EN

23.06.2021, 18:33 Wersja do druku

Warszawa. Ogłoszono laureatów 14. międzynarodowego konkursu baletowego Golden Pointe Shoes

mat. organizatora

Grand Prix Golden Pointe Shoes 2021 zdobył Kasper Górczak z warszawskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, a laureatką publiczności 14. międzynarodowego konkursu baletowego Golden Pointe Shoes wybrano Julię Ciesielską z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku.

"W miniony weekend odbyła się XIV edycja międzynarodowego konkursu baletowego Golden Pointe Shoes, w którym udział wzięli najlepsi absolwenci szkół baletowych z całego świata. Przyznano Grand Prix, 4 nagrody główne oraz trzy wyróżnienia, a także nagrodę publiczności. Wśród laureatów znaleźli się reprezentanci Polski, Japonii i USA" - poinformowano w środę na stronie Instytutu Muzyki i Tańca (IMiT).

Jak wyjaśniono, "w piątek, w pierwszym etapie konkursu, na platformie streamingowej można było podziwiać młodych tancerzy w wariacjach z najsłynniejszych spektakli baletowych takich jak: +Giselle+, +Bajadera+, +Esmeralda+ i pas de deux z baletu +Korsarz+ czy +Don Kichot+". "Tego dnia, uczestnicy zaprezentowali również swoje wykonania tańca współczesnego, które prezentowały ich kreatywność, muzykalność i niecodzienną wrażliwość artystyczną" - dodano.

"W sobotę przyszedł czas na drugi etap i układy dowolne, dzięki którym widzowie mogli poznać bliżej osobowość sceniczną startujących oraz zobaczyć, w jaki sposób interpretują taniec i co nim wyrażają. Ich występy były imponujące, a poziom niezwykle wysoki" - czytamy na stronie IMiT.

"Jurorzy konkursu Golden Pointe Shoes mieli w tym roku wyjątkowo trudne zadanie. Poziom uczestników był bardzo wysoki i wyrównany, dzięki czemu oglądaliśmy naprawdę wspaniałe prezentacje tańca zarówno klasycznego, jak i współczesnego. Niezwykle cieszy mnie fakt, że mogliśmy poczuć emocje uczestników, podziwiać estetykę ich wykonań, dostrzec trud włożony w przygotowania, mimo iż nie mogliśmy spotkać się z nimi osobiście" - powiedziała przewodnicząca jury prof. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Beata Książkiewicz, cytowana w informacji.

Jak zaznaczono, "podczas dwóch dni konkursowych jury oceniało wykonania uczestników, uwzględniając takie cechy jak: forma stylu i charakter ruchu, technika, elegancja, linia ciała, wyraz, muzykalność oraz artystyczną osobowość".

Jury postanowiło, że Grand Prix Golden Pointe Shoes 2021 i 5 tys. euro zdobył absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie, Kasper Górczak. "Młody tancerz zachwycił popisowym wykonaniem pas de deux z baletu +Don Kichot+ w towarzystwie partnerki Nikoli Dworeckiej, wariacji męskiej z baletu +Sylfida+ i stworzoną przez siebie choreografią pt. +Blind+" - napisano w uzasadnieniu.

Pierwsze miejsce Golden Pointe Shoes 2021 i 2 tys. euro przypadło Annie Shmatchenko z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku. Drugie miejsce i 1 tys. euro przyznano Haruce Tonooka (Architanz Training Program z Tokio), a trzecie miejsce i 500 euro zdobyła Chase Vining z Master Ballet Academy w Arizonie. Czwarte miejsce Golden Pointe Shoes 2021 i 500 euro zdobyła Julia Ciesielska z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku, która została również laureatką publiczności.

Wyróżnienia powędrowały do Nikoli Dworeckiej, Alanowi Polańskiemu z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie oraz Artema Rybalchenki z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku.

"Młodzi tancerze otrzymali nie tylko tytuły, ale także cenne nagrody pieniężne. Wśród wygranych znaleźli się reprezentacji Polski, Japonii i USA" - napisano.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Balet.

Źródło:

PAP