EN
24.03.2022, 09:03 Wersja do druku

Warszawa. Mistrzowska Akademia Teatru – Anna Estrada Verdaguer

Aktorka, reżyserka, pedagożka, profesorka w The Theatre Institute of Barcelona – Anna Estrada Verdaguer będzie kolejną prelegentką Międzynarodowego Sympozjum on-line Aktor XXI wieku. Metody. Tradycje. Poszukiwania. Podczas wykładu przedstawi własną metodę kształcenia aktorów wypracowaną w ciągu trzydziestu lat swojej praktyki pedagogicznej. Wykład będzie dostępny online 30 marca o godz. 19.00 na Facebooku i kanale YouTube Mazowieckiego Instytutu Kultury i Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza.

fot. mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

Anna Estrada Verdaguer jest profesorką w The Theatre Institute of Barcelona, gdzie specjalizuje się w technice Fitzmaurice. Jest to metoda pracy nad głosem i wymową, którą rozwija od wielu lat prowadząc poświęcone jej warsztaty w Hiszpanii i za granicą. W dorobku pedagogicznym prof. Anny Estrady Verdaguer na szczególną uwagę zasługuje jej współpraca z takimi uczelniami jak: Rose Bruford School w Londynie (Wielka Brytania) Academy of Art w Turku (Finlandia) San Miniato (Włochy), Shanghai Theatre Academy (Chiny), The Royal Central School of Speech and Drama University of London (Wielka Brytania) i Cal State University LA (USA).

W ramach poszukiwań nowych form edukacji artystycznej prof. Anna Estrada Verdaguer była inicjatorką stworzenia projektu współpracy prestiżowych szkół teatralnych: The Julliard School (Nowy Jork), The Royal Central Academy of Speech and Drama (Londyn), The Ernst Busch Academy of Dramatic Arts (Berlin), The Academy of Performing Arts DAMU (Praga).

Podczas wystąpienia w ramach Mistrzowskiej Akademii Teatru przedstawi własną metodę kształcenia aktorów wypracowaną w ciągu trzydziestu lat swojej praktyki pedagogicznej. Spotkanie poprowadzi prof. Jacek Orłowski – kurator sympozjum. Emisja wykładu odbędzie się 30 marca o godz. 19.00 na Facebooku i kanale YouTube Mazowieckiego Instytutu Kultury i Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza.

Celem sympozjumAktor XXI wieku. Metody. Tradycje. Poszukiwania, realizowanego w ramach projektu Mistrzowska Akademia Teatru, jest prezentacja metod aktorskich, będących podstawą pracy i nauczania współczesnych aktorów w uznanych na świecie ośrodkach akademickich. Do tej pory wystąpienia wygłosili: prof. Wieniamin Filsztyński (Rosja), Carol Rosenfeld (USA), Geoffrey Colman (Wielka Brytania), Alisa Palmer (Kanada) i Paul Allain (Wielka Brytania). Anna Estrada Verdaguer będzie szóstą prelegentką sympozjum. Przed nami jeszcze wykład prof. Ivany Legati (Chorwacja).

Prelegenci sympozjum – wybitni artyści i pedagodzy – przedstawiają podstawowe założenia, kluczowe pojęcia i najważniejsze narzędzia jakimi posługują się aktorzy i nauczyciele sztuki aktorskiej w Europie i Ameryce Północnej. Dzięki temu słuchacze sympozjum otrzymują praktyczną wiedzę na temat konkretnych technik pozwalających samodzielnie rozwijać zarówno swoje umiejętności zawodowe jak i poszerzać kompetencje pedagogiczne przydatne w edukacji teatralnej.

Jednocześnie w prezentowanych wykładach obok spraw czysto warsztatowych przedstawiane są niektóre elementy tradycji teatralnych i kulturowych, z których wywodzą się poszczególne metody. Pozwala to na głębsze zrozumienie ich specyfiki i oryginalności.

W ramach sympozjum planowane było również wystąpienie prof. Siergieja Czerkasskiego z Russian State Institute of Performing Arts w Sankt Petersburgu, dotyczące niezwykle ciekawego tematu związków metody Konstantina Stanisławskiego z jogą. Wystąpienie zostało odłożone na przyszłość. Organizatorzy mają nadzieję, że wykład będzie mógł odbyć się w czasach bardziej sprzyjających refleksji o teatrze rosyjskim.

Dotychczas wygłoszone wykłady dostępne są na kanale You Tube Mazowieckiego Instytutu Kultury [PRZEJDŹ DO PLAYLISTY].

Program kolejnych wystąpień Sympozjum (skrócony):

25.05.2022 – prof. Ivana Legati (Chorwacja)

Aktorka, poetka, coach aktorski, profesorka Academy of Dramatic Art, University of Zagreb gdzie obecnie pełni funkcję kierownika katedry mowy na Wydziale Aktorskim. Wykład, który wygłosi podczas sympozjum będzie poświęcony technikom pracy z aktorem, które są podstawą kształcenia studentów na jej uczelni.

prof. Siergiej Czerkasski (Rosja)

Reżyser teatralny, profesor Russian State Institute of Performing Arts w Sankt Petersburgu, w którym jest kierownikiem Studia Aktorskiego. Obok pracy artystycznej i pedagogicznej zajmuje się również badaniami dotyczącymi metody Konstantina Stanisławskiego. Jest autorem książki „Stanisławski i joga”, w której wnikliwie analizuje związki między metodą Stanisławskiego, a niektórymi elementami jogi. Będzie to również tematem jego wykładu, który wygłosi podczas sympozjum. W swoim wstąpieniu przedstawi praktyczne konsekwencje odkrytych przez Stanisławskiego związków między jego metodą aktorską a jogą.

Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie, Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne