Jednym z najważniejszych wydarzeń 17. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Pieśniarze ich opowieści” będą występy Kientegi Pingdéwindé Gérarda z Burkina Faso – jednego z najwybitniejszych opowiadaczy Afryki Zachodniej.
Jeśli ktoś poszukuje odpowiedzi na pytania kim jest współczesny opowiadacz i jakie znaczenie może mieć dziś sztuka opowiadania, musi koniecznie poznać Kientegę Pingdéwindé Gérarda z Burkina Faso! Artysta pochodzi z ludu Mossi - z rodu kowali i sam mówi o sobie: „Moi przodkowie byli kowalami, a ja jako współczesny kowal wykuwam historie”. Występując pod przydomkiem KPG, opowiada zarówno tradycyjne opowieści, jak i społecznie zaangażowane współczesne historie. Opowiadanie pozwala mu splatać profesję rzemieślnika i artysty słowa z rolami reżysera, pisarza i muzyka. Współpracuje z teatrem i filmem, opowiada na scenie i ulicy, na igrzyskach olimpijskich i w wiejskiej chacie. Występuje z muzykami tradycyjnymi i spod znaku hip-hopu.
Mówi, że „język ojczysty jest mlekiem każdego człowieka”. Swoje historie komponuje w ojczystym języku mooré, by następnie przekładać je na francuski. Dwujęzyczność jest dla niego bogactwem, umożliwiającym kreowanie bogatego i wieloznacznego świata pełnego humoru i buntu, radości i filozoficznej zadumy nad światem.
KPG jest założycielem Centre Culturel Koombi Solidarité, centrum społeczno-kulturalnego dla dzieci zajmującego się przekazywaniem i utrwalanie tradycyjnej kultury związanej z muzyką, tańcem, teatrem i opowiadaniem historii.
Na festiwalu KPG zaprezentuje dwa spektakle – pierwszego i ostatniego dnia:
W środę, 16 listopada o godz. 19.00
Kossyam, czyli żądać mądrości
Współczesna bajka na kanwie historycznych wydarzeń – ludowego powstania w Burkina Faso, które obaliło dyktatora.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=VHGL_a5OwCI
Bilety: festiwalopowiadania.pl
W niedzielę, 20 listopada, o godz. 19.00
Ragandé! Obudź się!
Tradycyjne opowieści z krainy przodków – najlepszy spektakl w Burkina Faso w 2016 roku!
Bilety: festiwalopowiadania.pl
Spektakle w językach francuskim i mooré z przekładem scenicznym Magda Leny Górskiej.
Organizatorzy zapraszają także na bezpłatne wydarzenie towarzyszące:
Wtorek, 15 listopada, godz. 18.00
Spotkanie z Kientegą Pingdéwindé Gérardem – opowieści i rozmowa.
Schody paradne w siedzibie Wydziały Neofilologii UW, ul. Dobra 55 (wejście od Browarnej)
Tłumaczenie z francuskiego: Magda Lena Górska. Prowadzenie: Jarosław Kaczmarek
Informacje: festiwalopowiadania.pl
Festiwal dofinansowano ze środków otrzymanych od m.st. Warszawy oraz budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizatorzy: Stowarzyszenie „Grupa Studnia O”., Mazowiecki Instytut Kultury.