Nowy Teatr zaprasza na kolejne spotkania w ramach cyklu spotkań literackich poświęconych polskim i zagranicznym nowościom wydawniczym oraz ich twórcom_czyniom.
4.10, godz. 19:00
„Stramerowie” Mikołaj Łoziński, Wydawnictwo Literackie
Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś. Fragmenty książki przeczyta Magdalena Cielecka
Dalsze losy bohaterów Stramera
Wielogłosowa powieść o żydowskiej rodzinie, którą porywa prąd wielkiej historii.
Nathan i Rywka wychowali w międzywojennym Tarnowie szóstkę dzieci. Po wybuchu wojny dorosłe rodzeństwo Stramerów odnajduje się we Lwowie, ale rozdziela ich niemiecka inwazja. Wela z mężem uciekają z lwowskiego getta do Warszawy, gdzie żyją na fałszywych papierach. Nuskowi udaje się wydostać z obozu janowskiego, także dociera do Warszawy i znajduje pracę w Konstancinie. Wsiąka tam w towarzystwo partyzantów, bimbrowników, antysemitów. Rudek i Rena, służbowo skierowani na Syberię, trafiają do Stalińska. Hesio, redaktor „Czerwonego Sztandaru”, przebywa w Moskwie; zostaje oficerem armii Berlinga. Salek, uczestnik wojny hiszpańskiej, działa we francuskim ruchu oporu. Najmłodszą z rodziny, córkę Rudka, Różę, ukrywa jej przedwojenna opiekunka, Babunia, w pełnym okupacyjnych niebezpieczeństw Krakowie.
Wszyscy oni pragną choć namiastki normalnego życia w świecie zwykłych ludzi chcących przetrwać wojnę.
10.10, godz. 19:00
„Irlandia wstaje z kolan” Marta Abramowicz, Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Spotkanie poprowadzi Roman Kurkiewicz
– Kiedy u nas będzie tak jak w Irlandii? – pytało mnie wiele osób.
Napisałam tę książkę, bo chciałam dowiedzieć się, jak oni to zrobili. Zrozumieć, co się stało, że ten katolicki kraj rozliczył Kościół ze wszystkich nadużyć, zdetronizował księży, a potem wolą swoich obywateli w powszechnym głosowaniu odrzucił katolicką moralność. Co sprawiło, że Irlandczycy przestali wierzyć w nauki przedmałżeńskie i odrzucili wiedzę o seksie wyniesioną z niedzielnych kazań? Czym się od nich różnimy, skoro u nas wciąż to niemożliwe?
Marta Abramowicz zaprasza nas w podróż do Irlandii, żebyśmy mogli się sobie lepiej przyjrzeć.
I wrócić z niej z przekonaniem, że Polacy także mogą wstać z kolan.
Marta Abramowicz jest autorką reportaży „Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”. Obydwa były bestsellerami i wzbudziły ogromne emocje. Jej książki doceniane są za bezkompromisowe ujawnianie prawdy i za empatię, z jaką pisze o swoich bohaterkach i bohaterach.
Irlandia wstaje z kolan to opowieść o politycznej manipulacji, w której miłość do Boga wykorzystywana jest do kontroli poddanych. Abramowicz w piękny sposób ukazuje przejmującą drogę Irlandczyków do odzyskania wiary we własny głos. Justyna Kopińska
11.10, godz. 19:00
„Siedem życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei” Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski, Wydawnictwo Znak
W dyskusji udział wezmą Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski oraz ich goście – rozmówcy i rozmówczynie
Ta książka powstała z bezsilności, ale zaowocowała nadzieją. Od ośmiu lat świat przynosi nam kolejne powody do trosk, więc żeby zupełnie nie ulec smętnym nastrojom, zadaliśmy sobie proste pytania:
Czego nam dzisiaj najbardziej brakuje?
Czego chcielibyśmy dla siebie?
Czego chcielibyśmy dla Polski?
Tak powstała lista siedmiu życzeń: odwagi, przyszłości, niepodległości, śmiechu, spokoju, bogactwa i szacunku.
O każdym z nich porozmawialiśmy z kimś wybitnym, kto zna temat od podszewki. Dzięki temu wiemy, co zrobić, żeby te życzenia się spełniły. A właściwie byśmy sami potrafili je sobie spełnić.
Jeśli chcecie poczuć nadzieję, że wbrew temu, jak wygląda dziś, jutro może być lepsze, przeczytajcie siedem inspirujących rozmów na siedem uniwersalnych tematów.
I zastanówcie się:
Czego wy życzycie Polsce?
Agnieszka Holland o odwadze
Szymon Malinowski o przyszłości
Jarosław Kuisz o niepodległości
Dorota Masłowska o śmiechu
Andrzej Leder o spokoju
Joanna Tyrowicz o bogactwie
Jurek Owsiak o szacunku
16.10, godz. 19:00
„Pani Dalloway” Virginia Woolf, tłum.: Magda Heydel, Wydawnictwo Officyna
Spotkanie z tłumaczką książki poprowadzi Justyna Sobolewska. Fragmenty książki przeczyta Małgorzata Hajewska-Krzysztofik
W setną rocznicę wydarzeń Pani Dalloway, zapraszamy do lektury tej arcypowieści w przekładzie Magdy Heydel. Spotkanie z tłumaczką poprowadzi Justyna Sobolewska.
Sto lat temu, w połowie czerwca 1923 roku, pani Dalloway wychodzi rano z domu, by kupić kwiaty na wieczorne przyjęcie. Jeszcze nie wie, że do Londynu przyjechał właśnie Peter Walsh, jej młodzieńcza miłość. Tego samego dnia Rezia Warren Smith prowadzi swojego męża Septimusa do doktora Bradshawa, w nadziei, że sławny lekarz poradzi coś na jego dziwny stan ducha. Losy bohaterów powieści splatają się niespodziewanie, szlaki ich wędrówek po Londynie przecinają się, każda postać jest widziana przez innych, każda też inaczej postrzega siebie, pozostałych i miasto. A w mieście panuje zwykły ruch, samochody i omnibusy tłoczą się na ulicach, w powietrzu samolot wypisuje dymem jakieś hasło. Big Ben wybija godziny. Londyn w piękny czerwcowy dzień – nowoczesna stolica świata, który optymistycznie ruszył naprzód, bo przecież dopiero co skończyła się wojna.
„W tej książce mam aż nazbyt wiele pomysłów. Chcę oddać życie i śmierć, zdrowie i szaleństwo; chcę poddać krytyce system społeczny i pokazać, jak działa w swych najsilniejszych przejawach” – zanotowała pisarka w dzienniku. W precyzyjnie skomponowanym i misternie splecionym utworze Woolf wykorzystuje swoją nowatorską technikę narracyjną, rozwarstwia strukturę czasu i dociera w głąb ludzkiej psychiki. Dzięki temu oraz dzięki przenikliwości obserwacji i intensywnemu, lirycznemu językowi powstała jedna z najważniejszych i najbardziej przejmujących powieści XX wieku.
23.10, godz. 19:00
„O zmierzchu. Jak przestać bać się życia i przeżyć je po swojemu” Marta Niedźwiecka, Wydawnictwo W.A.B.
W spotkaniu, które poprowadzi Joanna Gutral, udział wezmą autorka książki oraz Joanna Podgórska
To, co istotne o uczuciach, relacjach, seksualności, no i sensie życie oczywiście. Premiera „O zmierzchu”, debiutanckiej książki Marty Niedźwieckiej, ikony wsparcia psychologicznego i autorki podcastu o tym samym tytule, już 25 października!
Zmierzchy nie pokazują, jak żyć rozkosznie i bez trosk, jak codziennie zbliżać się do ideału i testować, czy niebo ma granice.
Nie wierzę w duchowy eskapizm, nie wierzę w drogi na skróty, które oferuje nam rynek rozwoju osobistego. Mam pewność, że wszyscy jesteśmy w jakimś stopniu pokiereszowani, że po omacku próbujemy odnaleźć sposoby na to, żeby nasze życie stało się znośne – w świecie, który już dawno przestał być znośny.
Jest wiele rzeczy, których o sobie nie wiemy, a równie wiele spraw próbujemy odepchnąć i zagłuszyć, sięgając po źle rozumianą ulgę. Ale dostrzegając te wszystkie mroki, dajemy sobie nadzieję na integrację traum, transformację tego, co nas niszczy, na poszukiwanie wolności i autonomii. Na stawanie się coraz bardziej sobą, porzucając bzdury o bezkonfliktowym, idyllicznym życiu. Jednak ta droga to srogi, pełen niebezpieczeństw off road. Wymagający poświęcenia, ciężkiej pracy i mierzenia się z własnymi demonami. Na tej ścieżce samoświadomości nic nie przychodzi łatwo – możesz jednak zabrać ze sobą „O zmierzchu”, żeby oświetlała Ci drogę.
Więcej informacji: www.nowyteatr.org
Ilustracja cyklu: Jarosław Danilenko