Narodowy Instytut Muzyki i Tańca rozszerza projekt "wspieraMY Ukrainę". Na stronach internetowych Instytutu zostały udostępnione formularze, przez które artyści ukraińscy przebywający obecnie w Polsce mogą się zgłaszać, jeżeli szukają pracy w sektorze kultury.
"Dzięki rozmowom z polskimi i ukraińskimi środowiskami artystycznymi Narodowy Instytut Muzyki i Tańca tworzy kolejne rozwiązania, które mają dawać oparcie uchodźcom z ogarniętego wojną kraju. Jedną z podstawowych kwestii jest umożliwienie artystom z Ukrainy zatrudnienia w polskich instytucjach kultury" - napisano w komunikacie NIMiT.
Inne aktualności
- Warszawa. Wojciech Trzciński odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis 19.12.2024 17:26
- Katowice. „Niedźwiedź Wojtek” – historia perskiego niedźwiedzia na scenie Teatru Śląskiego 19.12.2024 16:15
- Lublin. Reżyser i scenograf prof. Leszek Mądzik został honorowym obywatelem miasta 19.12.2024 13:07
- Warszawa. Spotkanie z Danutą Stenką i autorski wieczór Mariana Opani w Ateneum 19.12.2024 12:50
- Gdańsk. „Wspólny pokój” na deskach Teatru Wybrzeże – w piątek 19.12.2024 12:43
- Kraków. Groteska z nową siedzibą. Wesoła będzie drugim Broadwayem? 19.12.2024 12:20
- Bytom. Uczniowie Szkoły Baletowej przygotowują premierę „Calineczki” 19.12.2024 12:04
- Kraj. Szefowa MKiDN: projekt ustawy o zabezpieczeniu socjalnym artystów w procedurze wpisu do wykazu prac legislacyjnych RM 19.12.2024 11:48
- Szczecin. Rewia sylwestrowa w Teatrze Polskim 19.12.2024 11:45
- Białystok. Styczeń w Teatrze Dramatycznym 19.12.2024 10:47
- Siedlce. Z miłości do teatru. Podsumowanie festiwalu Sztuka plus Komercja 19.12.2024 10:30
- Kielce. Koncert Max Klezmer Band & Urszula Makosz w Teatrze Kubuś 19.12.2024 09:40
- Białystok. Lucyna Kozień żegna się z „Teatrem Lalek” 19.12.2024 09:28
- Warszawa. Otwarta Scena Instytutu Teatralnego. Start nowego projektu 19.12.2024 08:51
W ramach tych działań udostępniono dwa rodzaje ankiet zgłoszeniowych: ankietę dla artystów poszukujących pracy w polskich zespołach artystycznych, dostępna jest pod adresem; ankietę dla instytucji kultury zainteresowanych taką współpracą, dostępna pod linkiem.
Zebrane w ten sposób informacje posłużą stworzeniu platformy wymiany informacji, umożliwiającej nawiązanie kontaktu między obiema stronami. Baza danych będzie na bieżąco uzupełniana przez pracowników Instytutu.
"W Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca już w pierwszych dniach wojny został powołany zespół, którego zadaniem jest gromadzenie wiedzy na temat problemów, z którymi w wyniku wojny borykają się ukraińscy artyści" – powiedziała dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Katarzyna Meissner. "Jako instytucja już proponujemy konkretne rozwiązania, które są wsparciem dla naszych sąsiadów zarówno na poziomie osobistym jak i zawodowym. W najbliższych dniach w naszych social mediach zachęcimy również do zapoznawania się z dorobkiem kultury ukraińskiej - w tym celu zaprosiliśmy do współpracy ukraińskich artystów, którzy sami będą opowiadać o tym, co najcenniejsze w artystycznym życiu ich kraju" - dodała.
W ramach działań pomocowych Narodowy Instytut Muzyki i Tańca uruchomił już w zeszłym tygodniu bezpłatną pomoc psychologiczną dostępną online, której głównym celem jest przywrócenie równowagi psychicznej i zdolności do samodzielnego działania. W ramach interwencji kryzysowej pomoc psychologiczna udzielana jest natychmiast. Porad w języku ukraińskim udziela psycholożka z Ukrainy – Julia Kaleńska, a konsultacji w języku polskim udzielają dr Małgorzata Chmurzyńska i dr Małgorzata Leraczyk. Rezerwacji wizyty w prosty sposób można dokonać na stronie.
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca realizuje projekty twórcze, wydawnicze, naukowe i stypendialne. Tworzy nowe standardy współpracy artystów i instytucji. Prowadzi takie projekty jak: Nagroda im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej, Przestrzenie Sztuki, Koryfeusz Muzyki Polskiej, PolandDances czy Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Zespół Instytutu codziennie dba o to, by polscy muzycy i tancerze mogli się stale rozwijać i prezentować swoje dokonania nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wszystkie zadania finansowane są w ramach działalności bieżącej Instytutu z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.