EN

14.06.2024, 14:07 Wersja do druku

Warszawa. Otwarty konkurs na roczną koncepcję kuratorską Pawilonu tańca i innych sztuk performatywnych

Na ten moment czekało polskie środowisko sztuk performatywnych. Z inicjatywy stołecznego Biura Kultury Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie uruchomiło konkurs na roczną koncepcję kuratorską PAWILONU TAŃCA I INNYCH SZTUK PERFORMATYWNYCH. Open call ma otwartą formułę, a zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę pawilontanca.pl.

fot. mat. organizatora

Przez ostatnich kilka lat w Warszawie toczyła się debata o braku przestrzeni instytucjonalnej dla artystycznej sceny tańca i performansu, z której wynikała potrzeba stworzenia takiego miejsca dla środowiska oraz publiczności i rozwijania sceny. Jednocześnie w debacie publicznej często powracało pytanie o to, co stanie się z aktualną siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (MSN), czyli Muzeum nad Wisłą, kiedy instytucja wprowadzi się do docelowego budynku na placu Defilad. Zastanawiano się, czy budynek pozostanie użytkowany, jaką będzie pełnił rolę, kto będzie w nim rezydował? We wrześniu 2023 roku przedstawiciele m.st. Warszawy poinformowali o planach utworzenia przestrzeni dla tańca i innych sztuk performatywnych w Pawilonie nad Wisłą. 14 marca 2024 Rada Miasta Warszawy podjęła decyzję o przeznaczeniu dodatkowych środków na dostosowanie budynku do nowej funkcji i zakup wyposażenia. Do stycznia 2024 trwały badania, konsultacje środowiskowe i innowacyjny proces przygotowujący roczny program pilotażowy PAWILONU TAŃCA I INNYCH SZTUK PERFORMATYWNYCH. Działania te były prowadzone przez Warszawskie Obserwatorium Kultury wspólnie ze środowiskiem tańca, we współpracy z przedstawicielami Biura Kultury i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Kto będzie odpowiadał za artystyczny kształt PAWILONU TAŃCA I INNYCH SZTUK PERFORMATYWNYCH? Na stronie pawilontanca.pl ruszył otwarty konkurs na koncepcję kuratorską rocznego pilotażu. Do udziału zaproszone są zarówno osoby kuratorskie jaki i kolektywy artystyczne. Pierwszy etap open call dotyczy wizji i autorskiej koncepcji programowej. Aby wziąć w nim udział, należy wypełnić formularz dostępny na stronie. W aplikacji należy opisać doświadczenie zawodowe oraz pomysł na pierwszy rok funkcjonowania PAWILONU TAŃCA I INNYCH SZTUK PERFORMATYWNYCH. Najważniejszym elementem tego etapu jest przedstawienie koncepcji kuratorskiej. Po zapoznaniu się ze wszystkimi zgłoszeniami, jury konkursu zaprosi wybrane osoby i/lub kolektywy do drugiego etapu. Będzie on polegał na prezentacji przedstawionych w zgłoszeniu koncepcji programowych. Analizowana będzie nie tylko strona artystyczna, ale także praktyczne możliwości jej realizacji w ograniczonym czasie i przyjętym budżecie.

Organizatorem konkursu jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, instytucja kultury m.st. Warszawy. Ewaluację rocznego pilotażu przeprowadzi Warszawskie Obserwatorium Kultury. Zgłoszenia do pierwszego etapu przyjmowane są do 1 września 2024. Szczegółowy regulamin oraz harmonogram konkursu dostępne są na stronie: pawilontanca.pl.

Jak wyjaśnia Magdalena Komornicka z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie:

„Kształt open call i sam roczny program pilotażowy z zaplanowaną z góry ewaluacją są częścią większego procesu, na który składały się badania i konsultacje środowiskowe. Dzięki czemu będziemy wiedzieli/ły czy i jak Pawilon nad Wisłą sprawdza się w nowej funkcji, co należy zmienić, jakie są potrzeby i oczekiwania publiczności itd. To wyjątkowe!”

„Projektowane działania Pawilonu nad Wisłą są odpowiedzią na pojawiającą się od lat w postulatach środowiska potrzebę stworzenia domu tańca, performansu i choreografii” – podkreśla wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra.

Modernizacja Pawilonu nad Wisłą, a następnie dostosowanie budynku do nowej funkcji, rozpocznie się pod koniec tego roku. Data startu rocznego programu pilotażowego będzie uzależniona od harmonogramu prac modernizacyjnych i jest szacowana na połowę 2025 roku. Projekt jest finansowany ze środków m.st. Warszawy.

Źródło:

Materiał nadesłany