EN

15.07.2022, 11:29 Wersja do druku

Warszawa. „niedoskonała utopia / an imperfect utopia" TR Warszawa przedpremierowo w Monachium

W najbliższą niedzielę, 17 lipca, w siedzibie teatru naszej siostrzanej instytucji, Munich Kammerspiele w Monachium, odbędzie się pokaz przedpremierowy spektaklu "niedoskonała utopia / an imperfect utopia". Premiera warszawska zaplanowana jest na 21 października - informuje TR Warszawa.

fot. mat. teatru

Czy w świecie skrupulatnie skonstruowanych norm płciowych człowiek ma jeszcze szansę być sobą?
Czy wszystko to, co wpaja się nam od dziecka jako „naturalne zachowanie”, jest nie tylko narzędziem opresji wobec osób, które wyłamują się z norm kulturowych, ale i więzieniem dla nas wszystkich?
Czy możemy marzyć o świecie bez wstydu i stygmatyzacji? Świecie pełnym umiłowania wolności dla wszystkich, zamiast władzy tylko dla wybranych jednostek?

Pytania te stawiają sobie twórcy niemiecko-polskiego projektu „utopia niedoskonała” – przedstawienia w reżyserii Noémi Oli Berkowitz. Aktorzy i aktorki z Munich Kammerspiele i TR Warszawa oraz DJ i performer ze społeczności Ballroom wspólnie przeanalizują różnorodne strategie wychodzenia z doświadczeń opresji i wyzwalania od problematycznych mechanizmów.

„niedoskonała utopia” to spektakl immersyjny. Podczas wieczoru w teatrze wykonawcy i publiczność będą blisko siebie. Zakwestionowane zostaną nie tylko normy społeczne, ale i normy teatralne. Publiczność znajdzie się na scenie razem z aktorami, a DJ będzie na żywo kreował dźwięk i beat. Forma przedstawienia, zaprezentowanego w wersji roboczej w ramach festiwalu teatralnego Sopot Non – Fiction 2021, inspirowana jest undergroundowymi pokazami drag queens i sceną Ballroom, gdzie granica między obserwatorem i uczestnikiem jest wyjątkowo rozmyta. Hybryda wyzwolenia i kampu, intymnych wyznań, queerowch teorii i osobistego oświecenia, kłamstw i prawd, wielości języków i momentów, gdy wszystkie zawodzą – to wieczór, podczas którego niemożliwe sny zrealizują się na scenie w całej swojej ekstrawaganckiej okazałości!

Tekst spektaklu opracowała Martyna Wawrzyniak (współautorka spektaklu „Serce”, reż. Wiktor Bagiński) po wspólnych warsztatach z aktorami, których tematem będą różne perspektywy: miasto i wieś, Polska i Niemcy, dialog i taniec, publiczne i prywatne, wstyd i duma, starsi i młodsi, binarni i nie-binarni…

Spektakl jest pierwszym efektem współpracy artystycznej nawiązanej przez TR Warszawa i Munich Kammerspiele. Oba teatry skupiają się na poszukiwaniu nowych form artystycznych i współczesnej problematyce. „Die Wirklichkeit nicht in Ruhe lassen” – „nie zostawiaj rzeczywistości w spokoju“ – to motto zespołu Kammerspiele pod nowym kierownictwem artystycznym, który rozpoczął pracę w 2020 roku. TR Warszawa sezon 2021/2022 zatytułował z kolei “włącz pełne spektrum”, premiera "niedoskonałej utopii" wpisuje się w jego program.

Więcej o spektaklu można dowiedzieć się TUTAJ.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne