EN

1.03.2021, 12:44 Wersja do druku

Warszawa. Marzec w Nowym Teatrze

W marcu w Nowym Teatrze będzie można obejrzeć "Wstyd" w reż. Małgorzaty Wdowik na VOD, Jacek Poniedziałek opowie o książce "(Nie)dziennik", a w ramach Festiwalu Nowa Europa. Zbliżenia odbędzie się pokaz online "Crash Park. Życie wyspy" Philippe'a Quesne'a.

fot. il. Jarosław Danilenko

4 marca | 19.00

Richard Billingham, Ray’s Laugh (1996), czyli realizm traumatyczny

Scena estetyczna i scena polityczna. Ćwiczenia ze sposobów widzenia

Punktem wyjścia każdego wykładu jest wybrana praca artystyczna, która stanie się okazją do refleksji nad relacjami między estetyką, etyką i polityką. Na przykładzie konkretnej pracy będziemy się zastanawiali nad tym, jakie są związki między naszymi oczekiwaniami estetycznymi i wolą zmieniania świata.

Świetlica Nowego Teatru

Wstęp wolny

fot. Monika Stolarska

5-7 marca | 19.00

Powrót do Reims, reż. Katarzyna Kalwat

Eribon, pochodzący z przedmieść Reims homoseksualny intelektualista uciekł z rodzinnego miasta, by móc ujawnić swoją orientację i dokonać społecznego awansu. Wyjazd do Paryża umożliwił Eribonowi eksplorację homoseksualnej tożsamości, konserwując jednak, mimo wyznawanych lewicowych wartości, wstyd związany z robotniczym pochodzeniem jego rodziny. Dopiero śmierć ojca wywołała w nim potrzebę powrotu w rodzinne strony i zrewidowania swojej tożsamości klasowej. To doświadczenie zainspirowało go do napisania Powrotu do Reims. Książka z miejsca stała się bestsellerem. Polski przekład z 2019 roku momentalnie uzyskał status publikacji kultowej, opisującej doświadczenie analogiczne do doświadczenia pokolenia ustrojowej transformacji: osób, które w pierwszym pokoleniu dokonały rzeczywistego lub pozornego awansu społecznego dzięki migracji do dużych miast i ukończeniu studiów wyższych. Pokolenia, dla którego pochodzenie staje się wstydliwą, wypieraną tajemnicą.

Spektakl, przyjmujący formę spotkania z Didierem Eribonem, stara się przyjrzeć opisanym w książce mechanizmom i postawić pytanie o ich aktualność tu i teraz.

Bilety: 35/25 zł

9 marca | 19.00

(Nie)dziennik Jacka Poniedziałka

Nowa książka

Spotkanie z Jackiem Poniedziałkiem poprowadzi Agnieszka Szydłowska.

Dzienniki jednego z najbardziej uznanych polskich aktorów filmowych i teatralnych - Jacka Poniedziałka. To historia walki z nałogiem, perwersyjnym głodem, nienasyconym ego i opresją rzeczywistości. Próba objęcia refleksją świata teatru, rodaków i powracających demonów narodowych.

"Głód przychodzi zwykle po spektaklu. Paląca potrzeba ludzi. Puszczają hamulce. Rozbestwione ego szuka zaspokojenia, kontaktu, głaskania, chuchania i dmuchania, pieszczot, dobrego słowa i czułości. Szuka szaleństwa, znieczulenia, picia, ćpania i seksu. Wszystkiego w nadmiarze. W nasyceniu. Do dna. "

Książka będzie w sprzedaży w dniu spotkania w Nowej Księgarni, zaś w pozostałych księgarniach od 10 marca. Ukazuje się ona nakładem Wydawnictwa W.A.B. 

Spotkanie odbędzie się w teatrze, ale będzie także streamowane na FB Nowego Teatru.

Foyer, wstęp wolny.

fot. Maurycy Stankiewicz

11-14 marca | VOD

Wstyd, reż. Małgorzata Wdowik

Opowieść o trzech pokoleniach kobiet z jednej rodziny, które mierzą się z pytaniami o dziedziczność wstydu. Kogo i co zdarza im się porzucić, by się od wstydu uwolnić?

Wstyd to ostatnia część tryptyku teatralnego Małgorzaty Wdowik o emo­cjach. Reżyserka, wychodząc od osobistej historii, rozważa, jak funkcjonuje wstyd jako narzędzie budowania nierówności społecznych. Zastanawia się, komu przysługuje przywilej opowiadania o słabości i wstydzie i jak to robić. Wstyd to przecież moment, gdy stajemy się widoczni, mimo że nie jesteśmy na to gotowi. Do roli obserwatora intymnych relacji rodzinnych reżyserka zaprosiła Agatę Baumgart, reżyserkę teatralną i filmową, która w swojej twórczości wykorzystuje strategie dokumentalne.

Bilety: 10 zł

20-21 marca | 19.00 VOD 36H

Crash Park. Życie wyspy

Philippe Quesne / Festiwal Nowa Europa. Zbliżenia

Rozbitkowie po katastrofie lotniczej zostają wyrzuceni na wulkaniczną wyspę. Opierając się na tym prostym wątku, Philippe Quesne zabiera nas w fantazyjną podróż czerpiącą z filmów, powieści przygodowych i komiksów. Jednak spoza błogiej wizji wyłania się katastrofa ekologiczna naszej planety. Posługując się niedopowiedzeniem, niepostrzeżenie zwracamy się ku dystopii w stylu J.G. Ballarda.

21 marca o 18.00 odbędzie się rozmowa Piotra Gruszczyńskiego z Philippem Quesnem.

Koncepcja, scenografia, inscenizacja: Philippe Quesne

Występują: Isabelle Angotti, Jean-Charles Dumay, Léo Gobin, Yuika Hokama, Sébastien Jacobs, Thérèse Songue, Thomas Suire, Gaëtan Vourc’h

Asystent: François-Xavier Rouyer

Kostiumy: Corine Petitpierre

Muzyka: Pierre Desprats

Światła: Thomas Laigle, Mickaël Nodin

Dźwięk: Samuel Gutman

Bilety: 10 zł

fot. mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne