EN
11.03.2022, 17:02 Wersja do druku

Warszawa. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca rozszerza projekt "wspieraMY Ukrainę"

mat. organizatora

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca rozszerza projekt "wspieraMY Ukrainę". Na stronach internetowych Instytutu zostały udostępnione formularze, przez które artyści ukraińscy przebywający obecnie w Polsce mogą się zgłaszać, jeżeli szukają pracy w sektorze kultury.

"Dzięki rozmowom z polskimi i ukraińskimi środowiskami artystycznymi Narodowy Instytut Muzyki i Tańca tworzy kolejne rozwiązania, które mają dawać oparcie uchodźcom z ogarniętego wojną kraju. Jedną z podstawowych kwestii jest umożliwienie artystom z Ukrainy zatrudnienia w polskich instytucjach kultury" - napisano w komunikacie NIMiT.

Inne aktualności

W ramach tych działań udostępniono dwa rodzaje ankiet zgłoszeniowych: ankietę dla artystów poszukujących pracy w polskich zespołach artystycznych, dostępna jest pod adresem; ankietę dla instytucji kultury zainteresowanych taką współpracą, dostępna pod linkiem.

Zebrane w ten sposób informacje posłużą stworzeniu platformy wymiany informacji, umożliwiającej nawiązanie kontaktu między obiema stronami. Baza danych będzie na bieżąco uzupełniana przez pracowników Instytutu.

"W Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca już w pierwszych dniach wojny został powołany zespół, którego zadaniem jest gromadzenie wiedzy na temat problemów, z którymi w wyniku wojny borykają się ukraińscy artyści" – powiedziała dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Katarzyna Meissner. "Jako instytucja już proponujemy konkretne rozwiązania, które są wsparciem dla naszych sąsiadów zarówno na poziomie osobistym jak i zawodowym. W najbliższych dniach w naszych social mediach zachęcimy również do zapoznawania się z dorobkiem kultury ukraińskiej - w tym celu zaprosiliśmy do współpracy ukraińskich artystów, którzy sami będą opowiadać o tym, co najcenniejsze w artystycznym życiu ich kraju" - dodała.

W ramach działań pomocowych Narodowy Instytut Muzyki i Tańca uruchomił już w zeszłym tygodniu bezpłatną pomoc psychologiczną dostępną online, której głównym celem jest przywrócenie równowagi psychicznej i zdolności do samodzielnego działania. W ramach interwencji kryzysowej pomoc psychologiczna udzielana jest natychmiast. Porad w języku ukraińskim udziela psycholożka z Ukrainy – Julia Kaleńska, a konsultacji w języku polskim udzielają dr Małgorzata Chmurzyńska i dr Małgorzata Leraczyk. Rezerwacji wizyty w prosty sposób można dokonać na stronie.

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca realizuje projekty twórcze, wydawnicze, naukowe i stypendialne. Tworzy nowe standardy współpracy artystów i instytucji. Prowadzi takie projekty jak: Nagroda im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej, Przestrzenie Sztuki, Koryfeusz Muzyki Polskiej, PolandDances czy Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Zespół Instytutu codziennie dba o to, by polscy muzycy i tancerze mogli się stale rozwijać i prezentować swoje dokonania nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wszystkie zadania finansowane są w ramach działalności bieżącej Instytutu z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne