05.04.2021, 16:38 Wersja do druku

Warszawa. Nie żyje Zygmunt Malanowicz

Nie żyje Zygmunt Malanowicz. Aktor zagrał m.in. w serialu "Dom" i filmie "Nóż w wodzie". Jak informuje Nowy Teatr, zmarł w niedzielę 4 kwietnia. Miał 83 lata.

fot. Mat. TEATRU

"Zygmunt Malanowicz, Zyga, nasz brat, przyjaciel, ostoja, mistrz, powiernik, dobry, dowcipny, jedyny, niepowtarzalny. Aktor w Nowym Teatrze. Odys, który nie dotarł do naszej Itaki. Żegnaj, Zyga, bez Ciebie będzie pusto, smutno i źle. Ale dopłyniemy do brzegu w ciepłą, ambrozyjską noc. Śpij i śnij lepszy świat!" - napisał Jacek Poniedziałek.

"Mamy nadzieję, że w ten sposób, trochę na skróty, ale dotarł do Itaki"

"Nie wiemy, co napisać, bo żadne słowa nie oddadzą żalu i nie wypełnią pustki jaka pozostawił ten wspaniały człowiek, przyjaciel, wielki aktor. Miał być Odysem w nowym spektaklu Nowego Teatru. Mamy nadzieję, że w ten sposób, trochę na skróty, ale dotarł do Itaki". Zygmuncie, żegnamy Cię dziękując za wszystkie wspaniałe chwile, które nam ofiarowałeś" - napisał zespół Nowego Teatru.

Zygmunt Malanowicz urodził się 1938 roku na Wileńszczyźnie. W 1963 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową w Łodzi. Na deskach teatralnych zadebiutował w 1962 roku w roli Aleksego Otszelnikowa w "Połowczańskich sadach" w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Zygmunt Malanowicz urodził się 4 lutego 1938 r. w Korkożyskach k. Wilna. Był absolwentem PWSTiF w Łodzi. Po zakończeniu studiów grał w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, później występował w wielu teatrach w Polsce, między innymi: Polskim w Poznaniu, Ludowym w Krakowie, Powszechnym w Łodzi, Żeromskiego w Kielcach i warszawskimi Dramatycznym, Rozmaitości i Studio.

Od premiery "Burzy" (2003 rok), w której zagrał Alonza, występował w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego. Malanowicz był jego ulubionym aktorem. Od 2008 roku grał w zespole Nowego Teatru w Warszawie.

Wziął udział w znanych i ważnych przedstawieniach Warlikowskiego: w "Dybuku", "Krumie", "Aniołach w Ameryce", "(A)pollonii", "Końcu", "Opowieściach afrykańskich", "Kabarecie warszawskim" i "Francuzach".

Rozpoznawalność przyniosła mu rola w filmie Romana Polańskiego "Nóż w wodzie" z 1961 roku. Grał też w filmach Andrzeja Wady ("Polowanie na muchy", "Krajobraz po bitwie") czy Bohdana Poręby (np. "Polonia Restituta", "Hubal"). Występował w teatrach w Poznaniu, Nowej Hucie, Łodzi oraz w Kielcach. Od 1980 roku związał się ze sceną warszawską, gdzie występował między innymi w teatrach Studio, Rozmaitości, Dramatycznym oraz Nowym Teatrze.

Tytuł oryginalny

Zygmunt Malanowicz nie żyje. Aktor miał 83 lata. "Odys, który nie dotarł do naszej Itaki"

Źródło:

PAP, www.gazeta.pl
Link do źródła

Autor:

mb, IAR