Warszawskie Centrum Pantomimy zaprasza do udziału w zajęciach teatralnego studia. To już 19 sezon zajęć. Program opiera się na współczesnej formie sztuki mimu, obejmując komedię/dramat ciała, elementy pantomimy klasycznej, kompozycję, zadania aktorskie, improwizację, pracę z przedmiotem i szeroko pojętym teatrem plastycznym.
Z jednej strony to budowanie solidnych podstaw, bez których dalsza edukacja w tej gałęzi teatru nie ma uzasadnienia, z drugiej duża przestrzeń do eksploracji określonych zadań i poszukiwania indywidualnego sposobu ukazywania myśli i emocji. Ćwiczenia podzielone na różne kategorie, różne techniki pantomimy oraz zadania aktorskie składają się na całość zajęć prowadzonych w sposób odpowiedni zarówno dla osób, które zajmują się teatrem, lecz nie miały styczności z pantomimą, jak i dla osób, które zaczynają swoją przygodę z tą sztuką. Praca podczas zajęć polega między innymi na analizie ruchu, naszych stanów emocjonalnych oraz sposobu ich ukazywania. W tym wszystkim znajduje się miejsce na zadania o większym stopniu zaawansowania, skierowane w szczególności do osób od lat praktykujących tę sztukę. Sztuka teatru pantomimy nie jest po prostu teatrem bez słów, jest to teatr, który funkcjonuje poza słowami, dając tym samym aktorowi nieograniczone możliwości wypowiedzi."
Wybrane osoby zapraszane są do udziału w realizacjach Fundacji Warszawskiego Centrum Pantomimy, takich jak spektakle Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy czy Teatru Pantomimy Mimo, a także projektach związanych z pantomimą i teatrem fizycznym.
Zajęcia prowadzone przez Bartłomieja Ostapczuka odbywają się we wtorki i czwartki w godzinach 19.00-21.00 w Studio Warszawskiego Centrum Pantomimy przy ul. Wynalazek 1B w Warszawie.
Zapisy: [email protected] / 793 019 736.
Ilość miejsc ograniczona. Udział w zajęciach możliwy po otrzymaniu potwierdzenie za strony Centrum.
Dodatkowe informacje www.centrumpantomimy.pl
Bartłomiej Ostapczuk
Aktor-mim, reżyser przedstawień teatru pantomimy, autor choreografii, ruchu scenicznego, nauczyciel pantomimy. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie. Pomysłodawca i założyciel Warszawskiego Centrum Pantomimy, Teatru Pantomimy Mimo. Zarządza, realizuje, tworzy projekty i produkcje artystyczne w zakresie teatru pantomimy, teatru wizualnego i edukacji teatralnej. Od 2005 roku prowadzi w Warszawie Studio Pantomimy. Gościnnie naucza teatru pantomimy w szkołach teatralnych w Polsce i zagranicą. W latach 1998-2001 aktor Warszawskiego Teatru Pantomimy oraz Studia Mimów. Sztuki teatralnej uczył się w Polsce, USA i Hiszpanii. Od 1999r. jako aktor wystąpił w ponad 45 przedstawieniach teatralnych.
Występował na scenach teatralnych Japonii, Puerto Rico, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Chin, Litwy, Rosji, Francji, Polski, Izraela, Korei Południowej, Ukrainy, Czech, Watykanu, Słowacji, Hiszpanii, Nowej Zelandii, Portugalii, Luksemburga, Szwecji i Norwegii.
Laureat nagród i wyróżnień teatralnych w Polsce i na świecie, m.in:
Grand Prix Festiwalu Teatrów Jednego Aktora (W-wa 2003).
Najlepszy scenariusz i reżyseria - Festiwal Komediada. Ukraina/Odessia (2014).
W 2020r. otrzymał medal Prezydenta Miasta Lublin "w uznaniu osiągnięć w pracy artystycznej oraz za wkład w rozwój polskiej sceny teatralnej".
W 2022r. laureat medalu Pro Mazovia "Za wybitne zasługi i całokształt działalności na rzecz województwa Mazowieckiego"
W 2023r. Laureat nagrody "Kurpik 2022" w kategorii Talent przyznawanej przez Związek Kurpiów za reżyserię spektaklu „Śnij kurpiu, śnij”
W 2023r. Został odznaczony brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.