EN
30.10.2020, 19:07 Wersja do druku

Warszawa. MKIDN z troską o proteście środowisk artystycznych

MKiDN informuje:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wielką troską przyjmuje postawę środowisk artystycznych, które zapowiadają uliczny protest, mimo że instytucje kultury mogą nadal prowadzić działalność i mimo że na pomoc dla sektora przeznaczono już ponad 6 mld zł.

Polska jest jednym z nielicznych państw, w którym teatry, opery, filharmonie i kina mogą nadal funkcjonować, a wydarzenia artystyczne oraz projekcje filmów odbywają się przy 25-procentowym wypełnieniu widowni lub przy zachowaniu 1,5-metrowych odległości. Instytucje kultury są zamknięte m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji czy Włoszech - krajach, gdzie najszybciej rośnie liczba zakażonych. W niektórych państwach instytucje kultury pozostają zamknięte od wiosny. W tym tygodniu w Europie odnotowano najwyższą tygodniową zachorowalność na Covid-19 od początku pandemii. W czwartek liczba chorych przekroczyła 10 mln przypadków.

W Polsce dzienna liczba zakażeń przekracza już 20 tysięcy. W tej sytuacji nie może być mowy o przywróceniu 50-procentowej widowni w instytucjach kultury.

OCHRONA INSTYTUCJI I MIEJSC PRACY

Polska jest również jednym z państw, w którym nieomal natychmiast uruchomiono narzędzia wsparcia dla środowisk twórczych i artystycznych, dla ludzi i instytucji kultury. Dzięki zaangażowaniu ministra oraz zespołu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od marca w Polsce nie zamknięto żadnej instytucji kultury, żadna nie zbankrutowała, a pracowników etatowych nie spotkały żadne masowe zwolnienia. Ochrona instytucji i miejsc pracy w kulturze jest jednym z naszych głównych celów.

Całkowita wartość dotychczasowej pomocy dla sektora kultury jest szacowana na ponad 6 mld zł i obejmuje działania skierowane również do osób pracujących w oparciu o umowy cywilno-prawne, a także narzędzia adresowane szczególnie do twórców i artystów.

REKORDOWE SPECJALNE WSPARCIE DLA KULTURY

Zaledwie kilka dni temu zakończył się nabór wniosków do Funduszu Wsparcia Kultury - bezprecedensowego programu pomocowego z budżetem w wysokości 400 mln zł. Środki pomocowe mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów wynagrodzeń - także dla osób niezatrudnionych na etacie. Pieniądze trafią do instytucji kultury, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców w listopadzie.

80 mln zł trafiło do prawie 3500 podmiotów działających w obszarze kultury w ramach programu "Kultura w sieci".

- 55 mln zł został zwiększony budżet "Programów Ministra" (w sumie prawie 400 mln zł).

- 5 mln zł, czyli ponad trzykrotnie, wzrósł budżet Stypendiów Ministra (łącznie 6,5 mln zł. Ponadto MKiDN przyznało już ponad 9000 zapomóg na łączną kwotę blisko 20 mln oraz zapewniło dodatkowe 25 mln na pomoc socjalną.

W Tarczy Antykryzysowej 4.0. wprowadziliśmy dodatkowe regulacje dotyczące specjalnej pomocy i dopłat do wynagrodzeń pracowników dla opiekunów Pomników Historii oraz miejsc światowego dziedzictwa UNESCO, a także samorządowych instytucji kultury. Ponadto nowelizacja budżetu przewiduje zapewnienie instytucjom prowadzonym i współprowadzonym przez MKIDN finansowanie działalności z uwzględnieniem utraconych wpływów ze sprzedaży biletów.

Obecnie wprowadzamy nowe programy wsparcia dla kin studyjnych, producentów i dystrybutorów ze wstępnym budżetem do 157 mln zł oraz zwiększamy budżet programu Produkcja filmowa o kwotę ok. 40 mln zł ze środków MKiDN.

Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał prawie 500 stypendiów dla filmowców na łączną kwotę ponad 1 mln 200 tys. zł. To wsparcie w wysokości 2400 zł brutto.

Sfinansowaliśmy również tzw. Tarczę dla literatów (Instytut Literatury) z budżetem w wysokości 2,3 mln zł na wsparcie autorów poprzez zakup licencji do publikowanych wcześniej lub premierowych tekstów: wierszy i opowiadań, ale też szkiców krytycznych i tłumaczeń.

DODATKOWE WSPARCIE DLA KULTURY: Ponadto do sektora kultury adresowane było dodatkowe wsparcie obejmujące m.in.:

1. Rozwiązania zawarte Tarczach Antykryzysowych (m.in. dotacje, dopłaty do utrzymania miejsc pracy, postojowe, zwolnienia ze składek ZUS, pożyczki, wakacje kredytowe itp.).

2. Specjalne wsparcie dla organizacji pozarządowych.

3. Umożliwienie dyrektorom instytucji kultury wypłacania dodatkowego wynagrodzenia dla artystów za pracę "zastępczą" realizowaną poza siedzibą instytucji.

4. Zmianę definicji dzieła filmowego tak, by umożliwić otrzymanie dotacji z PISF również produkcjom audiowizualnym, które nie będą miały premier kinowych, a z uwagi na sytuację przeniosą się na platformy cyfrowe /VOD/.

5. Zawieszenie raportowania danych przez kina.

6. Uelastycznienie terminów składania wniosków o przyznanie wsparcia finansowego dla produkcji audiowizualnych.

7. Nowelizację ustawy o kinematografii - wprowadzenie opłat od nadawców VOD na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jednocześnie resort kultury prowadzi zaawansowane prace legislacyjne nad ustawą o uprawnieniach artysty, która zostanie wpisana do rządowego wykazu prac legislacyjnych jeszcze w IV kwartale br.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne