EN

20.06.2024, 13:16 Wersja do druku

Warszawa. MKiDN: Tomasz Kolankiewicz powołany na dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego

Inne aktualności

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska wręczyła Tomaszowi Kolankiewiczowi powołanie na stanowisko dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego - podał resort kultury. Pięcioletnia kadencja dyrektora rozpoczęła się z dniem otrzymania powołania.

Kolankiewicz to filmoznawca, reżyser, konsultant i propagator polskiego kina, juror polskich i europejskich festiwali filmowych.

Od 2020 do 2023 r. był dyrektorem artystycznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był także ekspertem filmowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członkiem zespołów sterujących w Programach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współpracownikiem Biura Kultury m.st. Warszawy, w którym odpowiadał za Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, oraz współpracownikiem Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Filmoteki Narodowej.

Kolankiewicz to także kurator cykli i przeglądów polskiego i międzynarodowego kina artystycznego i gatunkowego. Autor przeglądu "Krótka historia polskiego kina", największej kinowej retrospektywy polskiego kina PRL wyświetlanego w przeszło 80 kinach studyjnych w całej Polsce.

W latach 2008-2017 był członkiem redakcji filmowej TVP Kultura. Nowy dyrektor FINA jest też wydawcą; od 2024 r. prowadzi programy filmowe na antenie TVP Kultura oraz podcast Rekonstrukcja Cyfrowa TVP.

Jako konsultant merytoryczny pracował przy nagradzanych filmach "Ucieczka na srebrny glob" i "Solaris mon amour" Kuby Mikurdy na temat twórczości Andrzeja Żuławskiego.

Jest także wykładowcą akademickim związanym z Łódzką Szkołą Filmową, Warszawską Szkołą Filmową oraz Akademią Sztuki w Szczecinie.

Źródło:

PAP