EN

12.10.2022, 15:26 Wersja do druku

Warszawa. „Paria” w Teatrze Wielkim - Operze Narodowym

Wykonanie koncertowe Parii Moniuszki w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej już 26 października.

fot. mat. Teatru Wielkiego-Opery Narodowej

Paria to najrzadziej wystawiana opera Stanisława Moniuszki, dzieło właściwie zapomniane. Inscenizacja Teatru Wielkiego w Poznaniu, zaprezentowana w Roku Moniuszkowskim, podbiła świat i została nagrodzona operowym Oscarem (International Opera Awards w kategorii dzieło odkryte na nowo).

Moniuszko poświęcił Parii długie lata. Pierwszym krokiem do powstania opery był zachwyt tragedią Casimira Delavigne’a. Rewolucyjne sympatie oraz wychowanie w duchu otwartości sprawiły, że przyszłemu kompozytorowi przypadła do gustu historia pariasa Idamora, który wbrew kastowym podziałom, ukrywając swoje pochodzenie, zostaje wodzem. Tytułowy Paria przekracza normę społeczną także wybierając na obiekt uczuć Nealę, córkę arcykapłana Akebara. Pozwolenie na ślub z przedstawicielem kasty wojowników jest ze strony Akebara rozgrywką polityczną, a nie decyzją kochającego ojca, który chce zapewnić córce szczęśliwe życie.

Wsłuchajmy się w przejmującą historię o miłości, wykluczeniu i sile uprzedzeń, historię tak bardzo aktualną w dzisiejszych czasach. Dla Teatru Wielkiego w Poznaniu Paria jest dziełem niezwykle ważnym – premierę przygotowali dwaj wybitni artyści, których pożegnaliśmy w roku 2020 i 2021: Maestro Gabriel Chmura i Graham Vick. To jeden z powodów, dla których poznańska Opera zdecydowała nagrać Parię, czego podjęła się prestiżowa wytwórnia Naxos.

Vick wyzwala opowieść z jej powierzchownej ckliwości - wielu widzów odbiera ją jako hybrydę pomiędzy „Poławiaczami pereł” i „Aidą”, jest ona oparta na tym samym źródle Casimira Delavigne’a, które wcześniej można było znaleźć w operowej formie w „Il paria” Donizettiego - i bierze pod lupę temat nietolerancji. W efekcie odbiorca nabiera jeszcze większego podziwu dla potęgi i uniwersalności tego dzieła.

John Allison, redaktor naczelny Opera Magazine

Wracamy do Parii po trzech latach od wielkiej premiery, tym razem w wersji koncertowej bez spektakularnej inscenizacji. Wystąpią znakomici artyści Teatru Wielkiego w Poznaniu, w tym w partii Neali Iwona Sobotka i Dominik Sutowicz jako Idamor. Solistom towarzyszyć będzie Chór oraz Orkiestra Sceny pod Pegazem, a za pulpitem dyrygenckim stanie Maestro Jacek Kaspszyk.

OBSADA:

Neala: Iwona Sobotka
Idamor: Dominik Sutowicz
Dżares: Stanislav Kuflyuk
Akebar: Rafał Korpik
Ratef: Piotr Friebe
Kapłanka: Aleksandra Kiedrowska

REALIZATORZY:

Dyrygent: Jacek Kaspszyk
Przygotowanie chóru: Mariusz Otto
Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

Paria
26 października 2022, godz. 19.00
Sala Moniuszki

Źródło:

Materiał nadesłany