EN
24.01.2022, 11:49 Wersja do druku

Warszawa. Musical o współczesnych Polakach Teatru WARSawy w Teatrze SOHO

„Nie piję, nie palę, chętnie zrobię z pani mamę” - musical  o współczesnych Polakach z piosenkami takich wykonawców jak m.in. Czesław Śpiewa, Kabaret Starszych Panów, Zbigniew Wodecki with Mitch &Mitch, Mikromusic feat. Skubas, Coma, Ania Dąbrowska.

fot. mat. teatru

A co, gdyby pewnego pięknego dnia nas odłączyło? Bierzesz telefon - Fejs nie działa, Tinder nie działa, WhatsApp nie działa. Nieźle spanikowany odpalasz laptop… to samo. Nie ma Googla, nie ma nic. Pomijam światowy chaos i jego konsekwencje, ale co się dzieje z Tobą? Musisz wyjść z domu, zacząć gadać z ludźmi, zero lajków. Musisz pogadać z szefem, szefową, mężem, żoną, chłopakiem. Nie możesz sobie świecić 24 h w twarz niebieskim ekranem, bo tam nic nie ma. Gier też nie ma. Są tylko ludzie i Ty w relacjach z nimi. Z matką, przyjacielem, obcym. Musisz stanąć oko w oko ze sobą i z innymi. Musisz wyjść ze swojej bezpiecznej miejscówki na świat, rozejrzeć się dokoła i… No właśnie. Co byś tam wtedy zobaczył? Jaki pejzaż zastałbyś wokół siebie, w swojej głowie?

Jakie wtedy byłyby Twoje marzenia? Myślałeś kiedyś o tym?
Zapraszamy Was do naszego świata – świata, w którym tkwimy, i na który z jakiegoś powodu się godzimy. Ale też zapraszamy do świata naszych marzeń i tęsknot. Spróbujcie razem z nami rozprawić się z cholerną samotnością, która dręczy większość z nas i poszukać konstruktywnej odpowiedzi jak żyć... Może się uda, choć trochę.

„Nie piję, nie palę, chętnie zrobię z pani mamę” to przekrój pokolenia ludzi, którzy powinni wejść w dojrzałe życie z wiarą, radością i energią, bo wydawałoby się, że żyją w świecie, w którym mają wszystko podane na tacy. Jednak kontakt ze światem, etat, mieszkanie z widokiem na centrum i wysokim czynszem...
Wydawałoby się dostępne na wyciągnięcie ręki, nie dają satysfakcji, a nawet są kulą u nogi. Pokolenie, które ma świat za blisko. Pokolenie nie potrafiące sięgnąć po szczęście. Pokolenie bez ideałów, nie mające o co walczyć, stagnacyjne, głęboko nieszczęśliwe. Jednak w serduchu mnóstwo nadziei i pragnień, po które nie do końca wiadomo jak sięgnąć, o czym świadczą wtrącane co chwila piosenki rozdzierające młode gardła i serca. Bo w nich jest cała prawda o pokoleniu prekariuszy. Ludzi pełnych marzeń, tęsknot i wołania o pomoc, tylko zbyt cicho, żeby świat zauważył.

Spektakl dla widzów powyżej 16. roku życia.

fot. Rafał Meszka/mat. teatru

OBSADA:
Katarzyna Faszczewska
Dominika Handzlik / Agnieszka Ozon
Adrian Kieroński
Robert Mróz Junior

REŻYSERIA:
Anna Gryszkówna

WSPÓŁPRACA REŻYSERSKA:
Aneta Todorczuk

AUTOR:
Konrad Oprzędek

OPRACOWANIE MUZYCZNE:
Tomasz Krezymon

SCENOGRAFIA i KOSTIUMY:
Aleksandra Grabowska

VIDEO:
Paweł Penarski

premiera: 5 grudnia 2019

Społeczna Scena Debiutów
Teatr WARSawy

RECENZJE:
•    Scena Debiutów (Teatr WARSawy) może dorzucić do swojej puli kolejny udany spektakl, czyli „Nie piję, nie palę, chętnie zrobię z pani mamę”.
NOTATNIK KULTURALNY

•    Młodzi w przerwach między kolejnymi scenkami śpiewają o swoim bólu. Dużo śmiechu…
Franciszek Jacik, PRZEGLĄD

•    Piosenki pochodzące z różnych muzycznych okresów, zyskujące jednorodność stylistyczną w nowych aranżacjach Tomasza Krezymona, od Kabaretu Starszych Panów i Zbigniewa Wodeckiego do Czesława Mozila i Ani Dąbrowskiej, stają się tutaj bardzo dobrym tworzywem do uzupełniania i scalania sekwencji czysto aktorskich, znakomicie ukazujących nie tylko emocjonalny potencjał zawarty w poruszanej problematyce, ale i wszechstronność talentów tkwiących w zaangażowanych w to przedsięwzięcie wykonawcach."
Wiesław Kowalski, TEATR DLA WSZYSTKICH

•    Nie palę… jest najlepszym przedstawieniem Anny Gryszkówny, jakie widziałem, zagranym i zaśpiewanym z wdziękiem i talentem.

Rafał Turowski, rafalturow.ski, Chilli ZET

Źródło:

Materiał nadesłany