EN

1.03.2021, 14:56 Wersja do druku

Warszawa. Marzec w STUDIO teatrgalerii

12 marca na Dużej Scenie im. Józefa Szajny odbędzie się premierowy pokaz spektaklu „Krasz” w adaptacji scenicznej i reżyserii Natalii Korczakowskiej. Spektakl reżyserki i dyrektorki artystycznej STUDIO teatrgalerii to pierwsza premiera proponowana widzom w 2021 roku, po zniesieniu częściowych obostrzeń związanych z pandemią Covid-19. 

fot. mat. teatru

„Krasz” to groteska sceniczna rozgrywająca się w bliskiej przyszłości. Spektaklowi Natalii Korczakowskiej towarzyszy pytanie o źródła przemocy, o to dlaczego ludzie używają i niszczą siebie nawzajem oraz wreszcie, co jest im potrzebne, aby odzyskać dostęp do swoich emocji, wyobraźni i ciał. Po niemal pięćdziesięciu latach od wydania „Kraksy” J.G Ballarda warto spojrzeć na tę kultową i kontrowersyjną powieść, jak na przenikliwą i spełnioną wizję świata, w którym żyjemy. Dzieło Ballarda, osławione ekranizacją Davida Cronenberga, jest dystopią, umyślnie operującą pornograficznym językiem i surrealistyczną poetyką, w celu analizy tego, jak używamy siebie nawzajem. 

Spektakl przygotował zespół wybitnych twórców. Warstwę dźwiękową skomponował Jacek Sienkiewicz, ceniony autor muzyki eksperymentalnej i klubowej. Na scenie zobaczymy kostiumy Marka Adamskiego (razem z Natalia Korczakowską odpowiedzialny również za scenografię spektaklu), videoart Anu Czerwińskiego oraz  serię zdjęć Ady Zielińskiej. Za reżyserię świateł odpowiada Aleksandr Prowaliński, a do współpracy choreograficznej została zaproszona Bożna Wydrowska, promotorka kultury ballroom. W obsadzie spektaklu zobaczymy: Dominikę Biernat, Tomasza Nosinskiego, Dominikę Ostałowską, Marcina Pempusia, Bartosza Porczyka, Sonię Roszczuk, Pawła Smagałę, Roba Wasiewicza oraz Ewelinę Żak.  

Premierze towarzyszy program edukacyjny „LABORATORIUM TRANSGRESJI” przygotowany przez Justynę Liko-Konieczną i Gabrielę Stankiewicz. 17 marca i 14 kwietnia koordynatorki zapraszają na warsztaty online „LABORATORIUM TRANSGRESJI: przełomy” przygotowane specjalnie dla osób powyżej 50. roku życia. Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązują zapisy: [email protected]. Natomiast 27 marca w Międzynarodowy Dzień Teatru STUDIO zaprasza na „LABORATORIUM TRANSGRESJI: gra/nice”, serię działań dramaturgicznych, performatywnych i pedagogiczno-teatralnych. Trzeci z cykli „LABORATORIUM TRANSGRESJI: przekroczenia” zapowiadany jest na kwiecień. Szczegółowy program warsztatów jest dostępny na www.teatrstudio.pl/edukacja.

Ponadto na Dużej Scenie w ostatnim tygodniu marca STUDIO proponuje „Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego (24-28 marca). W roli Tamary Łempickiej Sonia Roszczuk, gościnnie Jan Peszek. Na Scenie Malarnia zagości: „Monstera” Marty Ziółek (6-7 marca) z tekstami piosenek Anki Herbut i wykonaniem Zuzy Wrońskiej, w scenografii Magdaleny Łapińskiej-Rozenbaum. „Monstera” to pierwsza koprodukcja STUDIO z festiwalem Ciało/Umysł. 13-14 marca powraca na scenę minimalistyczny spektakl „Dobrze Ci tego nie opowiem” w reżyserii Anny Karasińskiej. Rok 2021 to Rok Tadeusza Różewicza. Reżyser Radosław Rychcik zaprasza na „Kartotekę rozrzuconą” (16-17 marca), która łączy treści oryginału ze współczesnymi tematami. W repertuarze również: monodram Ewy Błaszczyk „Oriana Fallaci. Chwila w której umarłam” (27-28 marca, Scena Malarnia) oraz „Więcej niż jedno zwierzę” (29-31 marca, Scena Modelatornia) Roba Wasiewicza. 

Do 18 kwietnia w galerii STUDIO można zobaczyć wystawę „Kolekcja Galerii Studio w Warszawie”. To pierwsza od dłuższego czasu wystawa wybranych prac z kolekcji Galerii Studio, która liczy dziś ok. tysiąc obiektów. Wśród nich znajdują się m.in. dzieła Magdaleny Abakanowicz, Edwarda Dwurnika, Edwarda Krasińskiego, Erny Rosenstein, Henryka Stażewskiego. Prace wybitnych artystów polskiego modernizmu stanowią dowód niezwykłej polityki artystycznej tego miejsca, a także nowatorskiego myślenia o interdyscyplinarnym charakterze współczesnej instytucji kultury. Wystawie towarzyszy publikacja „48: Kolekcja Galerii Studio w Warszawie”. Kuratorki Dorota Jarecka, Natalia Andrzejewska i Paulina Olszewska zapraszają również na oprowadzania na żywo (7 marca o godz. 13:00 z Natalią Andrzejewską) i wirtualne z Jolantą Krukowską (Akademia Ruchu), która opowie o epizodzie Akademii Ruchu w historii Galerii i Teatru Studio w latach 80. (15 marca) oraz artystą, krytykiem sztuki, animatorem kultury i kulturoznawcą, wykładowca akademicki Janem Stanisławem Wojciechowskim (22 marca). Galeria STUDIO i Mariusz Szczygieł w dniu 8 marca zapraszają na ekskluzywne spotkanie z aktorką STUDIO, Ireną Jun, która opowie o pracy przy „Replice”, Józefie Szajnie i historii teatru. Materiał będzie dostępny bezpłatnie na vod.teatrstudio.pl.

W 2021 roku STUDIO teatrgaleria kontynuuje projekt wirtualnych pracowni OPEN STUDIOS –zainicjowany przez Natalię Korczakowską i Annę Lewanowicz wiosną minionego roku. Pierwszą wirtualną pracownię OPEN STUDIOS w 2021 roku prowadzi Lola Arias, argentyńska reżyserka, pisarka i autorka teatru dokumentalnego. Szczegóły na: openstudios.pl.

Spektakle STUDIO są również dostępne w formie online. Przez cały marzec na www.vod.teatrstudio.pl możemy zobaczyć m. in.: adaptację powieści Alfreda Döblina „Berlin Alexanderplatz” w reżyserii Natalii Korczakowskiej z niezwykle dopracowaną warstwą wizualną i dźwiękową oraz wyjątkową scenografią autorstwa Anny Met. Grzegorz Laszuk, twórca Komuny Warszawa i reżyser zaprasza na spektakl „Złota skała. Opowieści o Robercie Brylewskim” czyli spotkanie z polską kulturą alternatywną i punk-rockiem. Ponadto na platformie VOD STUDIO: „Chroma” w reżyserii Grzegorza Jaremki na motywach twórczości i życia Dereka Jarmana, monodram w wykonaniu i reżyserii Ireny Jun „Matka Makryna”, „Metafizyka dwugłowego cielęcia” w reżyserii Natalii Korczakowskiej, w koprodukcji z CalArts i teatrem REDCAT w Los Angeles oraz  „Koniec z Eddym” w reżyserii Anny Smolar.

Dyrekcja teatru zwraca uwagę, że uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych prezentowanych w teatrze jest równoznaczne z akceptacją procedur reżimu sanitarnego przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia, które obowiązują w województwie mazowieckim.

Zapraszamy! 

Zespół STUDIO 

***

STUDIO teatrgaleria

Plac Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), PKiN, Warszawa

teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne