EN
8.03.2022, 08:15 Wersja do druku

Warszawa. Obchody rocznicy Marca ’68

Spotkaniem na Dworcu Gdańskim 8 marca, w dniu uznanym za symboliczną datę bolesnych wydarzeń marca 1968 roku, organizowanym przez Fundację Shalom oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz warszawiacy wraz z przedstawicielami władz oraz członkami organizacji żydowskich upamiętnią 54. rocznicę wyjazdu marcowych emigrantów z Polski. Wieczorem Teatr Żydowski zaprosi na spektakl "Rejwach" w reż. Andrzeja Krakowskiego oraz na spotkanie z Mikołajem Grynbergiem, autorem książki, na podstawie której powstało przedstawienie. Obchody zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta m. st. Warszawy.

fot. mat. teatru

Dworzec Gdański

Fundacja Shalom i Teatr Żydowski zapraszają 8 marca 2022 roku o godz. 12.00 na spotkanie na Dworcu Gdańskim w Warszawie, pod pamiątkową tablicą, upamiętniającą tych, którzy wyjechali. W wyniku marcowej nagonki do opuszczenia Polski zostało zmuszonych od 13 do nawet 15 tysięcy obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Dworzec Gdański przez lata nabrał symbolicznego wymiaru, przypominając wszystkie dworce, z których marcowi emigranci opuszczali Polskę w 1968 roku.

Pamiątkowa tablica z cytatem Henryka Grynberga „Tu więcej zostawili po sobie niż mieli” została odsłonięta przez Fundację Shalom w 1998 roku. Od tego czasu co roku, 8 marca, spotykają się przy niej przedstawiciele pokolenia Marca '68, ich rodziny, członkowie organizacji żydowskich, przedstawiciele władz oraz bliscy tych, którzy wyjechali  z „dokumentem podróży” w jedną stronę. Wspominają czas, kiedy z Polski, swoją ojczyznę musiało opuścić wielu wybitnych naukowców, dziennikarzy, literatów, ale też zwykłych, wspaniałych ludzi – przyjaciół, znajomych, sąsiadów.

- Już ponad pięćdziesiąt lat minęło od wydarzeń Marca '68, a tamten czas, tamta trauma są wciąż żywe we mnie. Tak, jakby to wszystko zdarzyło się wczoraj. Pozostał nieopisany ból rozstań – w swoim zeszłorocznym przemówieniu mówiła Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego – Od ponad pięćdziesięciu lat czuję, że nie tylko oni wyjechali - że tak naprawdę my wszyscy wtedy wyjechaliśmy. Pamiętajmy o tych historiach, o tych dramatach - by nic podobnego nigdy więcej się nie powtórzyło.

Rejwach - spektakl Teatru Żydowskiego

W ramach obchodów tej symbolicznej daty bolesnych wydarzeń, Teatr Żydowski zaprosi wieczorem na spektakl "Rejwach" w reżyserii Andrzeja Krakowskiego, oparty na głośnej książce Mikołaja Grynberga.

Spektakl „Rejwach” to poruszające historie o żydowskich losach we współczesnej Polsce. Część bohaterów neguje swoją tożsamość, część ją ukrywa, część opowiada antysemickie żarty. Życiorysy podszyte są traumami, pełne tajemnic podtrzymywanych przez następne pokolenia.

Wśród twórców spektaklu, oprócz Andrzeja Krakowskiego, emigranta z 1968 roku, nowojorskiego reżysera, producenta i pisarza, autora książki „Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood”, znalazł się również znany na całym świecie zespół KROKE, a za video  i reżyserię świateł odpowiada znany polski operator filmowy, Andrzej Wolf - autor filmu "Historia Ireny Sendlerowej".

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z Mikołajem Grynbergiem, autorem zbioru opowiadań "Rejwach", które stały się kanwą przedstawienia.

Źródło:

Materiał nadesłany