EN
4.03.2022, 18:58 Wersja do druku

Warszawa. Marzec w Komunie

mat. teatru

W marcu w Komunie koncerty i spektakle:

Już jutro! Muzyka dla Ukrainy! Muzyka przeciwko wojnie! Muzyka dla pokoju! Pomagajmy i bądźmy razem!

Zagrają: VELLOW (UA), Maniucha Bikont i Xawery Wójciński "OJ BOROM BOROM" (PL), Tęgie chłopy (PL)
5.03, godz.19, Teatr Komuna Warszawa, Szkoła E.Plater 31

Cały dochód z koncertu przekażemy na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej organizującej wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. Bilety/cegiełki: „kto da więcej”, do nabycia w dniu koncertu (drzwi otwieramy o 19.00) Wsparcie barowe: Tapas Bar Gemba (5 zł z każdego piwa trafi do zbiórki)

PREMIERA! OFICERKI. O policji. Fantazja oparta na faktach

18-19-20. 03.2022, godz. 19, Teatr Komuna Warszawa, Szkoła E.Plater 31

Działają w zmaskulinizowanym świecie. Wiedzą, jak ważne jest stawianie granic, egzekwowanie reguł i panowanie nad sobą. Muszą radzić sobie z własnymi emocjami, nie zważając na agresję tych, których mają chronić. W dzień i w nocy, niezależnie od pogody i nastroju dbają o porządek. Toną w pracy. Policjantki – martwe pole feministycznego dyskursu.

Stoją murem za mundurem, czy to mundur stawia je pod ścianą? To on sprawia, że niczym za dotknięciem magicznej różdżki z realnych zapracowanych, zmęczonych, ambitnych, pokręconych, radosnych czy pedantycznych kobiet stają się nosicielkami państwowego monopolu przemocy. Ich ciała – te naznaczone bliznami po cesarskich cięciach, przemocowych związkach i wypadkach przy pracy – przeobrażają się w znak w równaniu demokracji i patriarchatu. Znak, który w istocie jest niewiadomą, pod którą różne strony społecznego sporu podstawiają własne wartości.

Co bowiem niesie ze sobą policjantka – bezpieczeństwo? Przemoc? Porządek? Władzę? Jest profesjonalistką, która pokonała bariery w męskim środowisku? Opiekunką, która zgodnie z hasłem polskiej policji „pomaga i chroni”? Strażniczką sprawiedliwości? Figurą systemowego zła i opresji państwa? Zdrajczynią kobiecej sprawy? Ofiarą seksizmu i dyskryminacji? Czy w ogóle potrafimy oddać głos jej samej – zakładniczce naszej wyobraźni?

Spektakl Oficerki jest fantazją opartą na faktach i świadectwach. Próbom towarzyszą spotkania zespołu z policjantkami. Zderzenie naszych, cywili, wyobrażeń i stereotypów z ich opowieściami, stało się punktem wyjścia do przyjrzenia się umowie społecznej, w ramach której rzekomo poruszamy się wszyscy. Czy rzeczywiście ją zawarliśmy? W co gramy, kiedy zawieramy ze sobą rozmaite umowy – w domu, w szkole, w pracy, w szpitalach i w urzędach, na ulicach? Czy dają one nam poczucie bezpieczeństwa czy wręcz odwrotnie? I czy potrafimy umówić się na coś innego?

Reżyseria, dramaturgia, scenariusz: Anna Smolar
Dialogi: Sara Celler-Jezierska, Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski, Franek Nowiński, Michalina Rodak, Anna Smolar, Małgorzata Trofimiuk, Jakub Ulewicz, Małgorzata Witkowska
Współpraca koncepcyjna Agata Sikora
Scenografia, kostiumy: Anna Met
Ruch: Katarzyna Sikora
Opracowanie muzyczne: Rafał Paradowski
Światła: Liubov Gorobiuk
Asystentka reżyserki: Kalina Dębska
Obsada: Sara Celler-Jezierska, Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski, Franek Nowiński, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk, Jakub Ulewicz, Małgorzata Witkowska.

Fizyka kwantowa. Czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone, reż. Julia Wyszyńska
25-26. 03.2022, godz. 19, Teatr Komuna Warszawa, Szkoła E.Plater 31

Entuzjastycznie przyjęty debiut reżyserski i dramaturgiczny aktorki Julii Wyszyńskiej!

8 letni Julek zaprasza Widza do swojego niezwykłego świata, gdzie wszystko jest możliwe. Gdzie niczego, ani nikogo się nie boi, nie wstydzi, nie czuje żadnych ograniczeń, nie wie co to kompleksy, widzi Duchy, rozmawia z Roślinami, a MTV kreuje Jego rzeczywistość. Po drodze spotykamy Tatę, Mateusza z ławki obok, przedszkolankę Panią Czesię i innych, którym Julek nareszcie ma szansę powiedzieć to, na co nigdy wcześniej nie miał odwagi.

Śmiertelnie poważny temat jakim są demony przeszłości, przyglądanie się systemowym nadużyciom i do czego mogą Nas doprowadzić podjęte decyzje, które bardziej są podyktowane pokoleniową traumą niż wolną wolą Serca i Duszy, potraktowany w nieco mniej śmiertelnie poważny sposób.

Scenariusz i reżyseria: Julia Wyszyńska
Choreografia: Paweł Sakowicz
Muzyka: Filip Kaniecki
Konsultacje i opieka artystyczna: Miłosz Konieczny
Kostium: Emil Wysocki
Światła: Katarzyna Łuszczyk
Wideo: Sandra Bąk

ALAMEDA 5 powraca z nowym elektryzującym programem koncertowym i trzecim albumem zespołu pt. "SPECTRA. Vol. 1", który ukazał się 25 lutego 2022 roku.

31. 03.2022, godz. 19, Teatr Komuna Warszawa, Szkoła E.Plater 31

Na nowym albumie ALAMEDA 5 zrzuca z siebie na dobre płaszczyk muzyki rockowej i podkręca do maksimum obecne już na „Duchu Tornada” (2015, Instant Classic) i „Eurodrome” (2019, Instant Classic) wpływy rytmiki afrykańskiej i latynoamerykańskiej, i to zarówno tej pierwotnej, etnicznej, jak i nowoczesnej, klubowej. Słowem kluczem jest „batida”, wywodzący się z Angoli styl muzyczny o charakterystycznej euforycznej i synkopowanej rytmice, który Alameda 5 rozwija na własną modłę dodając do niego wpływy industrialu, post-punku, gqomu, dubu i vaporwave’u. Efektem jest jedyna w swoim rodzaju tropikalno-industrialna mieszanka, w której awangarda spotyka się z afro-housem, a rozbudowany sampling i techniki syntezy granularnej sprzęgnięte są z frenetyczną grą żywej sekcji rytmicznej. Ideą, która przyświeca nowej twórczości Alamedy jest totalna integracja elektroniki z żywym graniem oraz zamazanie wszelkich podziałów między sztuką wysoką i niską, twórczością wysublimowaną i wulgarną, awangardą i rozrywką, muzyką „dla duszy” i muzyką „dla ciała”.

||ALA|MEDA|| to:
Jacek Buhl - perkusja
Rafał Iwański - instrumenty perkusyjne
Łukasz Jędrzejczak - elektronika
Piotr Michalski - gitara basowa
Jakub Ziołek - elektronika, gitara
Szymon Szwarc - realizacja live

Zespół ||ALA|MEDA|| składa się z pięciu znakomitych instrumentalistów znanych z takich zespołów/projektów jak T'IEN LAI, JAVVA, 3MOONBOYS, Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, HATI (duet znany z wieloletniej współpracy live i studyjnej z Z'EV czy Zdzisławem Piernikiem), VOICES OF THE COSMOS, ex-INNERCITY ENSEMBLE, ex-STARA RZEKA, ex-KAPITAL (duet znany z współpracy live i studyjnej z Richardem Pinhasem z HELDON) i innych.

Jako jedni z najbardziej doświadczonych polskich muzyków undergroundowych występowali z wieloma z wyżej wymienionych projektów na takich festiwalach jak Unsound London & New York, Airwaves Festival Reykjavik, Primavera Sound Barcelona, Incubate Tilburg, Le Guess Who Utrecht, Les Siestes Electroniques Toulouse, CTM Berlin, Insomnia Festival Tromsø, Luminato Toronto, Fanø Free Folk Festival, Wrocław Industrial Festival, Katowice JazzArt Festival i wielu innych.

https://brutalitygarden.bandcamp.com
https://www.facebook.com/alamedaquintet
http://milieulacephale.com


Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne