EN

2.03.2023, 11:59 Wersja do druku

Warszawa. Marzec w Big Book Cafe należy do kobiet

Rozmowy o kobiecości – sto lat temu i dziś. Premiery książek z wątkami feministycznymi. Powroty do wyjątkowych i kontrowersyjnych postaci kobiecych sprzed lat. Marzec w Big Book Cafe to solidna dawka kobiecej siły i energii.

fot. mat. organizatora

DZIEWCZYNY NA CZASIE

W przeddzień Dnia Kobiet, 7 marca (wtorek) zapraszamy na spotkanie DZIEWCZYŃSTWO, podczas którego zburzymy szkodliwe stereotypy płciowe i zastanowimy się nad alternatywnymi ścieżkami wychowania dziewczyn (oraz chłopców). W spotkaniu wezmą udział: Weronika Murek – autorka książki „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się”, Karolina Czarnecka – autorka projektu CÓRY (wirtualnego podwórka dla nastolatek) oraz jego dwie członkinie – Marcela Kozakiewicz i Marysia Sawicka. Wspólnie przejrzymy współczesną popkulturę wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu bohaterek energicznych, śmiało rywalizujących z chłopcami w kategoriach bezczelności i poobijanych kolan.

W czwartek 9 marca będziemy gościć autorkę Martynę Bundę z okazji premiery jej nowej książki PODWILCZE – książki o intrygującej historii o odkrywaniu swojej kobiecej tożsamości, wstydzie, zagłuszaniu potrzeb i poczuciu własnej wartości, pożądaniu i potrzebie piękna. O premierze i o tym, jaki wpływ na dorastające dziewczęta mają ich matki i duchowe przewodniczki z autorką rozmawia Justyna Sobolewska.

IKONY WIECZNIE ŻYWE

Wisława Szymborska, Virginia Woolf i Izabela Czartoryska – trzy wspaniałe kobiety, których twórczość inspiruje do dziś! Spędzimy z nimi trzy marcowe wieczory.

We wtorek, 14 marca pytamy KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF? Na nowo czytamy „Orlando” wznowioną powieść Virginii Woolf (tłum. Tomasz Bieroń, Wydawnictwo Literackie). Książka, napisana przez autorkę blisko sto lat temu jako literacki żart, jest odbierana jako prorocza opowieść o queerowej tożsamości i płynności płci w XXI w. Historię o dwoistości ludzkiej istoty interpretujemy na nowo razem z reżyserką sztuki „Orlando. Bloomsburry” Katarzyną Minkowską (Stary Teatr w Krakowie) oraz krytyczką literacką Anną Dżabaginą.

W poniedziałek, 20 marca idziemy śladami IZABELI Z CZARTORYSKICH. Skupimy się na jednej z najbardziej fascynujących kobiet przełomu XVIII I XIX wieku – Izabeli Czartoryskiej. Zainspirowani nową powieścią historyczną Krzysztofa P. Czyżewskiego „Izabela. Świat w płomieniach” poszukamy odpowiedzi, jaka była ta księżna, poetka, aktorka, pasjonatka sztuki i filozofii. Czy dla takich osobowości, nawet historycznych, potrzeba powieściopisarza, który odda koloryt ich życia? Czy takie życie mieści się w samych faktach? O biografiach non-fiction i tych beletryzowanych podyskutujemy z autorem oraz Witoldem Banachem – autor historycznego portretu rodu: „Czartoryscy, czyli wieczna pogoń”.

W środę, 29 marca drugie w tym roku słuchowisko na żywo - BIG BOOKS LIVE. CHWILA Z SZYMBORSKĄ. Będzie to już drugie spotkanie naszego cyklu, w którym czytania ważnych książek współczesnych wzbogacamy oprawą muzyczną. O sprawach drobnych i uniwersalnych, wielkich pytaniach i skrawkach codzienności – przenikliwe, niezmiennie aktualne wiersze, felietony i listy Wisławy Szymborskiej interpretował będzie kobiecy duet aktorski: Magdalena Koleśnik i Aleksandra Konieczna. Wieczór jest częścią obchodów 100. rocznicy urodzin Noblistki, a zilustrowany zostanie jej ulubioną muzyką. Do obejrzenia tylko na miejscu!

W marcu w Big Book Cafe aż 17 wydarzeń, będą z nami m.in.: Joanna Flis, Magdalena Parys, Lucyna Kicińska, Martyna Bunda. Porozmawiamy o mindfulness, Danii, samobójstwach polskich nastolatków, nowych powieściach kryminalnych. I uruchomimy zupełnie nowy cykl TERCET KRYTYCZNY, w którym troje krytyków literackich: Iwona Kurz, Olga Wróbel i Maciej Libich będzie regularnie spierać się o polskie powieści.

Zobacz pełny repertuaru marca http://bigbookcafe.pl/repertuar/.

Więcej o nas:
bigbookcafe.pl
facebook.pl/bigbookcafe
ksiegarnia.bigbookcafe.pl

Źródło:

Materiał nadesłany