Po raz pierwszy w historii Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło nabór do programu dotacyjnego pn. "Taniec". Jego operatorem będzie Instytut Muzyki i Tańca. Budżet programu wraz z odwołaniami wynosi 1 mln 800 tys. zł.
"Dotychczas projekty z zakresu tańca był ujęte w programie dotacyjnym razem z teatralnymi. Stworzenie odrębnego programu jest realizacją postulatu obu edycji Kongresu Tańca. To ważny moment dla środowiska i rozwoju tej dziedziny w Polsce" - podkreśliła zastępca dyrektora IMiT Aleksandra Dziurosz, cytowana w przesłanej PAP informacji.
IMiT wyjaśnił, że program ten "jest skierowany do artystów i instytucji, które mają osiągnięcia w dziedzinie tańca, a także do tych, którzy dopiero się rozwijają".
Cele programu to, m.in.: kreowanie nowych wartości, nastawienie na dyskurs o współczesnej rzeczywistości, kultywowanie tradycji, nawiązywanie do najwybitniejszych osiągnięć tańca, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej, poszukiwanie oryginalnych środków ekspresji artystycznej, wprowadzanie nowej jakości do ogólnopolskiego oraz międzynarodowego życia kulturalnego i popularyzacja tańca w Polsce.
Jak wyjaśniono, w ramach programu dotacyjnego "Taniec" można się ubiegać o wsparcie w organizacji festiwali, przeglądów, konkursów, tworzeniu nowych spektakli, a także we wzmocnieniu obiegu już powstałych dzieł. "Działania mogą być realizowane także online" - podkreślono.
IMiT poinformował, że w ramach programu można wnioskować na następujące rodzaje zadań: zadanie nr 1: festiwale, przeglądy i konkursy dotyczące tańca; zadanie nr 2: spektakle taneczne; zadanie nr 3: inne formy prezentacji artystycznych z zakresu programu; zadanie nr 4: działania multimedialne i interdyscyplinarne, realizowane w szczególności w formule online, prezentujące i popularyzujące dokonania z zakresu tańca i innych działań performatywnych.
Więcej informacji na temat programu dotacyjnego "Taniec" oraz pełen regulamin znaleźć można na stronie: https://imit.org.pl/programy/programy-ministra/4507.
Budżet programu wraz z odwołaniami wynosi 1 mln 800 tys. zł.
Wnioski można składać do 30 listopada br. wyłącznie za pośrednictwem Elektronicznego Biura Obsługi Interesanta EBOI (https://esp.mkidn.gov.pl/).
Podkreślono, że IMiT zorganizuje szkolenie online dla osób, które chcą złożyć wnioski w ramach programu. Szczegóły na temat szkolenia będą dostępne na stronie: www.imit.org.pl od 2 listopada 2020 br.