EN
3.11.2022, 09:00 Wersja do druku

Warszawa. Monodram Julii Wyszyńskiej w ramach Mono w Instytucie

Instytut Teatralny zaprasza 6 listopada o godz. 19.00 na monodram „Fizyka kwantowa, czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone” w wykonaniu Julii Wyszyńskiej. Bilety dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Ośmioletni Julek zaprasza widza do swojego niezwykłego świata, gdzie wszystko jest możliwe. Gdzie niczego ani nikogo się nie boi, nie wstydzi, nie czuje żadnych ograniczeń, nie wie co to kompleksy, widzi duchy, rozmawia z roślinami, a MTV kreuje jego rzeczywistość. Po drodze spotykamy tatę, Mateusza z ławki obok, przedszkolankę panią Czesię i innych, którym Julek nareszcie ma szansę powiedzieć to, na co nigdy wcześniej nie miał odwagi.

Śmiertelnie poważne tematy: demony przeszłości, przyglądanie się systemowym nadużyciom i skutki podejmowanych decyzji (które podyktowane są raczej pokoleniową traumą niż wolną wolą serca i duszy) – potraktowane w nieco mniej śmiertelnie poważny sposób.

Monospektakli autotematycznych jest w Polsce i na świecie wiele. Szczególnie na Zachodzie, gdzie powstają jak grzyby po deszczu, a ich żywotność jest krótka. Często w formule stand-up’ów. Granie na swój temat, a do tego jeszcze o sobie w kontekście sztuki (teatru!) kusi aktorki i aktorów.

Propozycja Julii Wyszyńskiej i jej ekipy zdecydowanie się wyróżnia. Przy całym szaleństwie i popkulturowym rozmachu, jaki staje się udziałem publiczności, znamienna jest świadomość i dyscyplina aktorska, które nie pozwalają oderwać uwagi od treści monodramu. Uwodzi również jego forma czyli decyzja o wprowadzeniu postaci. 8-letni Julek, który, jak piszą twórcy „zaprasza nas do swojego niezwykłego świata, gdzie wszystko jest możliwe. Gdzie niczego ani nikogo się nie boi, nie wstydzi…”.

Sam spektakl jest prywatną inicjatywą twórczą Julii Wyszyńskiej. Niezależność zdaje się być ważna dla aktorki. Sznyt mądrej buntowniczki jest wyraźny jej scenicznej obecności, która magnetyzuje.

Premiera spektaklu odbyła się w Teatrze Komuna Warszawa 4 lutego 2022 roku.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z aktorką, które poprowadzi kurator cyklu Mateusz Nowak.

Bilety – w cenie 30 zł – dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.

Choreografia: Paweł Sakowicz

Muzyka: Filip Kaniecki

Konsultacje i opieka artystyczna: Miłosz Konieczny

Kostium: Emil Wysocki

Światła: Katarzyna Łuszczyk

Scenariusz i reżyseria: Julia Wyszyńska

Spektakl dla widzów powyżej 16 lat. Uwaga – w spektaklu wykorzystywane jest światło stroboskopowe.

Julia Wyszyńska

W roku 2006 ukończyła Studium Teatralne przy Teatrze Śląskim w Katowicach, a w 2010 Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Solskiego w Krakowie. Debiutowała w spektaklu Nowe Wyzwolenie w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. W tym teatrze zagrała również kilka znaczących ról, między innymi w spektaklach Pawła Łysaka i Mai Kleczewskiej. Występowała też w warszawskim Teatrze na Woli i w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie.

Za rolę w spektaklu Medea (reż. E. Marciniak) otrzymała kilka ważnych nagród na festiwalach monodramów, a za rolę w Podróży zimowej (reż. M. Kleczewska) nagrodę dla najlepszej aktorki na bydgoskim Festiwalu Prapremier.

Cykl „Mono w Instytucie” stawia sobie za cel wykreowanie na teatralnej mapie Warszawy miejsca prezentacji dokonań polskiego i światowego monodramu. Przestrzeni konfrontacji postaw i estetyk teatru jednoosobowego. Sceny dla mistrzów i mistrzyń oraz dla debiutujących w tej formie.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.

Źródło:

Materiał własny