EN

18.06.2021, 08:39 Wersja do druku

Warszawa. Musical „Circus Kafka” w Teatrze Żydowskim

„Circus Kafka” to już kolejna i ostatnia przed wakacjami premiera w Teatrze Żydowskim. Spektakl oparty na motywach książki  Remigiusza Grzeli „Bagaże Franza K.. Podróż, której nigdy nie było” reżyseruje Michał Walczak, współtwórca kultowej grupy artystycznej POŻAR W BURDELU. Premiera odbędzie się 24 czerwca na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego w Warszawie, przy ul. Senatorskiej 35. 

fot. mat. teatru

Najnowsza produkcja Teatru Żydowskiego to cyrkopunkowy musical o bezsenności i niebezpieczeństwach płynących z czytania. Franz Kafka i jego warszawski przyjaciel - aktor Icchak Levi  - są w spektaklu nie tylko przewodnikami po stanach izolacji, klaustrofobii i wyobcowania, ale także medium przenoszącym widza do Niewarszawy – miasta kabaretów, teatrzyków i cyrków, którego nie ma. W spirytystycznym variete pojawiają się postaci literackie, aktorki i aktorzy objazdowych, odrzucanych przez elity teatrzyków, którymi zachwycał się autor „Procesu”. 

Jarmarczne, pełne surrealnej wyobraźni, czarnego humoru i elementów cyrkowych przedstawienia zainspirowały powieści Kafki. Wraz ze spektaklami warszawskiej trupy teatralnej, jakie pisarz zobaczył w praskim Cafe Savoy, jego życie wzbogaciła barwna menażeria postaci – obok Leviego, pochodząca z Częstochowy Madame Czyżyk, parodystka panów Flora Klug czy „niejaki Pipes”. Zaś sam Levi, któremu Isaac Bashevis Singer poświęcił opowiadanie „Przyjaciel Kafki”, stał się dla Franza K. przewodnikiem po świecie judaizmu i kultury żydowskiej. W „Circus Kafka” pojawią się również Michał Waszyński, Caligari, Houdini, a nawet Sophia Loren. 

„Circus Kafka” to opowieść o miłości do teatru i hołd dla aktorek i aktorów teatrzyków objazdowych. Cyrkowy musical o głodzie występów, karnawału i magii, której potrzebuje pełen lęku świat.

Spektakl reżyseruje Michał Walczak, który również napisał scenariusz na motywach książki Remigiusza Grzeli oraz teksty piosenek. Muzykę do spektaklu napisała Marta Zalewska. Scenografię i kostiumy stworzyła Joanna Walisiak. Choreografię zaprojektował Piotr Stanek, za reżyserię świateł odpowiada Mariusz Jarosz, a Piotr Pawlus za kamerę, dźwięk, światło oraz montaż. Przygotowanie wokalne przez Teresę Wrońską. 

Informacje o spektaklu: teatr-zydowski.art.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne