EN
6.06.2022, 14:39 Wersja do druku

Warszawa. Ogłoszono nominacje do 16. Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury

W Mazowieckim Teatrze Muzycznym (MTM) w Warszawie ogłoszono nominacje do 16. Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Kapituła konkursu przyznała Ewie Michnik z Opery Krakowskiej i Juliuszowi Multarzyńskiemu z Opery Śląskiej w Bytomiu nagrody specjalne „za całokształt pracy artystycznej”.

fot. mat. teatru

"Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury to jedyny ogólnopolski konkurs, który honoruje artystów i twórców związanych ze środowiskiem teatralno-muzycznym. Konkurs łączy wiele obszarów teatru muzycznego: teatr operowy, operetkowy i musicalowy" - czytamy w informacji przesłanej PAP przez Ewę Kacprzak-Krzysik z MTM.

Teatralne Nagrody Muzyczne przyznawane są w 16 kategoriach przez przedstawicieli Kapituły, w skład której wchodzą: Iwona Wujastyk (przewodnicząca, dyrektor MTM), Barbara Kędzierska (scenograf, kostiumograf), Izabela Kłosińska (śpiewaczka operowa), Krystyna Mazurówna (tancerka i choreografka), Danuta Renz (wiceprzewodnicząca sekcji Teatrów Muzycznych ZASP), prof. Ryszard Karczykowski (śpiewak operowy), Maciej Pawłowski (kompozytor, dyrygent i reżyser), Andrzej Pągowski (artysta grafik), Jerzy Satanowski (kompozytor, reżyser i dyrygent) oraz Daniel Wyszogrodzki (dziennikarz muzyczny).

W kategorii "najlepszy spektakl" nominacje przyznano przedstawieniom: "Castor et Pollux" z Warszawskiej Opery Kameralnej, "Kombinat" z Teatru Muzycznego w Poznaniu, "Tosca" z Opery Wrocławskiej i "Zmierzch – świtem…" z Teatru Polskiego we Wrocławiu.

W kategoria "najlepszy spektakl dla młodego widza" nominacje otrzymały: "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" z Teatru Syrena w Warszawie, "Pan Twardowski" z Opery Krakowskiej, "Pinokio. Il grande musical" z Teatru Rozrywki w Chorzowie i "Żółta dama – legenda muzyczna" ze stołecznego MTM.

Nominacje dla najlepszego reżysera otrzymali: Deda Cristina Colonna (Warszawska Opera Kameralna), Wojciech Kościelniak (Teatr Muzyczny w Poznaniu) i Beata Redo-Dobber (MTM).

W kategorii najlepszy dyrygent nominacje otrzymali: Bassem Akiki (Opera Wrocławska), Adam Banaszak (Teatr Wielki w Łodzi), Krzysztof Herdzin (Opera NOVA w Bydgoszczy) i Michał Klauza (Opera Krakowska)

W kategorii najlepsza scenografia nominacje trafiły do: Gary'ego McCanna (Opera Wrocławska), Grzegorza Policińskiego (Opera na Zamku w Szczecinie) i Francesca Vitaliego (Warszawska Opera Kameralna).

Za najlepsze kostiumy nominacje przyznano: Annie Chadaj (Teatr Muzyczny w Poznaniu), Tomaszowi Jacykowowi (Teatr Syrena), Dorocie Sabak-Ciołkosz (Opera na Zamku w Szczecinie) i Francesco Vitaliemu (Warszawska Opera Kameralna).

W kategorii najlepsza choreografia nominacje otrzymali: Robert Bondara (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu), Robert Glumbek i Kevin O'Day (Opera na Zamku w Szczecinie), Anna Hop (Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie) oraz Artur Żymełka (Opera Śląska w Bytomiu).

Za najlepszy plakat teatralno-muzyczny nominowano: Ryszarda Kaję (Opera na Zamku w Szczecinie), Andrzeja Pągowskiego (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu) i Katarzynę Zapart (Opera Wrocławska).

W kategorii "najlepsza śpiewaczka operowa" nominacje trafiły do: Moniki Korybalskiej (Opera Krakowska), Aleksandry Kurzak (Opera Wrocławska), Zuzanny Nalewajek (Opera Wrocławska) i Iwony Sobotki (Opera Śląska w Bytomiu).

W kategorii "najlepszy śpiewak operowy" nominowano: Artura Jandę (Warszawska Opera Kameralna), Piotra Kalinę (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu) i Ambrogio Maestriego (Opera Wrocławska).

W kategorii "najlepsza wokalistka musicalowa" nominacje przyznano: Annie Fedorowicz (Opera na Zamku w Szczecinie), Malwinie Kusior (Teatr Muzyczny w Łodzi) i Edycie Krzemień (MTM).

W kategorii "najlepszy wokalista musicalowy" nominowano: Karola Drozda (Opera NOVA w Bydgoszczy), Janusza Krucińskiego (Opera na Zamku w Szczecinie) i Marcina Wortmanna (Teatr Syrena).

W kategorii "najlepsza tancerka (klasyka)" nominowano: Chiarę Belloni (Opera na Zamku w Szczecinie), Malikę Tokkozhinę (Opera Krakowska) i Aleksandrę Pawluczuk (Warszawska Opera Kameralna).

W kategorii "najlepszy tancerz (klasyka)" nominacje trafiły do: Adriana Navarro (Warszawska Opera Kameralna), Dzmitry'ego Prokharaua (Opera Krakowska) i Vladimira Yaroshenki (Teatr Wielki-Opera Narodowa).

W kategorii "najlepsza tancerka (pozostałe formy taneczne)" nominacje przyznano: Emmie McBeth (Opera na Zamku w Szczecinie), Ai Okuno (Opera Śląska w Bytomiu) i Aleksandrze Piwowarek (Teatr Muzyczny w Poznaniu).

W kategorii "najlepszy tancerz (pozostałe formy taneczne)" nominacje otrzymali: Nazar Botsiy (Teatr Wielki w Łodzi), Miguel Eugenio de Sousa Junior (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu), Tomasz Pałasz (MTM) i Koki Tachibana (Teatr Wielki w Łodzi).

Zwycięzcy uhonorowani zostaną statuetkami autorstwa Andrzeja Pągowskiego. Organizatorem Konkursu jest MTM im. Jana Kiepury.

Źródło:

PAP