EN

31.01.2024, 08:55 Wersja do druku

Warszawa. Niespodzianki urodzinowe w STUDIO teatrgalerii

Luty to szczególny miesiąc dla zespołu STUDIO. Działalność artystyczna STUDIO trwa już 52 lata. Autorski teatr Józefa Szajny powstał w lutym 1972 roku z przekształconego Teatru Klasycznego. W mieszczącym się w Pałacu Kultury i Nauki teatrze kontynuowane są eksperymenty z formą teatralną i wspieranie poszukiwań twórczych młodych artystów i artystek.

fot. Sisi Cecylia; próby do spektaklu „Piękny początek”

W tym roku na deskach teatru realizacje m.in.: Roba Wasiewicza, Ireny Jun, Cezarego Tomaszewskiego, Ramony Nagabczyńskiej i Krystiana Lady. Z okazji zbliżających się urodzin STUDIO 1 i 2 lutego 2024 przygotowało specjalną akcję urodzinową (rabat - 52%) na wszystkie spektakle repertuarowe). 

Na afiszu w lutym aż osiemnaście propozycji, w tym „Powrót Tamary” Michała Buszewicza w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego (22, 23, 24 lutego). W tej podróży od faszystowskich Włoch przez nową III RP do obecnej Polski zobaczymy Sonię Roszczuk (w roli malarki Tamary Łempickiej) i Jana Peszka. Warto podkreślić, że artystę zobaczymy w nowej realizacji reżysera pt. „Serce ze szkła. Musical zen” z librettem Klaudii Hartung-Wójciak i Marii Peszek, jej muzyką i Andrzeja Smolika. Próby baśniowego musicalu biograficznego na podstawie „Naku*wiam zen” Marii Peszek oraz „Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena rozpoczynają się 13 lutego, w osiemdziesiąte urodziny aktora współpracujego ze STUDIO od przeszło 40. lat. W spektaklu wystąpi też sama autorka książki, Maria Peszek z Dominiką Biernat, Wiktorią Kruszczyńską, Moniką Obarą, Marcinem Pempusiem, Sonią Roszczuk, Mateuszem Smolińskim, Moniką Świtaj, Martą Ziębą i Eweliną Żak, z tancerzami Norbertem Bajanem i Darkiem Kowalewskim oraz zespołem instrumentalnym pod kierownictwem Jacka Kity. Premiera już 19 kwietnia 2024

Na Dużej Scenie zobaczymy „horror przyrodoleczniczy” noblistki Olgi Tokarczuk „Empuzjon” w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka (2, 3, 4 lutego), a Dział Edukacji i Projektów Społecznych zaprasza wspólnie z Grupą Performatywne Chłopaki na „Krąg randkowy” (12 lutego). Dwie produkcje reżyserki i dyrektorki STUDIO, Natalii Korczakowskiej. Akcja modernistycznej powieści Alfreda Döblina stała się dla reżyserki „Berlin Alexanderplatz” obrazem chaosu wielkiego europejskiego miasta XX wieku, w którym dojrzewał współczesny nacjonalizm i faszyzm, niepokojąco przypominający dzisiejszy świat (9, 10, 11 lutego). Przed pierwszym pokazem na krótkie spotkanie wprowadzające Starter teatralny” zaprasza teatrolożka i krytyczka teatralna, Katarzyna Niedurny. Natomiast  powieść J.G. Ballarda „Kraksa” jest podstawą groteski scenicznej rozgrywającej się w bliskiej przyszłości w spektaklu „Krasz” (17,18 lutego). 

W repertuarze STUDIO na scenie Malarnia: monodram w języku polskim i śląskim „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha (10, 11 lutego) i inspirowany książkami Marty Dymek spektakl „Wyspa Jadłonomia” zrealizowany przez Macieja Podstawnego i Dorotę Kowalkowską we współpracy z Janem Czaplińskim (14, 15 lutego).

Trwają próby autorskiego projektu „Piękny początek” Roba Wasiewicza z dramaturgią Darii Sobik. To druga realizacja tego artysty, aktora, tancerza i reżysera w rodzimym teatrze. Analizując narracje filmów takich jak „Armageddon”, „Titanic” „Twister” czy „Interstellar” twórcy zapraszają do rozważań nad twórczym potencjałem katastrofy oraz ludzką kruchością w obliczu końca świata (premiera: 8 marca 2024)

Ponadto: premiera PISMA i debata „Dlaczego śmieci to nasz wspólny problem?” o tym, czy będziemy śmiecić mniej (7 lutego); pełna humoru przeplatającego się  z głęboką refleksją i wzruszeniem sztuka „Sokrates” z Joanną Szczepkowską i Janem Jurkowskim. Spektakl pokazywany w ramach współpracy STUDIO z Teatrem na Dole (5, 7 lutego);  produkcja teatru tańca B’cause Dance Company „Re | TURN (s)” o próbie artystycznego uchwycenia zjawiska psychologicznego, syndromu sztokholmskiego” (6 lutego) oraz debiut reżyserski Tadeusza Łysiaka „Papugi” z Marianną Janczarską i Dominiką Sakowicz (24, 26 lutego).

W Galerii STUDIO trwa wystawa prac fotograficznych Zygmunta Rytki z kilkunastu autorskich cykli, mało znane prace filmowe, a także liczne materiały archiwalne. Wystawa „Zygmunt Rytka. Ciągi projekcyjne” (kuratorzy: Karol Hordziej i Daniel Muzyczuk) jest efektem wieloletniego projektu opracowania dorobku artysty realizowanego przez współorganizatora wystawy Fundację Sztuk Wizualnych. Wystawę można zobaczyć do 18 lutego.

fot. Dawid Linkowski

STUDIO jest partnerem tegorocznej edycji konkursu Nowy Yorick, organizowanego w ramach 28. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego przez Gdański Teatr Szekspirowski. Konkurs adresowany jest do twórców i twórczyń debiutujących w polskim teatrze. Do konkursu mogą zgłaszać się również kolektywy twórcze. Zgłoszenia przyjmowane są do 4 marca 2024 r na adres: [email protected]

Sprawdź repertuar STUDIO i wybierz bilety. Bilety na spektakle i wydarzenia STUDIO do czerwca 2024 dostępne w kasie teatru oraz online: teatrstudio.pl/pl/repertuar.

STUDIO teatrgaleria

Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

www.teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany