EN

19.10.2020, 09:07 Wersja do druku

Warszawa. "Mykwa" - prapremiera w Teatrze Żydowskim

Odwołana w marcu z powodu pandemii polska prapremiera „Mykwy”, jednej z najlepszych izraelskich sztuk autorstwa Hadar Galron, odbędzie się 23 października w warszawskim Teatrze Żydowskim. Reżyseruje Karolina Kirsz.

fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska

„Mykwa” to opowieść o kobietach, ich codziennych problemach, ale też rozterkach związanych z funkcjonowaniem we wspólnocie religijnej. Akcja dramatu rozgrywa się w mykwie – rytualnym basenie, w którym kobiety dokonują comiesięcznych ablucji. 

Mykwa to miejsce, w którym duchowe manifestuje się poprzez cielesność. W ciele zatopione są wszystkie emocje, zranienia, zaniechania, wszelki ból i namiętność. Ciało podlega nieustannej kontroli, choć stanowi jedynie narzędzie do ujawniania naszych pragnień, naszego niespełnienia, wewnętrznej wolności. Wewnętrzna niezależność może zagrażać wspólnocie.

I tylko poprzez ciało można ją kontrolować. 

Bohaterki dramatu to osiem kobiet w różnym wieku i usposobieniu. Ich sprawy, tajemnice, lęki na tle radykalizującego się świata, w którym są jeszcze miejsca, gdzie nie dotarł ruch #metoo. Pojawienie się nowej pracownicy mykwy wyzwala różne reakcje bohaterek sztuki. Ich zachowania, opowieści i wyznania demaskują je. Wychodzi na jaw, że każda ma coś do ukrycia…

„Mykwa” to jedna z najlepszych izraelskich sztuk. Napisana przez Hadar Galron, urodzoną w religijnej żydowskiej rodzinie w Londynie w roku 1970 dramaturżkę, scenarzystkę, reżyserkę, aktorkę i satyryczkę. Garlon w wieku trzynastu lat wraz z rodziną wyjechała do Izraela. W czasie studiów teatrologicznych na Uniwersytecie w Tel-Avivie zaczęła profesjonalnie zajmować się pisaniem i występować. W 2005 roku jej pierwsza pełnometrażowa sztuka „Mykwa” otrzymała nagrodę "Sztuki Roku" w Izraelu, zyskując następnie ogromną popularność na całym świecie. 

Sztukę w warszawskim Teatrze Żydowskim reżyseruje Karolina Kirsz - reżyserka teatralna, autorka scenariuszy, słuchowisk i dramatów. Absolwentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2012) i Wydziału Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego (2005), ukończyła również Wydział Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej (2008) a także dwuletnie studium pedagogiczne w Centrum Edukacji Nauczycielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (2005). Kirsz współpracuje z wieloma teatrami w Warszawie i w całym kraju -  wyreżyserowała m.in.  „Pułapkę” Tadeusza Różewicza w Teatrze Studio, „Zimę w czerwieni” Adama Rappa w Teatrze Rampa, „Końce świata” Marca Beckera i „69” Igora Bauersimy, „Uwodziciela” Radosława Paczochy w Teatrze Powszechnym, „Jestem swoją własną żoną” Dough Wrighta i „Na zachodzie bez zmian” w Teatrze WARSawy. W Teatrze Żydowskim reżyserowała już kilkukrotnie - „Dotknij wiatru, dotknij wody” Amosa Oza, „One same” wg własnego scenariusza i „Szoszę” I. B. Singera. 

Źródło:

Wątki tematyczne