Inne aktualności
-
Nowy RAPTULARZ: Misterium Wielkiej Nocy 18.04.2025 15:18
-
E-teatr życzy radosnej i spokojnej Wielkanocy! 18.04.2025 09:00
-
Warszawa. Michał Merczyński dyrektorem Nowego Teatru 17.04.2025 18:58
- Łódź. Stypendia artystyczne Miasta Łodzi dla 16 laureatów 17.04.2025 18:03
- Warszawa. Maraton spektakli z nutką ekologii na urodziny Teatru Bohema House 17.04.2025 17:05
- Katowice. Ruszył nabór ofert do XX edycji programu „Lokal na kulturę” 17.04.2025 16:24
-
Kielce. Jacek Jabrzyk wygrał konkurs na dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego 17.04.2025 16:13
- Dolny Śląsk. Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy oraz Teatr Tańca MOMENTUM zapraszają do udziału w konkursie 17.04.2025 15:48
- Warszawa. II Festiwal Musica Sacra w stolicy od 27 kwietnia do 4 maja 17.04.2025 14:51
- Pomorskie. Spotkanie z Krzysztofem Zanussim i spektakl „Być jak Charlie Chaplin” w Kębłowie 17.04.2025 14:21
- Gdańsk. Misterium Krzyża w Wielki Piątek. Organizuje je Bractwo św. Pawła 17.04.2025 13:49
- Warszawa. W Operze Narodowej – warsztat choreograficzny „Kreacje 17” 17.04.2025 13:46
- Pogrzeb Jadwigi Jankowskiej-Cieślak – w środę w Józefowie pod Warszawą 17.04.2025 13:30
- Katowice. Adam Balas zarekomendowany na dyrektora NOSPR 17.04.2025 13:02
W środę w Warszawie odbywa się 9. Forum Prawa Autorskiego. Rozpoczynając obrady wiceszef MKiDN Maciej Wróbel zapowiedział powstanie ustawy uwzględniającej postulaty z Forum oraz podkreślił wagę zwalczania piractwa w internecie.
W środę w warszawskim Kinie Iluzjon odbywa się 9. Forum Prawa Autorskiego. Tematem przewodnim spotkania jest zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.
"Zgodnie z naszymi zapowiedziami w drugiej połowie bieżącego roku rozpoczniemy prace nad nowelizacją ustawy, która weźmie pod uwagę kwestie podniesione w ramach 8. i 9. Forum Prawa Autorskiego" - poinformował wiceminister Wróbel.
Dodał, że MKiDN "intensywnie pracuje nad projektem ustawy o zabezpieczeniu socjalnym osób wykonujących zawody artystyczne". "Projekt ustawy udało nam się wpisać do wykazu prac legislacyjnych rządu po kilkumiesięcznych uzgodnieniach międzyresortowych, w połowie kwietnia chcemy rozpocząć konsultacje publiczne" - zapowiedział.
"Pracujemy również bardzo intensywnie nad przywróceniem istotności prac Międzyresortowego Zespołu ds. przeciwdziałania naruszeniom praw autorskich. Pierwsze po 10 latach posiedzenie zespołu odbyło się 27 lutego. W tej chwili wraz z innymi resortami przygotowujemy plan pracy zespołu. Powstanie grupa robocza ds. zwalczania piractwa wydarzeń na żywo w internecie" - przekazał.
Podkreślił, że prawo autorskie jest jednym z priorytetowych obszarów polityki resortu kultury. "Ma być ramą dla efektywnej i sprawiedliwej ochrony, otaczając pieczą prawa twórców, zapewniać im odpowiednie i godziwe wynagrodzenie. Ma być przede wszystkim zrozumiałe i przejrzyste zarówno dla uprawnionych jak i dla użytkowników praw. Ma umożliwiać rozwój, ale też zachowanie twórczości oraz zapewniać możliwość budowania siły sektorów kreatywnych, siły biznesu w kulturze. Wreszcie powinien być to system adaptujący się do zmian technologicznych. Jednym zdaniem: chcemy, aby prawo autorskie stanowiło fundament zrównoważonego systemu kultury" - powiedział.
Wskazał, że "zasadniczym elementem tej równowagi jest zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi i pokrewnymi". "Organizacje zbiorowego zarządzania są podmiotami, którym minister powierza misję administrowania prawami podmiotów uprawnionych. Regulacja dotycząca zbiorowego zarządzania prawami ma fundamentalne znaczenie dla profesjonalnego korzystania z twórczości. Określa uwarunkowania licencjonowania w warunkach krajowych i zagranicznych znaczącej części obrotu i upowszechniania treści kultury" - mówił wiceminister Wróbel.
Zwrócił uwagę, że "dynamiczny postęp technologiczny i ewoluujące modele biznesowe stawiają przed organizacjami zbiorowego zarządzania nowe wyzwania, kwestionują bardzo często istniejące paradygmaty i wymagają przemyślenia tradycyjnych ram licencyjnych". "Dlatego Ministerstwu Kultury bardzo zależy na tym, aby ozz (organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi - przyp. PAP) prowadziły działalność według odpowiednich i aktualnych standardów przejrzystości i zarządzania finansami" - dodał.
Przypomniał, że "temat zbiorowego zarządzania został wybrany przez Ministerstwo Kultury jako główny temat dyskusji na forum prac grupy roboczej ds. własności intelektualnej Rady Unii Europejskiej podczas polskiej prezydencji".
"Państwa członkowskie debatują w oparciu o przygotowany przez nas kwestionariusz. Biorąc pod uwagę, że minęła ponad dekada od przyjęcia w 2014 r. dyrektywy w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi uznaliśmy, że wobec rozwoju technologicznego warto zastanowić się nad tym, czy przyjęte w niej rozwiązania są w dalszym ciągu aktualne. Kwestionariusz zawiera pytania o rolę organizacji zbiorowego zarządzania w świecie rozwijającej się generatywnej sztucznej inteligencji, o pozycję ozz wobec platform online'owych oraz o weryfikację narzędzi nadzoru nad ozz w nowej rzeczywistości. Tym zagadnieniom poświęcimy również panel w ramach konferencji polskiej prezydencji organizowanej przez resort kultury w Łodzi w dniach 24 i 25 kwietnia. Konferencja w całości poświęcona będzie tematowi wpływu sztucznej inteligencji na sektory medialny i kreatywne" - przekazał.