EN

7.12.2020, 16:32 Wersja do druku

Warszawa. „Metafizyka dwugłowego cielęcia” z Teatru Studio online

fot. Rafał Nowak / mat. teatru

„Genialnie neurotyczna polska awangarda (...) To prowokacyjna, oryginalna i szczególnie dobrze zrealizowana produkcja, która chce postawić pytania, na które z zasady odpowiedź jest niemożliwa.” pisałLos Angeles Times” po pokazie „Metafizyki dwugłowego cielęcia / Two-headed Calf” w REDCAT w Kalifornii. Po dwóch latach od scenicznej premiery w Los Angeles reżyserka Natalia Korczakowska zaprasza na premierę pokazu spektaklu na platformie vod.teatrstudio.pl.

„Metafizyka dwugłowego cielęcia” w reżyserii Natalii Korczakowskiej na podstawie dramatu Witkacego twórczo i współcześnie odwołuje się do tradycji przedstawień inspirowanych barwnymi, neurotycznymi dziełami patrona teatru, które tworzyli w minionych dekadach Jerzy Grzegorzewski i Józef Szajna, czołowi twórcy teatru awangardowego. Dziwność istnienia jest motywem przewodnim sztuki, które autor przekazuje za pomocą motywu choroby - wywołanej tropikalną plagą kala-azar, znaną również jako gorączka dum-dum. Akcja rozłożona jest na tysiące kilometrów podróży, którą wspólnie odbywa rodzina Karmazyniella, głównego bohatera (Rob Wasiewicz). Postaci dramatu pochłonięte są również pogonią wewnętrzną, oderwani od swoich ról w społeczeństwie poszukują sensu dla swoich rozdartych tożsamości. Fenomenalna rola Ewy Błaszczyk jako Lady Clay to jeden z wielu powodów, żeby zobaczyć spektakl. Sztukę dopełniają niekonwencjonalne utwory muzyczne kompozytora performera, Chrisa Kallmyera. „Metafizykę dwugłowego cielęcia” w koprodukcji Studio teatrgalerii i CalArts będzie można oglądać na platformie vod.teatrstudio.pl od 17 grudnia.

Witkacy, wychowany w Tatrach, wierzył, że natura i sztuka mogą być źródłem doświadczenia metafizycznego, dzięki którym współczesny człowiek ma szansę ochronić swoją indywidualność przed bezduszną maszyną społeczną zachodniej cywilizacji. W „Metafizyce…” estetyka Witkacego spotyka to, co najlepsze w hollywoodzkim, artystycznym kinie, od zawsze będącym w bliskim związku z naturą – zaznacza reżyserka Natalia Korczakowska.

Sztuka Korczakowskiej na podstawie Witkacego przekazuje kwintesencję poglądów autora na cierpienie i beznadziejność ludzkiego bytowania na ziemi. Chorobą jest cywilizacja - brzmi to niezwykle aktualnie w naszych pandemicznych czasach.

Do końca roku na platformie STUDIO teatrgalerii zobaczymy m.in.: mądre i czułe przedstawienie w reżyserii Anny Smolar „Koniec z Eddym” (od 25 grudnia) na podstawie bestsellerowej powieści Édouarda Louisa czy „Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego z Sonią Roszczuk i Janem Peszkem w rolach głównych (od 31 grudnia). Rok 2021 STUDIO rozpocznie emisją monodramu Ireny Jun „Matka Makryna” (od 6 stycznia).

Spektakl w koprodukcji Studio teatrgalerii i CalArts sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

Do zobaczenia na vod.teatrstudio.pl.

STUDIO teatrgaleria to jedna z najważniejszych eksperymentalnych scen w Polsce. W kwietniu 2016 roku kierownictwo artystyczne teatru objęła reżyserka Natalia Korczakowska, a galerii ‒ krytyczka i historyczka sztuki Dorota Jarecka; od 2019 roku na stanowisku zastępcy dyrektora naczelnego wspiera je teatrolog i kurator Tomasz Plata. W sezo­nie 2020/2021 odbyły się trzy premiery: „Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego (15 sierpnia 2020 r.), „Monstera” w reżyserii Marty Ziółek (9 października 2020 r.), „Koniec z Eddym” w reżyserii Anny Smolar (24 października 2020 r.). Na wiosnę 2021 planowana jest premiera spektaklu w reżyserii Natalii Korczakowskiej na podstawie prozy Jamesa Ballarda. W 2021 roku będzie również kontynuowany program OPEN STUDIOS zainicjowany przez Natalię Korczakowską i Annę Lewanowicz, które zaprosiły do współpracy m.in. Chrisa Kallmyera, który współpracował z Fundacją Pulitzera, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco czy Filharmonii w Los Angeles. Materiały archiwalne teatru STUDIO są dostępne na platformie vod.teatrstudio.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne