EN
7.01.2021, 08:19 Wersja do druku

Warszawa. Orszak Trzech Króli w tym roku symboliczny

Inne aktualności

Z powodu pandemii Orszak Trzech Króli w stolicy ma w tym roku formę symboliczną. Po modlitwie Anioł Pański na Placu Zamkowym, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, Trzej Królowie udali się na Plac Piłsudskiego, aby pokłonić się Jezusowi w symbolicznej szopce.

Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli są słowa z jednej z Pieśni Jana Kochanowskiego: "Panu dzięki oddawajmy". Z powodu pandemii w całym kraju nie ma dużych wydarzeń, ale więcej mniejszych.

- Pandemia, która dotknęła cały świat i Polskę, wpłynęła również na kształt tegorocznego orszaku. Idziemy mimo wszystko radośni, nie tylko po to, aby zachować tę tradycję i nie przerwać jej, ale idziemy z modlitwą za tych wszystkich, którzy pomagają nam ten czas przeżywać: władze państwowe i samorządowe, lekarzy, pielęgniarki - całą służbę zdrowia, a także za chorych - powiedział kard. Nycz.

- Skromność naszego dzisiejszego orszaku jest porównywalna do skromności tego żłóbka, który był w Betlejem. Proste, zimne, pewnie i brudne miejsce i tam stała się największa rzecz w historii świata - Bóg stał się człowiekiem - dodał.

W Warszawie główny orszak ma charakter symboliczny. Nie chcąc tworzyć zgromadzenia nie zostały zbudowane sceny, rozdane korony i śpiewniki. Po modlitwie Anioł Pański, którą poprowadził na Placu Zamkowym kard. Kazimierz Nycz, Trzej Królowie wsiedli do królewskiego pojazdu i wyruszyli w stronę Placu Piłsudskiego, aby pokłonić się Jezusowi w symbolicznej szopce. Cały scenariusz opiera się na tekstach polskich kolęd.

W tym roku pojazd Trzech Króli ma kształt łodzi z wysokimi masztami, na których powiewają flagi w trzech orszakowych kolorach. Są tam także umieszczone trzy trony królewskie, a przed każdym z nich jeden z darów: mirra, kadzidło i złoto. Łódź jest ciągnięta samochodem osobowym z pl. Zamkowego i za Gwiazdorem dotrze na pl. Piłsudskiego, gdzie odbędzie się jedynie symboliczny pokłon.

Pochód Orszaku można śledzić w Internecie na stronie orszak.org.

Można również obejrzeć wcześniej przygotowane materiały reportażowe opowiadające o Orszaku Trzech Króli.

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009. W 2020 roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Podobne orszaki organizowane są obecnie także za granicą. Najważniejszym punktem świętowania jest msza święta, która rozpoczyna lub kończy orszak.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne