EN
3.01.2022, 11:53 Wersja do druku

Warszawa. Monodram Krystyny Jandy „Zapiski z wygnania” w styczniu i lutym w Teatrze Polonia

7 i 8 stycznia oraz 11 lutego w Teatrze Polonia odbędą się pokazy spektaklu "Zapiski z wygnania" w reż. Magdy Umer.

fot. Katarzyna Kural-Sadowska

«„My wyjechaliśmy, a wy zostaniecie z waszym antysemityzmem sami” – brzmi wypowiadane przez Krystynę Jandę proroctwo Sabiny Baral. Dowód jego prawdziwości dostajemy chwilę później, w nagraniu z zeszłorocznego Marszu Niepodległości: manifestacji Wielkiej Polski Kibolskiej pod flagą biało-czerwoną z wyrysowaną wielką pięścią. Ogląda się to z zaciśniętym gardłem» – pisała Aneta Kyzioł o spektaklu „Zapiski z wygnania” niedługo po premierze w 2018 roku.

Krystyna Janda za rolę w monodramie na podstawie dzienników Sabiny Baral w reżyserii Magdy Umer została wyróżniona licznymi nagrodami, m.in. indywidualną nagrodą aktorską w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, nagrodą główną na XVII Festiwalu Prapremier Nie/Podległa 2018, tytułem najlepszej aktorki na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, nagrodą główną oraz nagrodą publiczności na 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych [email protected] w Gdyni oraz Grand Prix 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Spektakl objechał prawie całą teatralną Polskę. Pokazywano go niemal trzydzieści razy, m.in. w Gdańsku, Bydgoszczy, Szczecinie, Chorzowie, Lubinie i Krakowie. 

Najbliższe pokazy spektaklu „Zapiski z wygnania” w siedzibie Teatru Polonia już 7-8 stycznia oraz 11 lutego.

Bilety i repertuar: teatrpolonia.pl

***

„Ile cierpienia można znieść, zanim się nie oszaleje? Powychodzili z lasów, z dziur w ziemi, z szaf, piwnic i strychów, wyszli półżywi z obozów, wrócili z Syberii i Kazachstanu, do domu, do Polski. A potem, przez następne dwadzieścia trzy lata nie wyjechali (...). Chcieli mieszkać tutaj, tu, gdzie się urodzili ich rodzice i gdzie się urodziły ich dzieci – my. Po wojennej gehennie, po latach cierpienia i strachu, mimo wszystko jeszcze raz zadecydowali, że Polska to ich kraj. I tych ludzi po 1968 roku Polska wyrzuciła”.

Źródło:

Materiał nadesłany