EN

20.07.2021, 11:03 Wersja do druku

Warszawa. Nie żyje Eugenia Herman

19 lipca zmarła Eugenia Herma - aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa i radiowa. O śmierci artystki poinformował we wtorek, w mediach społecznościowych, Związek Artystów Scen Polskich. Artystka miała 92 lata.

fot. Maria Wilma-Hinz

„Z wielkim smutkiem żegnamy Eugenię Herman, aktorkę teatralną, telewizyjną, filmową i radiową” – napisano we wpisie ZASP.

Eugenia Herman była absolwentką PWST w Łodzi. Była związana z łódzkim Teatrem Nowym, na deskach którego zadebiutowała w 1951 roku rolą Bregel w „Poemacie pedagogicznym” Antoniego Makarenki w reżyserii Kazimierza Dejmka - oraz Teatrem Polskim w Warszawie. Występowała gościnnie także w Teatrze Narodowym.

Jak przypomniano we wpisie ZASP, Herman zagrała wiele ról w teatrze i filmie. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1956 roku w „Nikodemie Dyzmie” w reżyserii Jana Rybkowskiego.

Eugenia Herman była również zaangażowana w działalność pedagogiczną. Wykładała na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, pracowała także jako pedagog w Studiu Aktorskim przy Teatrze Żydowskim w Warszawie, a także w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie.

Aktorka była laureatką nagrody za rolę drugoplanową Księżnej Yorku w „Ryszardzie III” Szekspira w Teatrze Polskim w Warszawie na XXXIV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Została także wyróżnione złotym Krzyżem Zasługi, a także odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

„Była pogodna i pełna energii. Odeszła artystka, pedagog, piękna, elegancka kobieta z klasą” – czytamy we wpisie ZASP. 

Źródło:

PAP