EN

21.03.2023, 18:37 Wersja do druku

Warszawa. Nowości w bibliotece ZAiKS-u

Oto kolejne nowości w bibliotece ZAiKS-u. Tym razem, jak na marzec przystało, Zaiks zwraca uwagę na silną reprezentację autorek. Ponadto nowe odczytania klasyki i przejmujące przetworzenie najnowszej historii.

Zaiks zachęca do zapisywania się na newsletter Zaiks.Teatr. Co miesiąc otrzymają Państwo informator „ZAiKS.Teatr. Nowości” z opisami nowych utworów w naszej bibliotece oraz kwartalny biuletyn „ZAiKS.Teatr”, który przynosi wywiady z twórcami oraz informacje o festiwalach i premierach autorów związanych z ZAiKS-em.

Licencje na wszystkie utwory z repertuaru Zaiksu można otrzymać za pośrednictwem strony: https://zaiks.org.pl/zaiks-teatr

Dramat obcy

Derek Benfield Na pełnych obrotach, przeł. Emilia Miłkowska

Gospodarz popularnego programu telewizyjnego wpada w sidła fatalnego splotu nieprzewidzianych okoliczności. Na chwilę przed niezwykle ważnym biznesowym spotkaniem w drzwiach mieszkania staje jego najlepszy przyjaciel z atrakcyjną kobietą na rękach. Jenny zwichnęła kostkę i potrzebuje natychmiastowej pomocy. Reputacja Patricka zostaje wystawiona na poważną próbę, ponieważ oczekiwany gość bierze atrakcyjną kobietę za panią domu. Tym samym rozpętuje się istne piekło nieporozumień z udziałem niezwykle atrakcyjnych kobiet i mężczyzn o nie zawsze czystym sumieniu i intencjach.

3 role kobiece i 3 role męskie

Oleg Michajlov Dziwna wiosna, przeł. Agnieszka Lubomira Piotrowska

Zbiór miniatur dramatycznych, które w przejmujący sposób opowiadają o zmianie, która nastąpiła rok temu. Z nieba zaczynają spadać kamienie, a zwierzątka muszą się chronić i organizować życie na nowo. W przejmująco prostych obrazach autor oddaje strach przed samotnością i opuszczeniem, dobro, które wyzwala się we wspólnocie pod wpływem dramatycznych wydarzeń, oswajanie lęku przed pozostawieniem wszystkiego, co dotychczas znaliśmy. Dla dzieci to historie zwierzątek, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji, ale nigdy nie były same, chociaż nie zawsze z rodzicami. Dla dorosłych to opowieść o tym, że historia się powtarza się. To, że już raz przeżyliśmy wojnę nie oznacza, że przeżyjemy następną.

Tekst wieloobsadowy

Dramat polski

Anna Wakulik Grupa krwi

Co każdy z nas zapisane ma w genach? Oprócz sekwencji DNA, są w nich zawarte historie poprzednich pokoleń: ich grzechy, zaniechania, nadużycia. Istotne jest, jak zachowamy się wobec niewygodnej przeszłości, która rzutuje na teraźniejszość. Bardzo różnie toczy się życie dwóch par rodzeństwa. Jedni mają dostatnie i spokojne życie, drudzy walczą o każdy dzień. Pewnego dnia dowiadują się, że mają wspólnego przodka. Pradziadek – dziedzic majątku – oprócz dzieci z prawowitą małżonką miał również urodzonego przez służącą bękarta. Po wielu latach stają naprzeciw siebie ludzie, w których żyłach płynie prawie ta sama krew. Kto ma prawo do spadku?

2 role kobiece, 2 role męskie

Ewa Szawul-Reiss Pusty pokój

Studium odchodzenia i pożegnania z matką. Ida opiekuje się siedemdziesięcioletnią Aurelią. Musi jednak zmierzyć się nie tylko ze słabnącym człowiekiem, lecz także tworami jego wyobraźni i osobami przywoływanymi z przeszłości. Idzie zachowuje coraz trudniej jest zdobyć się jej na empatię wobec coraz większego dziwactwa matki i skarg jej sąsiadów. Świat Aurelii jest wypełniony poczuciem zagrożenia i bezradnością wobec życia, które codziennie coraz bardziej wymyka się z rąk.

5 ról kobiecych, 3 role męskie

Anna Chudek Krąg kobiet

W pewnego rodzaju grupie terapeutycznej spotykają się kobiety o bardzo różnych, lecz traumatycznych doświadczeniach: niezależna i opanowana Maria, żarliwa katoliczka Beata, zapracowana Małgorzata, oddana rodzinie Ewa, Agnieszka, która radzi sobie z poczuciem winy i straty oraz Anna, która teoretycznie zawsze panuje nad procesem terapii. Zwykle wszystkie trzymają się w karbach, czasami jednak doznane krzywdy i przeszłość dają o sobie znać. W szóstkę (bo to liczba współczucia i bezwarunkowej miłości) znajdują siłę, by wypracować wspólny język.

6 ról kobiecych

Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Wawrzyniec Kostrzewski Alicja w krainie snów

Brawurowa interpretacja klasycznej opowieści Lewisa Carrolla. Alicja nie jest dziewczynką, która pewnego popołudnia zasnęła na trawie. Alicja w jednej chwili była w szkolnej klasie, a w następnej w nieokreślonej przestrzeni. Może to sen, może komputerowa gra. Alicja spotyka w niej znane z powieści postacie (Kapelusznik, Kot, Królowa) i musi podejmować decyzje, które zaważą na jej obecności w tajemniczej krainie. Kiedy jednak z niej wróci, nie będzie już sama. Razem z nią, w jej myślach, zawsze będą przyjaciele z króliczej/szkolnej jamy.

5 ról kobiecych, 4 role męskie

Paweł Mossakowski Bliźniak

Spokojne życie bliskie emerytury może zostać wywrócone do góry nogami przez nierozważne decyzje sąsiadów. Do domu – tytułowego bliźniaka – wprowadza się para z dzieckiem. Nowi sąsiedzi są całkowitym przeciwieństwem uniwersyteckiego profesora i jego żony psycholożki. Kiedy próby porozumienia się spełzają na niczym, główni bohaterowie przekonają się, jak niewiele o sobie wiedzą i jakie granice są w stanie przekroczyć, by zapewnić sobie spokój. Nakręcająca się spirala przemocy prowadzi do tragedii.

3 role kobiece, 4 role męskie

Źródło:

Materiał nadesłany