Maj w Teatrze Collegium Nobilium to intensywny czas spotkań ze studentkami i studentami IV-ego roku obu specjalności – ostatni raz w tym sezonie pokazane zostaną wszystkie dyplomy.
Szczególne miejsce w majowym repertuarze zajmuje FormAT dla Ciebie – dzień otwarty naszej białostockiej Filii. FormAT w tym roku dedykowany jest osobom od 3. do 100+ roku życia. Tak! Zapraszamy serdecznie nawet najmłodszych widzów!
„FormAT dla Ciebie 2026” – pokazy Filii AT w Białymstoku
Gościnne pokazy studentek i studentów białostockiej Filii Akademii Teatralnej to całodniowe wydarzenie łączące spektakle, warsztaty, etiudy i działania performatywne. Program odsłania różnorodność teatru formy – od propozycji dla najmłodszych widzów po eksperymentalne realizacje sceniczne i pokazy pracy warsztatowej.
Gramy 9 maja:
• 12.00 – „Krótki poradnik hodowcy słonecznych zajączków”, reż. Maja Spychaj-Kubacka (spektakl dyplomowy, 3–6 lat)
• 12.45 – spotkanie po spektaklu / prezentacja lalek teatralnych
• 13.30 – wernisaż wystawy „Technologia teatru lalek – to proste!”, prowadzące: dr Martyna Dworakowska i mgr Karolina Krot (spotkanie: 30 min)
• 13:45 – warsztaty tworzenia głowy lalki (dla kandydatek i kandydatów na studia technologiczne, wykonamy model głowy lalki z plasteliny (czas trwania: 60 min)
Etiudy lalkowe:
• 15.00 – „Na niciach”, opieka pedagogiczna: mgr Magdalena Ołdziejewska, mgr Magdalena Mioduszewska (czas trwania: 30 min, 6+)
• 15.40 – „Lalki stolikowe w animacji zbiorowej”, opieka pedagogiczna: prof. Marta Rau, dr hab. Jacek Dojlidko, mgr Maria Żynel, mgr. Maciej Zalewski, mgr Daria Holovczanska (czas trwania: 20 min, 6+)
• 16.00 – „Muppet Fatalista i jego muppet”, opieka pedagogiczna: dr Błażej Piotrowski (czas trwania: 60 min, 14+)
Akademia Teatralna
Wstęp wolny (obowiązują zapisy)
Szczegóły: https://tcn.at.edu.pl/spektakl/format-dla-ciebie-2026/
„Projekt Lucy” – reż. Agata Nierzwicka, spektakl dyplomowy zrealizowany na kierunku reżyserskim (również w ramach FormAT dla Ciebie)
Autorski projekt sceniczny, który eksploruje temat tożsamości, cielesności i obecności w świecie współczesnym. To propozycja balansująca na styku teatru, performansu i osobistej wypowiedzi.
(czas trwania: 70 min, 14+)
Gramy:
• 9.05 – 18.00
Szczegóły i bilety: https://tcn.at.edu.pl/spektakl/projekt-lucy/
„Rózia” – reż. Jacek Braciak
Historia młodej kobiety, która mówi i myśli inaczej niż jej otoczenie. Spektakl o języku, tożsamości i odwadze bycia sobą – prowokujący i pełen refleksji nad tym, jak komunikujemy się ze światem.
Gramy:
• 5.05 – 19.30
• 6.05 – 19.30
• 15.05 – 19.30
• 16.05 – 19.30
Szczegóły i bilety: https://tcn.at.edu.pl/spektakl/rozia/
„Schody, schody, schody” – reż. Wojciech Faruga
Wychodząc od koncepcji Rybczyńskiego, przedstawienie zadaje pytanie o to, co dzieje się dziś z naszym współczuciem, kiedy wojna staje się obrazem, atrakcją albo towarem. Patrzymy na sposoby ukazywania konfliktów w świecie, w którym doświadczenia wojenne zostały skapitalizowane i wchłonięte przez kulturę masową.
Gramy:
• 8.05 – 19.00
• 9.05 – 19.00
• 26.05 – 19.00
• 27.05 – 19.00
• 28.05 – 19.00
Szczegóły i bilety: https://tcn.at.edu.pl/spektakl/schody/
„Don Giovanni” – reż. Cezary Tomaszewski
Opera Mozarta w nowoczesnej interpretacji – spektakl o pożądaniu, władzy i mechanizmach relacji międzyludzkich, który nie traci swojej aktualności.
Gramy:
• 13.05 – 19.00
• 14.05 – 19.00
Szczegóły i bilety: https://tcn.at.edu.pl/spektakl/don-giovanni/
Maj jest też zawsze wyjątkową chwilą spotkania i wymiany doświadczeń pomiędzy osobami studiującymi w AST Kraków, Szkole Filmowej w Łodzi i Akademii Teatralnej w Warszawie podczas Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Jest to niewątpliwie jedno z ważniejszych wydarzeń poświęconych młodemu teatrowi w Polsce. Studentki i studenci zaprezentują wszystkie tegoroczne dyplomy przed publicznością festiwalową oraz środowiskiem teatralnym z całego kraju. Czekamy na to wydarzenie z niecierpliwością, a wszelkie szczegóły pojawią się wkrótce na stronie:
https://festiwalszkolteatralnych.pl/
Kasa Teatru Collegium Nobilium
ul. Miodowa 22/24, 00-246 Warszawa
+48 662 155 960
[email protected]
Godziny otwarcia kasy:
• wtorek – piątek: 15.00 – 19.00 lub do rozpoczęcia spektaklu
• sobota: 15.00 – 17.00 lub do rozpoczęcia spektaklu
Więcej informacji oraz aktualny repertuar dostępny jest na stronie: https://tcn.at.edu.pl/repertuar-teatru/