EN
21.02.2022, 15:33 Wersja do druku

Warszawa. O Lemie, Golemie i sztucznej inteligencji na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym

Już tylko do 28 lutego można zapisać się na letni semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego (ŻUO) online w Centrum Kultury Jidysz. Interdyscyplinarny projekt, którego partnerem jest Uniwersytet Warszawski, od ponad dekady gromadzi szerokie grono słuchaczy zainteresowanych kulturą żydowską. 

fot. mat. organizatora

W tym semestrze tematem przewodnim będzie POSTHUMANIZM, a wśród wykładowców znajdą się takie osoby, jak: Monika Bakke, Ewa Bartnik, Jacek Leociak, Aleksandra Przegalińska czy Roma Sendyka. Wraz z nimi słuchacze ŻUO przyjrzą się obecności posthumanistycznej refleksji w studiach żydowskich – przede wszystkim studiach nad Zagładą, ale nie tylko. Sięgną do tradycji judaizmu i omówią współczesne spojrzenie rabiniczne na takie tematy, jak sztuczna inteligencja czy biotechnologia. Zajmować się będą także sztuką i tym, jak praktyki artystyczne i projektowe mogą stać się narzędziem nie tylko krytyki zastanego stanu, lecz także badania i poszukiwania możliwości stworzenia bardziej sprawiedliwego świata, ludzko-nie-ludzkiej wspólnoty. Dowiedzą się także co Golem może mieć wspólnego z robotem?

Żydowski Uniwersytet Otwarty startuje już 2 marca. Dla wszystkich, którzy zapiszą się na semestr letni, CKJ przygotował niespodziankę – podwójne bilety do Teatru Żydowskiego na spektakl „Chaplin” w reż. Wiktora Rubina.

Szczegóły i zapisy na stronie internetowej jidyszland.pl w zakładce Rekrutacja.

Kontakt: [email protected]

Źródło:

Materiał nadesłany