EN
2.02.2022, 15:56 Wersja do druku

Warszawa. "ONKO" w 28. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Spektakl TR Warszawa "ONKO" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej został zakwalifikowany do 28. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanego przez  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

fot. Monika Stolarska

28. OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA WYSTAWIENIE POLSKIEJ SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej został powołany w 1995 roku przez Kazimierza Dejmka w miejsce organizowanego wcześniej przez blisko 40 lat we Wrocławiu Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych.

Do głównych celów Konkursu należy wspomaganie teatrów wystawiających dramaty polskich twórców i twórczyń oraz adaptacje polskiej literatury współczesnej. Dodatkowo wydarzenie przyczynia się do popularyzacji twórczości współczesnych dramatopisarek i dramatopisarzy oraz poszerza ofertę repertuarową polskich scen.

W pierwszym etapie 28. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Paweł Kluszczyński, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Katarzyna Tokarska-Stangret, Wiktoria Tabak i Agnieszka Wójtowicz. Do 30 kwietnia br. Komisja Artystyczna obejrzy zgłoszone spektakle, a do 10 maja br. zostanie ogłoszona lista przedstawień zakwalifikowanych do finału Konkursu. Między 10 maja a 20 czerwca br. Jury Konkursu obejrzy spektakle finałowe.

Pod koniec sezonu 2021/2022 na stronie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego zostanie opublikowana lista zwycięskich spektakli 28. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Wybrane spośród nagrodzonych spektakli zostaną zaprezentowane na początku sezonu 2022/2023 w ramach przeglądu NÓWKA SZTUKA. 

ONKO

“ONKO” to spektakl osadzony w osobistych doświadczeniach reżyserki Weroniki Szczawińskiej i aktora Sebastiana Pawlaka, których połączyła wiara w to, że nawet najtrudniejszy scenariusz życia można zmienić i zagrać w nim nową rolę. 

W spektaklu wystąpią Sebastian Pawlak i Weronika Szczawińska, którzy są także współautorami scenariusza razem z Piotrem Wawrem jr, dramaturgiem i autorem opracowania muzycznego spektaklu. Współtwórcami i współtwórczyniami spektaklu są: Karol Radziszewski (twórca scenografii i kostiumów) oraz Agata Maszkiewicz, która odpowiada za ruch oraz współpracuje koncepcyjnie przy powstawaniu spektaklu. Kostiumy zrealizowała Aleksandra Andrychowicz, asystentkami reżyserki są: Malwina Szumacher (do 31 grudnia 2020 br.) oraz Katarzyna Gawryś-Rodriguez (od 1 stycznia 2021 br.), inspicjentem – Piotr Piotrowicz, a kierowniczką produkcji Karolina Pająk-Sieczkowska. Projekt rozwijany był w ramach rezydencji artystycznej Sopot Non Fiction 2020.  

21 marca 2021 r. miała miejsce premiera online spektaklu, która transmitowana była na żywo ze sceny TR Warszawa/Marszałkowska 8 za pośrednictwem platformy TR Online. Reżyserką transmisji była reżyserka filmowa, Jagoda Szelc.

Premiera z udziałem publiczności zgromadzonej na żywo odbyła się 19 czerwca 2021 roku na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8.

Tuż po czerwcowej premierze spektakl prezentowany był w ramach TR ON TOUR 2021/2022 w dniach 18-21 sierpnia br. na Noorderzon Festival of Performing Arts & Society w Groningen (Holandia). 26 sierpnia br. spektakl pokazany był w ramach 10. Festiwalu Sopot Non-Fiction w Sopocie. “ONKO” prezentowane było także w programie Konkursu Polskiego sekcji INFERNO 14. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie. Międzynarodowe jury w składzie Marina Davidowa, Katerina Evangelatos, Oana Cristea Grigorescu, Rolf C. Hemke, Haris Paśović za rolę w spektaklu "ONKO" przyznało Sebastianowi Pawlakowi nagrodę aktorską dla najlepszego performera tekstu post-dramatycznego:

Za pełną wrażliwości interpretację zmagania się z chorobą nowotworową. Artysta sceniczny porusza się między dramatyzmem i absurdem, nie tracąc niczego z głębokiego zrozumienia kobiecej psyche.

Kolejne pokazy "ONKO" na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 planowane są na wiosnę 2022 roku.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne