EN

6.10.2020, 12:42 Wersja do druku

Warszawa. Nowe nazwy ulic. Komiczne męki twórcze

Inne aktualności

Jak wyglądają głosowania nad nazwami ulic, gdy radni dostają kilka propozycji od mieszkańców albo ekspertów? Rozstrzygnięcia bywają zaskakujące. Mógłby się uśmiać nawet komik Adolf Dymsza, który będzie patronem zaułka przy Teatrze Syrena w Śródmieściu - pisze Jarosław Osowski w Gazecie Wyborczej-Stołecznej.

Scena ta obchodzi właśnie 75-lecie. Występujący tu po wojnie Adolf Dymsza (1900-75) był nazywany królem polskiej komedii. Radni z komisji nazewnictwa zatwierdzili wstępnie, by poświęcić mu uliczkę odchodzącą od Litewskiej naprzeciwko teatru.

- Rewelacyjne miejsce! - przyklasnęła przewodnicząca komisji Anna Nehrebecka (PO). Ucieszyło to pomysłodawcę Mateusza Pasternaka: - Jestem w kontakcie z rodziną Adolfa Dymszy, która czeka na to upamiętnienie. Planujemy tam też tablicę pamiątkową - zapowiedział.

I na tym skończyła się zgoda wśród radnych. Podzieliła ich nazwa dla odcinka w Wawrze, gdzie mieszkańcy chcieliby ul. Lipcowej.

- Czy uzasadnili, dlaczego nie np. Wrześniowej? - zainteresował się radny Filip Frąckowiak (PiS). Anna Nehrebecka zdradziła plan: w tej części dzielnicy ma powstać gniazdo nazw związanych z miesiącami i dniami tygodnia.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Nowe nazwy ulic. Komiczne męki twórcze

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Stołeczna” nr 234

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.