiwalu UNSOUND, tegorocznego laureata Paszportu Polityki).

Obchody zakończą się w przyszłym sezonie. Ich finałem będą dwa spotkania. Pierwsze z nich zaplanowane na weekend 16-18 września będzie poświęcone patronowi teatru, Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi. W rocznicę śmierci Witkacego odbędzie się rozmowa poświęcona kolażowym scenariuszom tworzonym na podstawie jego dramatów dla Studio przez dyrektorów artystycznych sceny Szajnę, Grzegorzewskiego i Korczakowską.

Drugie spotkanie na zakończenie roku jubileuszowego będzie poświęcone Józefowi Szajnie, prekursorowi nowoczesnego myślenia o instytucji kultury jako przestrzeni otwartej dla sztuk performatywnych, z okazji planowanej na koniec roku premiery książki Agnieszki Berlińskiej.

PROGRAM JUBILEUSZOWY STUDIO

***
5 kwietnia (wtorek), godz. 19.00 – Foyer oraz online

1:1. KOLEKCJA STUDIO

Inauguracja cyklu spotkań wokół wybranych dzieł z Kolekcji Galerii Studio.

W ramach cyklu zaproszeni goście będą konfrontować się z jedną z prac z kolekcji sztuki współczesnej zgromadzonej w STUDIO. Praca będzie na czas wykładu zaprezentowana widzom. Nasi goście będą wchodzić z nią w dialog, przybliżać kontekst jej powstawania bądź ukazywać ją w całkiem nowym świetle.

Pierwsze spotkanie z cyklu poprowadzi Hanna Wróblewska, kuratorka i krytyczka sztuki, w latach 2010–2021 dyrektorka Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Bliżej przyjrzy się pracy Grzegorza Kowalskiego z 1985 bez tytułu (W hołdzie Witkacemu).

Kompozycja autorstwa Grzegorza Kowalskiego, rzeźbiarza, artysty konceptualnego, kuratora wystaw, profesora akademickiego, powstała w 1985 z okazji wystawy „W hołdzie Witkacemu” zorganizowanej w Galerii Studio.

Kolejne spotkania:

9 maja 2022 o godz. 19.00 - Karolina Sulej, autorka książki „Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny” opowie o instalacji „Ślady” Józefa Szajny, a szczególnie o kobiecym manekinie „Błękitna”. Dwa kolejne spotkania z cyklu zaplanowane są na 6 czerwca i 5 lipca.

Wstęp wolny.

***

13 maja (piątek) godz. 19.30 – Modelatornia

Instalacja

Extinction Rebellion/Szajna/Archwium

REPLIKA - ARCHEOLOGIA KATASTROFY

Kuratorki artystycznej rezydencji Przed/Po, Jadwiga Klata i Nadia Wierzbicka, zaprezentują instalację, która z perspektywy katastrofy klimatycznej pozwoli spojrzeć na zwartość archiwum Studio i spuściznę Józef Szajny w 100 rocznicę jego urodzin.

Instalacja czynna do 9 czerwca, wtorek-niedziela, godz. 16.00-19.00.
Wstęp biletowany.

godz. 19.30 – Foyer

Instalacja
(NIEZNANE JESZCZE) FORMY TEATRU BLISKIEJ PRZYSZŁOŚCI.

Open Studios. Dokumentacja działań międzynarodowej platformy współpracy 2020-2022.

Projekt Open Studios powstał z potrzeby i tęsknoty za spotkaniem, inspiracją i możliwością pobudzenia myśli oraz emocji, tak charakterystycznych dla szeroko rozumianego medium teatru. Został zaproponowany artystom, badaczom i odbiorcom sztuk performatywnych w odpowiedzi na ograniczenia mobilności oraz funkcjonowania życia społecznego w związku z pandemią SARS-CoV-2. Przeciwdziałając stanowi izolacji, artyści spotkali się szukając (nieznanych jeszcze) form teatru bliskiej przyszłości. W instalacji we foyer będzie można zapoznać się z materiałami audiowizualnymi i publikacjami, które opowiedzą o wybranych artystycznych pracowniach i ich działaniach.

Partner: Interdyscyplinarne Centrum Kultury Onassis Stegi w Atenach
Wstęp wolny.

***

14 maja (sobota), od godz. 18.00 do 24.00 - Galeria Studio

OTWARCIE WYSTAWY DEKOLONIZACJE ORAZ NOC MUZEÓW W GALERII STUDIO

Wystawa ukazująca sztukę antywojennego protestu w Polsce i na Zachodzie w latach 60. i 70 XX wieku, uzupełniona o prace współczesnych artystów. W obliczu rosnącego zagrożenia wojennego w Europie, projekt odwołuje się do najważniejszego przesłania teatru i sztuki Józefa Szajny: każda przemoc musi się spotkać z "repliką". Także artystyczną.

Na wystawie znajdą się prace m.in. Jarosława Kozłowskiego, Grzegorza Kowalskiego, Wolfa Vostella, Ulrike Ottinger, Astrid Klein (fot. 1), Nancy Spero, Yayoi Kusamy, Jean-Jacques Lebela, Borisa Lurie. Współorganizatorem wystawy jest Boris Lurie Art Foundation z Nowego Jorku. Kuratorki: Dorota Jarecka, Paulina Olszewska

Wystawie towarzyszy program spotkań na temat współczesnych konfliktów wynikających z dziedzictwa kolonializmu. Spotkania będą odbywać się w Głównym Foyer Teatru Studio.

7 czerwca, godz. 19.00, Michał Pospiszyl, „Dekolonizowanie bagien”, wykład.

21 czerwca, godz. 19.00, Eugene Andre i Katelyne Alexis, sztuka współczesna na Haiti w perspektywie postkolonialnej. Spotkanie w języku francuskim z tłumaczeniem.

27 czerwca, godz. 19.00, Tomasz Szerszeń, „Wszystkie wojny świata”, wykład performatywny.

12 lipca, godz. 19.00, „Artyści w diasporze”. Spotkanie z artystami i artystkami z Ukrainy przebywającymi w Polsce.

19 lipca, godz. 19.00, Ton Van Anh. Spotkanie na temat społeczności wietnamskiej w Polsce. Prezentacja filmu dokumentalnego Ton Van Anh „Warszawiacy”.

Wystawa czynna do 24 lipca, wtorek-niedziela, godz. 12.00-19.00.

Wstęp na wystawę biletowany. Wstęp wolny na wydarzenia towarzyszące.

***

15 maja (niedziela), godz. 18.00 - Modelatornia

Performans

XR FRYZJERZY

XR Fryzjerzy to unikalna okazja poznania historii ruchu przez pryzmat osobistych doświadczeń aktywistów i aktywistek w intymnej sytuacji strzyżenia włosów. Wydarzeniu performatywnemu będą towarzyszyły projekcje dokumentów, w których zajrzymy za kulisy aktywizmu od niecodziennej strony zabiegów dokonywanych na ciele, mających swoją bogatą kulturowo historię, którym będą towarzyszyć prywatne opowieści bohaterów i bohaterek.

Wstęp biletowany.

***

22 maja (niedziela), godz. 19.00 - Duża Scena

Koncert
JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI I MICHAŁ BIEL

Jakub Józef Orliński, światowej sławy polski kontratenor wraz z Michałem Bielem przy fortepianie, wykonają pieśni polskich kompozytorów romantycznych oraz wybrane arie najwybitniejszych przedstawicieli europejskiego baroku.

Wstęp biletowany.

***

26 maja (czwartek), godz. 19.00 - Duża Scena

PREMIERA SPEKTAKLU „PLATH” (tytuł roboczy) KALWAT/ADAMIECKA/KEFF

Spektakl Katarzyny Kalwat (reżyseria), Agaty Adamieckiej-Sitek (dramaturgia) oraz Bożeny Keff (tekst), inspirowany biografią oraz kultową powieścią „Szklany Klosz” Sylvii Plath stanowi próbę kulturowej diagnozy współczesnej depresji.

Proces twórczy poprzedzony był spotkaniami w ramach pracowni Open Studios.

Wstęp biletowany.

***

27 maja (piątek), godz. 16.00 - Scena plenerowa na Placu Defilad

Wydarzenie towarzyszące premierze spektaklu „Plath” (tytuł roboczy). Aktorzy STUDIO przeczytają fragmenty twórczości Sylvii Plath, a także teksty autorów, którzy mieli na nią wpływ osobisty i literacki, takich jak Ted Hughes, czy Anne Sexton.

Wstęp wolny.

***

2 czerwca (czwartek), po spektaklu - Duża Scena

WRACAĆ KU ŚWIATŁU I ŚWIATU
Rozmowa z udziałem Agaty Adamieckiej-Sitek, Katarzyny Kalwat, Bożeny Keff oraz Miry Marcinów.

W warunkach lęku wywołanego przez gwałtowne przeobrażania rzeczywistości – głęboki kryzys liberalnej demokracji, pandemia, wojny, kryzysy humanitarne i postępująca katastrofa klimatyczna – depresja staje się „domyślnym ustawieniem systemowym” zachodnich społeczeństw. Autorki przedstawienia przywołują w spektaklu Esther, bohaterkę „Szklanego Klosza” oraz nawiązują do autobiograficznego wymiaru powieści Sylvii Plath. Mając na uwadze te dwie postaci, zanurzone w politycznym i kulturowym kontekście II połowy XX wieku, twórczynie pytają o kulturowe wymiary determinujące dziś doświadczenie współczesnych kobiet. Czy dałoby się odwrócić narrację i opowiedzieć ją tak, by z absolutnej czerni jamy wykopanej pod rodzinnym domem, w której Esther czekała na śmierć, połykając metodycznie środki nasenne, wrócić ku światu i światłu?

Wstęp wolny za okazaniem biletu na spektakl.

***

5 czerwca (niedziela), od rana do nocy

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MARCINA MASECKIEGO
maraton muzyczny

MD Marcina Maseckiego to wyjątkowe spotkanie artysty z publicznością swojej ulubionej instytucji kultury. Przez cały dzień Masecki będzie przemierzał przestrzenie teatru prezentując w jego kolejnych zakątkach wachlarz swoich muzycznych fascynacji.

godz. 11.00 - Scena plenerowa na Placu Defilad

Do kotleta”
Trio Jazzowe Marcina Maseckiego: Masecki/Rogiewicz/Domagalski

Połączenie muzyki i gastronomii to jeden z ulubionych tematów Marcina Maseckiego. Jego Trio Jazzowe z Jerzym Rogiewiczem i Piotrem Domagalskim zagra na Placu Defilad, przed wejściem do Teatru Studio, do brunchu ze specjalnym jubileuszowym menu, przygotowanym przez Bar Studio.

godz. 13.00 - Duża Scena

„Maraton kameralny”
Masecki/Markowicz/Aleksandrowicz + goście

Od lat Masecki z partnerami prezentuje w Studio muzykę klasyczną w alternatywnym formacie i nieco salonowej atmosferze. Prawie jak w domu; drzwi na dużą scenę będą otwarte, publiczność będzie mogła wychodzić i wchodzić między utworami. W foyer będzie możliwość kupienia herbatki i ciacha, które w czasie koncertu będzie wolno podjadać na sali (rozsądnie oczywiście!). Ze sceny będą płynęły perły europejskiej kameralistyki w różnych konfiguracjach instrumentalnych, od duetów po nonety.

godz. 17.00 - Korytarz na I piętrze

„Solo w korytarzu”
Glass/Satie

Korytarz na piętrze obok gabinetu dyrektora jest długi na 60 m, a szeroki na 3. Jest to przestrzeń niecodzienna I nieco tajemnicza, w dodatku z wyśmienitą akustyką. Masecki ustawi się na wysokiej scenie w jednym z końców tego długiego, dźwiękowego tunelu i zagra utwory dwóch mistrzów minimalizu - Erika Satie i Philipa Glassa.

godz. 20.00 - Duża Scena

Nadzwyczajny koncert symfoniczny”
Mozart/Masecki

Studio wspólnie z Maseckim powołuje do życia specjalnie na tę okazję orkiestrę symfoniczną z muzykami z Polski i Ukrainy. Nie dzieje się to pierwszy raz na deskach Studio, Sinfonia Varsovia też stawiała tu swoje pierwsze kroki. Tym razem nowy zespół zagra koncert fortepianowy Mozarta d-moll (pamiętacie ostatnią scenę w Amadeuszu Miloša Forman kiedy obłąkany Salieri jeździ po szpitalu na wózku, udzielając rozgrzeszenia “wszystkim miernotom świata”?), a po nim utwory symfoniczne Maseckiego pod jego własną batutą - fragmenty z jego symfonii, oraz polonezów orkiestrowych.

godz. 22:30 - Scena Plenerowa na Placu Defilad

Z Ameryki Łacińskiej”
Masecki/Marshall/Ribas

Na zakończenie, w ciepły czerwcowy wieczór, Masecki zaprasza z powrotem na Plac Defilad, tym razem na koktajl muzyczny inspirowany Ameryką Łacińską. Towarzyszyć mu będzie wybitny mandolinista amerykański Mike Marshall oraz brazylijski perkusjonalista Amoy Ribas. Istnieje ewentualność, że koncert spontanicznie przerodzi się w jam session do rana.

Bilety w sprzedaży od 1 kwietnia.

***

11 – 12 czerwca (sobota - niedziela)

MARATON TEATRALNY

Przez cały weekend, na wszystkich scenach, od rana do nocy świętujemy hucznie nasze pierwsze pół wieku. W programie: spektakle „Bowie w Warszawie”, „Byk”, „Koniec z Eddym”, „Biesy VR”, spektakle z cyklu inicjatywy aktorskie „Matka Makryna” Ireny Jun, „Więcej niż jedno zwierzę” Roba Wasiewicza oraz „Oriana Fallaci” w 45-lecie pracy artystycznej Ewy Błaszczyk; nocne oprowadzania po teatrze i zbiorach galerii; warsztaty dla dzieci; jubileuszowe śniadanie oraz potańcówka w barze Studio.

11 czerwca (sobota)

godz. 10.00 i godz. 15.00 – „Bowie w Warszawie”
godz. 18.30 – „Matka Makryna”
godz. 20.00 – „Więcej niż jedno zwierzę”
godz. 21.30 – „Byk”

Po ostatnim spektaklu, ok. godz. 23.00 „Podchody teatralne: poznaj teatr w procesie”, czyli nocny spacer performatywny, który pozwoli doświadczyć przestrzeni teatru przez pryzmat jego historii, a jednocześnie wejść w interakcję z obecnie używanymi i historycznymi obiektami teatralnymi, scenografiami do spektakli, kostiumami i sferą audiowizualną, a także przekonać się na własnej skórze, co oznacza spotkanie trzeciego stopnia z duchem teatru w sensie dosłownym i metaforycznym. Wstęp za okazaniem biletu na jeden ze spektakli.

12 czerwca (niedziela)

godz. 10.00 – „Więcej niż jedno zwierzę”
godz. 11.30 – „Byk”
godz. 13.00 – „Matka Makryna”
godz. 15.00 – „Koniec z Eddym”
godz. 18.30 – „Oriana Fallaci” oraz 45-lecie pracy artystycznej Ewy Błaszczyk
godz. 20.30 – „Koniec z Eddym”

W czasie, gdy rodzice, opiekunowie udadzą się na spektakl zapraszamy dzieci do mobilnego laboratorium teatralnego: Pracownia Małego Teatru to laboratorium, w którym dzieci mogą eksperymentować i stawać się artystami, a dorośli mają możliwość obserwacji i uczestnictwa w procesie. Dzieci poprzez zabawę poznają na nowo takie obszary teatru, jak: opowieść, gest, gra, koncept, kompozycja i odkrywają teatr w codziennych, performatywnych sytuacjach. Pracownia Małego Teatru - Stowarzyszenie Pedagogów Teatru na Placu Defilad przez cały weekend, od godz.10.00 do 18.00, za okazaniem biletu na jeden ze spektakli.

Podczas weekendu odbędą się również oprowadzania po zbiorach Galerii STUDIO. Cztery grupy po 10 osób, wstęp w pełnych godzinach: godz. 11, 12, 13, 14. Po niedostępnych na co dzień magazynach galerii oprowadzą Dorota Jarecka i Paulina Olszewska. Wstęp biletowany.

Wstęp biletowany na spektakle. Bilety w specjalnej cenie 19,72 zł (rok założenia STUDIO).

***

14 czerwca (wtorek), godz. 19.00 - Duża Scena

KILKA WIERSZY AWANGARDOWYCH
Irena Jun i jej goście

Irena Jun, aktorka i reżyserka, jedna z najwybitniejszych na świecie odtwórczyń ról beckettowskich, była wykładowczyni Akademii Teatralnej w Warszawie. Do zespołu Studio należy od powstania tej sceny. Grała w większości spektakli jej dyrektorów.

Wstęp biletowany.

***

WEEKEND IMMERSJI

16 (czwartek) - 17 (piątek) czerwca - Duża Scena, Scena plenerowa na Placu Defilad

EPHEMERA FESTIVAL

Koncerty - performanse w ramach Ephemera Festival, interdyscyplinarnej odsłony międzynarodowego festiwalu UNSOUND, tegorocznego laureata Paszportu Polityki. Prezentacje będą łączyły najnowsze działania w muzyce elektronicznej i eksperymentalnej z elementami performansu, tańca współczesnego i sztucznej inteligencji.

Wstęp biletowany.

17 (sobota) - 19 (niedziela) czerwca, godz. 15.00-19.00 - w różnych przestrzeniach teatru

VR

Pokaz immersyjnych prac wykorzystujących nowe technologie, m.in. wirtualną rzeczywistość i sztuczną inteligencję. W programie m.in. „I am [VR]” Susanne Kennedy i Marka Selga, niemieckiej reżyserki, uhonorowanej w 2017 roku Europejską Nagrodą Teatralną i artysty multimedialnego, zajmującego się dynamiką na styku archaicznych mitów, technologii komputerowej i świadomości, „Mechaniczne dusze” Gaëlle Mourre, francuskiej reżyserki filmów immersyjnych (premiera na festiwalu Sundance w 2019 r) oraz prace polskich twórców z Laboratorium Narracji Wizualnych (Szkoła Filmowa w Łodzi).

Partnerzy: Goethe-Institut w Warszawie, Instytut Francuski

***

26 czerwca (niedziela), godz. 17.00

BENEFIS STANISŁAWA BRUDNEGO

Po spektaklu „Berlin Alexanderplatz” odbędzie się kameralny benefis Stanisława Brudnego, aktora związanego ze STUDIO od 50 lat. Wybitny aktor teatralny i filmowy (w swoim dorobku ma ponad sto dwadzieścia ról teatralnych) i wspaniały człowiek.

Wstęp wolny po okazaniu biletu na spektakl.

***

18 września (niedziela)

W rocznicę śmierci Witkacego odbędzie się rozmowa poświęcona kolażowym scenariuszom tworzonym na podstawie jego dramatów dla Studio przez dyrektorów artystycznych sceny Szajnę, Grzegorzewskiego i Korczakowską.

Wstęp wolny.

STUDIO teatrgaleria to jedna z najważniejszych eksperymentalnych scen w Polsce zarządzana przez dyrektora naczelnego Romana Osadnika od 2011 roku. W kwietniu 2016 roku kierownictwo artystyczne teatru objęła reżyserka Natalia Korczakowska, a galerii ‒ krytyczka i historyczka sztuki Dorota Jarecka. W sezonie 2021/2022 odbyło się sześć premier: „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha (19 września 2021) i „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” (premiera: 25 września 2021), „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego (premiera warszawska: 28 października 2021), „Hamer” w reżyserii Justyny Sobczyk (13 listopada 2021) i „Bowie w Warszawie” w reżyserii Marcina Libera (18 grudnia 2021) i monodram „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha (prapremiera: 19 marca 2022).

STUDIO teatrgaleria

pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

www.teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany