W ramach obchodów 53. rocznicy wydarzeń marca '68 Fundacja Shalom oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich 8 marca pokażą w swoich social mediach film "Perecowicze" w reż. Sławomira Gruenberga - poinformowała PAP Edyta Bach z Fundacji Shalom.
Przypomniano, że "w tym roku, 8 marca, w dniu uznanym za symboliczną datę bolesnych wydarzeń z marca 1968 roku, obchodzimy już 53. rocznicę tamtych dni".
"Niestety z przyczyn związanych z epidemią COVID-19 nie będziemy mogli, jak co roku o godz. 12, spotkać się pod tablicą na Dworcu Gdańskim, aby wspólnie wspomnieć tamten czas i ludzi, którzy wówczas wyjechali, a dziś są rozsiani po niemal wszystkich kontynentach" - wyjaśniono w przesłanej PAP informacji.
Podkreślono, że "w wyniku marcowej nagonki do opuszczenia Polski zostało zmuszonych od 13 do nawet 15 tys. obywateli polskich pochodzenia żydowskiego". "A my dziś, mając świadomość tego, że nienawiść może przybierać różne oblicza i przynosić różne skutki, musimy o tym pamiętać i nie pozwolić, aby tak dramatyczne wydarzenia z przeszłości mogły kiedykolwiek się powtórzyć" - napisano.
Jak wyjaśniono, "w ramach tegorocznych obchodów Fundacja Shalom oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich 8 marca zaproszą na swoje social media o godz. 20 na pokaz filmu Perecowicze w reż. Sławomira Gruenberga".
Przypomniano, że światowa premiera filmu "Perecowicze" odbyła się 29 sierpnia 2009 r. w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (w ramach VI Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera).
"Film przedstawia historię uczniów żydowskiej szkoły im. I. L. Pereca, która istniała w Łodzi do 1969 r. Po jej zamknięciu większość z jej wychowanków, w wyniku wydarzeń marcowych, zmuszona była opuścić Polskę. Dla wielu z nich szkoła była jedynym domem, rodziną, której nigdy nie mieli" - opisano.
Zwrócono uwagę, że "teraźniejszość dowodzi, jak trwałe zostały zbudowane relacje, absolwenci szkoły regularnie spotykają się ze sobą, aby dzielić się wspomnieniami". "Ten film opowiada o niezwykłej rodzinie, którą stworzyli dla siebie Perecowicze w sercu powojennej Łodzi i która stała się jeszcze silniejsza przez to, że historia próbowała ją rozbić" - podkreślono.
"Więź, która zrodziła się między nami wtedy, ponad czterdzieści lat temu, nigdy nie została zerwana. Chociaż rozproszyliśmy się po całym świecie, do tej pory utrzymujemy ze sobą kontakt, a odległość, która nas dzieli nie jest w stanie wpłynąć na przyjaźń, która powstawała w trudnych okolicznościach" – powiedziała pomysłodawczyni i producentka filmu, dyrektor generalny Fundacji Shalom Gołda Tencer, cytowana w przesłanej informacji.
Producentem filmu, zrealizowanego w 2009 r., jest Fundacja Shalom.
"Fundacja Shalom jest Strażnikiem Pamięci i miejscem spotkań tradycji ze współczesnością, miejscem, gdzie kultura żydowska wchodzi w dialog z kulturą polską" - przypomniano w przesłanej informacji.
Jej najważniejszym celem, który realizuje od początku, czyli od 1987 r., jest ocalenie od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury jidysz. Założycielem Fundacji Shalom jest aktorka i reżyser Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Fundację współtworzyli absolwenci istniejącej niegdyś w Łodzi żydowskiej szkoły im. I. L. Pereca.
Fundacja Shalom organizuje kursy języka jidysz, wykłady, warsztaty, konkursy edukacyjne, spektakle teatralne i telewizyjne, wystawy plastyczne i festiwale, prowadzi również działalność wydawniczą.