EN

28.10.2022, 12:44 Wersja do druku

Warszawa. Musical od dzieci dla dzieci o zagrożeniach w sieci

5 listopada w Mazowieckim Teatrze Muzycznym odbędzie się premiera musicalu „Pan Niezwykły” w reż. Marty Kozioł. Kolejny pokaz 8 listopada.

fot. mat. organizatora

Wszyscy wiedzą, że w Polsce brakuje pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Nie wszyscy jednak wiedzą, że na Mazowszu mamy to szczęście, że działa tutaj Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii z siedzibą w Warszawie-Zagórzu, które pomaga młodym ludziom i ich rodzinom w problemach psychicznych. To nadzieja dla wielu osób i przykład, że potrzeba takich ośrodków w całym kraju jest ogromna. Reforma psychiatrii w Polsce trwa od kilku lat, ale nadal ubolewa nad brakiem narzędzi terapeutycznych.

We współpracy z Urzędem Marszałkowskim województwa Mazowieckiego i Musicalową Akademia Talentów MAT, Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii stworzyło przedsięwzięcie edukacyjno-kulturalne w zakresie profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży - niecodzienną formę terapii jaką jest musical „Pan Niezwykły”.

To unikalne przedsięwzięcie, gdzie szpital poprzez działania kulturalne przychodzi do potencjalnego pacjenta. Ten innowacyjny program to pewnego rodzaju pilotaż nowoczesnych działań rehabilitacyjnych. Musical, gdzie w naturalny dla młodego odbiorcy sposób, poprzez piosenki i teksty prezentowane prostym, młodzieżowym językiem, dziecięcy aktorzy i ich przekaz stają się częścią terapii i profilaktyki oraz naturalnymi promotorami zdrowia.

"Pan Niezwykły" to musical, którego bohaterami i aktorami są młodzi ludzie. Inicjatywa dedykowana jest osobom w wieku od 7 do 19 roku życia, dlatego zaproszono uczniów klas szkół podstawowych i średnich. Jest to przedsięwzięcie edukacyjno-kulturalne w zakresie profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży.

Pokazuje podróż bohaterki Klary, która wchodzi w wirtualny świat pełen niespodzianek, fantazyjnych historii, ale też co za tym idzie zagrożeń i słabości.

W ramach projektu, po każdym spektaklu, przeprowadzone zostaną elementy arteterapii oraz spotkania z psychologiem. Musical jest pełen barw, ciekawych zwrotów akcji i zaskakujących refleksji.

"Pan Niezwykły" opiera się na założeniach walki z uzależnieniami dzieci i młodzieży zgodnymi z Mazowieckim Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego. Musical adresowany są do dzieci i młodzieży z terenu województwa mazowieckiego oraz ich rodziców i opiekunów prawnych. W ramach zadania przeprowadzone zostaną spotkania z psychologiem dla dzieci-aktorów podczas prób oraz podsumowanie przez psychologa poruszanych treści, po każdym ze spektakli. Dodatkowo przeprowadzone zostaną oddzielne spotkania warsztatowe dla dwóch grup: rodziców oraz dzieci i młodzieży. Warsztaty dotyczyć będą, śladem musicali, profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży.

Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii z siedzibą w Zagórzu obejmuje opieką dzieci i młodzież z zaburzeniami psychicznymi, uzależnieniami od substancji psychoaktywnych oraz wymagającymi rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurorehabilitacji w wieku od 0-18 lat. Ośrodek rozwija się od lat i proponuje co raz bardziej nowoczesne metody leczenia. Realizuje swoją działalność w kilku lokalizacjach tj. Warszawa, Zagórze, Józefów i Otwock. Usługi medyczne świadczone są w oddziałach stacjonarnych, dziennych i w poradniach specjalistycznych. Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii posiada największą w województwie mazowieckim (jak również w Polsce) ilość łóżek stacjonarnych – 122 i dziennych – 97 miejsc w psychiatrii dziecięco-młodzieżowej. W roku 2020 Spółka przyjęła 3 132 pacjentów w oddziałach stacjonarnych i dziennych oraz udzieliła 43 955 porad specjalistycznych oraz 4 904 teleporad, natomiast w roku 2021 Spółka przyjęła 3 752 pacjentów w oddziałach stacjonarnych i dziennych oraz udzieliła 42 131 porad specjalistycznych oraz 6 981 teleporad. Jako jeden z dwóch podmiotów leczniczych w województwie mazowieckim pełni ostry dyżur dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi do 15 roku życia, podobnie jak dla pacjentów powyżej 15 roku życia. W chwili obecnej jako jedyny szpital na Mazowszu Spółka prowadzi Oddział Psychiatryczny dla Dzieci, gdzie mogą kształcić się rezydenci w ramach specjalizacji psychiatrii dzieci i młodzieży. 

Obecnie trwają próby do spektaklu, którego premiera odbędzie się 5 listopada w Warszawie, w Mazowieckim Teatrze Muzycznym. 

Premiera musicalu będzie miała dwa terminy. 

Zapraszamy 5 listopada o godzinie 17.00 oraz 8 listopada o godzinie 18.00.

Osoba do kontaktu:

Dagmara Chmielewska 

[email protected] 

508 797 990

https://www.facebook.com/panniezwykly

centrumzagorze.pl

https://www.facebook.com/centrumzagorze/

MAT- agencja: akademiamat.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne