EN

2.11.2020, 16:22 Wersja do druku

Warszawa. MKiDN z troską o proteście środowisk artystycznych

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wielką troską przyjmuje postawę środowisk artystycznych, które zapowiadają uliczny protest, mimo że instytucje kultury mogą prowadzić działalność i mimo że na pomoc dla sektora przeznaczono już ponad 6 mld zł - napisano w komunikacie MKiDN.

Ministerstwo Kultury przypomina, że "Polska jest jednym z nielicznych państw dotkniętych pandemią, w którym teatry, opery, filharmonie i kina mogą nadal funkcjonować, a wydarzenia artystyczne oraz projekcje filmów odbywają się przy 25-procentowym wypełnieniu widowni lub przy zachowaniu 1,5-metrowych odległości".

"Instytucje kultury są zamknięte m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji czy Włoszech - krajach, gdzie najszybciej rośnie liczba zakażonych. W niektórych państwach instytucje kultury pozostają zamknięte od wiosny. W tym tygodniu w Europie odnotowano najwyższą tygodniową zachorowalność na Covid-19 od początku pandemii. W czwartek liczba chorych przekroczyła 10 mln przypadków" - zwraca uwagę resort kultury.

Jak dodano, "w Polsce dzienna liczba zakażeń waha się i przekracza 20 tysięcy". "W tej sytuacji nie może być mowy o przywróceniu 50-procentowej widowni w instytucjach kultury" - zaznaczono.

Podkreślono, że "Polska jest również jednym z państw, w którym nieomal natychmiast uruchomiono narzędzia wsparcia dla środowisk twórczych i artystycznych, dla ludzi i instytucji kultury".

"Dzięki zaangażowaniu ministra oraz zespołu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od marca w Polsce nie zamknięto żadnej instytucji kultury, żadna nie zbankrutowała, a pracowników etatowych nie spotkały żadne masowe zwolnienia. Ochrona instytucji i miejsc pracy w kulturze jest jednym z naszych głównych celów" - zapewniono w komunikacie Ministerstwa Kultury.

Podano, że "całkowita wartość dotychczasowej pomocy dla sektora kultury jest szacowana na ponad 6 mld zł i obejmuje działania skierowane również do osób pracujących w oparciu o umowy cywilno-prawne, a także narzędzia adresowane szczególnie do twórców i artystów".

MKiDN przypomniało, że "kilka dni temu zakończył się nabór wniosków do Funduszu Wsparcia Kultury - bezprecedensowego programu pomocowego z budżetem w wysokości 400 mln zł". "Środki pomocowe mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów wynagrodzeń - także dla osób niezatrudnionych na etacie. Pieniądze trafią do instytucji kultury, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców w listopadzie" - wskazano.

Resort przekazał, że 80 mln zł trafiło do prawie 3500 podmiotów działających w obszarze kultury w ramach programu "Kultura w sieci".

O 55 mln zł został również zwiększony budżet Programów Ministra (w sumie prawie 400 mln zł). O 5 mln zł, czyli ponad trzykrotnie, wzrósł budżet Stypendiów Ministra (łącznie 6,5 mln zł).

Ponadto MKiDN przyznało już ponad 9 tys. zapomóg na łączną kwotę blisko 20 mln oraz zapewniło dodatkowe 25 mln na pomoc socjalną.

"W Tarczy Antykryzysowej 4.0. wprowadziliśmy dodatkowe regulacje dotyczące specjalnej pomocy i dopłat do wynagrodzeń pracowników dla opiekunów Pomników Historii oraz miejsc światowego dziedzictwa UNESCO, a także samorządowych instytucji kultury" - przypomina resort kultury.

"Ponadto nowelizacja budżetu przewiduje zapewnienie instytucjom prowadzonym i współprowadzonym przez MKiDN finansowanie działalności z uwzględnieniem utraconych wpływów ze sprzedaży biletów" - dodano.

Ministerstwo Kultury poinformowało, że obecnie wprowadza "nowe programy wsparcia dla kin studyjnych, producentów i dystrybutorów ze wstępnym budżetem do 157 mln zł oraz zwiększamy budżet programu Produkcja filmowa o kwotę ok. 40 mln zł ze środków MKiDN".

Zwrócono uwagę, że "Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał prawie 500 stypendiów dla filmowców na łączną kwotę ponad 1 mln 200 tys. zł". "To wsparcie w wysokości 2400 zł brutto" - napisano.

"Sfinansowaliśmy również tzw. Tarczę dla literatów (Instytut Literatury) z budżetem w wysokości 2,3 mln zł na wsparcie autorów poprzez zakup licencji do publikowanych wcześniej lub premierowych tekstów: wierszy i opowiadań, ale też szkiców krytycznych i tłumaczeń" - wymienia MKiDN.

Resort przekazał, że ponadto do sektora kultury adresowane było dodatkowe wsparcie obejmujące m.in.: rozwiązania zawarte Tarczach Antykryzysowych (m.in. dotacje, dopłaty do utrzymania miejsc pracy, postojowe, zwolnienia ze składek ZUS, pożyczki, wakacje kredytowe itp.); specjalne wsparcie dla organizacji pozarządowych; umożliwienie dyrektorom instytucji kultury wypłacania dodatkowego wynagrodzenia dla artystów za pracę "zastępczą" realizowaną poza siedzibą instytucji; zmianę definicji dzieła filmowego tak, by umożliwić otrzymanie dotacji z PISF również produkcjom audiowizualnym, które nie będą miały premier kinowych, a z uwagi na sytuację przeniosą się na platformy cyfrowe /VOD/; zawieszenie raportowania danych przez kina; uelastycznienie terminów składania wniosków o przyznanie wsparcia finansowego dla produkcji audiowizualnych oraz nowelizację ustawy o kinematografii - wprowadzenie opłat od nadawców VOD na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Dodano, że "jednocześnie resort kultury prowadzi zaawansowane prace legislacyjne nad ustawą o uprawnieniach artysty, która zostanie wpisana do rządowego wykazu prac legislacyjnych jeszcze w IV kwartale br.". 

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne