EN

7.11.2023, 15:46 Wersja do druku

Warszawa. „Moja walka” i czytanie Knausgårdów w TR Warszawa

6 tomów, 3600 stron, przekłady na kilkadziesiąt języków, milionowe nakłady. W cyklu powieściowym „Moja walka” Karl Ove Knausgård opisał całe swoje życie od dzieciństwa po dojrzałość. W TR Warszawa wystarczy jeden wieczór, aby poznać jego historię. Teatralną adaptację tej jedynej w swoim rodzaju powieści przygotował Michał Borczuch. Bardziej dociekliwi będą mogli spotkać się m. in. z Weroniką Murek i porozmawiać o prozie autobiograficznej.

fot. Krzysztof Bieliński

„Moja walka” jest długą, epicką medytacją nad rzeczywistością. Obsesyjnie szczegółowa narracja Knausgårda jest dla mnie inspirująca jako nowoczesny algorytm na utrwalenie rzeczywistości i siebie w niej. Ten skrajny, obsesyjny subiektywizm, który momentami każe mi nienawidzić autora, odsłania również prawdę o współczesności, w której doświadczenie przyglądania się jak w selfie samemu sobie zamienia się w walkę o istnienie w świecie pełnym ludzi. Inni ludzie mogą być najbliżej nas, mogą być częścią naszej rodziny, ale w zderzeniu z naszym ego stają się tylko bohaterami powieści. Knausgård wciąga nas w to tworzenie literatury z naszego życia. Ale jest tu paradoks; gdy nasze życie staje się ważne, każde inne (choć utrwalone w detalach) staje się anonimowe. Dlatego w pracy warsztatowej zderzaliśmy z książką Knausgårda osobiste doświadczenia wybranych czytelników, co stanie się integralną częścią spektaklu - Michał Borczuch

Obsada w najbliższym secie: Jan Dravnel, Mateusz Górski, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Sebastian Pawlak, Agnieszka Podsiadlik, Halina Rasiakówna, Paweł Smagała, Dominika Biernat, Maria Maj

Spektakl bęzdzie grany w dniach 17-19 listopada o godz. 19.00.

Więcej o spektaklu 

Z okazji wznowienia „Mojej walki” odbędzie się spotkanie w ramach cyklu literackiecgo „Jesteście u siebie”. Tematem rozmowy bedzie proza autobiograficzna, tzw. sobą-pisanie, oraz jej wymiary, strategie i rozpoznania wobec twórczości zarówno Karla Ovego Knausgårda, ale także jego żony Lindy Boström Knausgård. Weronika Murek oraz zaproszeni goście zastanowią się nad narracjami nowej męskości i tym, w jaki sposób mają się one do odczytywania utworów Knausgårda. Poruszą także temat literackich i nie-literackich wymiarów postrzegania płci i ról przydzielanych wewnątrz rodziny, a także tzw. Syndromu Mamy Muminka.

Prowadzenie: Weronika Murek

Goście: Anita Musioł, wydawczyni, właścicielka Wydawnictwa Pauza, oraz Kamil Bloch, artysta i edukator zajmujący się tematem Nowej Męskości.

Spotkanie odbędzie się 14 listopada o godz. 18.00. Wstęp bezpłatny.

Więcej o spotkaniu

Źródło:

Materiał nadesłany