EN

6.02.2025, 08:55 Wersja do druku

Warszawa. Luty w Teatrze Druga Strefa

Luty w Teatrze Druga Strefa zapowiada się niezwykle interesująco, oferując szeroki wachlarz spektakli, które zadowolą gusta nawet najbardziej wymagających widzów. W repertuarze znajdziemy zarówno poruszające monodramy, wciągające spektakle iluzji, jak i spektakl komediowy.

Teatr Druga Strefa to miejsce, w którym, jak pisze Jacek Mroczek na portalu www.teatrvaria.blogspot.com, "spektakl można poczuć i niemal dotknąć. Skupić się na artystycznym przekazie i zupełnie zapomnieć o rzeczywistości. To portal do świata sztuki."

Repertuar:

7 lutego, 19.00 - JA CÓRKA RASPUTINA | monodram Marzeny Trybały

Akcja spektaklu rozgrywa się w Los Angeles w mieszkaniu Marii Rasputiny, w 10. rocznicę śmierci Feliksa Jusupowa, który zabił jej ukochanego ojca. 

8 lutego, 11.00 - MAGIK KONRAD | spektakl familijny

Będzie się działo! Będzie sznurek, co gubi końce, kula - co udaje, że lata, a także metalowe koła, co łączyć się potrafią. A to tylko część niespodzianek!

13 lutego, 19.00 - PRZELOT | spektakl iluzji

Jedyne takie show, gdzie magia i rzeczywistość splatają się w jedno, a granice iluzji znikają bez śladu.

14 i 15 lutego, 20.00 - SZALEŃSTWO WE DWOJE | komedia

Historia pary kochanków, którzy po siedemnastu latach wspólnego życia nieustannie kłócą się o najdrobniejsze sprawy, jak choćby to, czy żółw i ślimak należą do tego samego gatunku.

21 lutego, 19.00 - NOC HELVERA | dramat

Wstrząsający dramat ludzkiej tragedii pychy i poniżenia. Spektakl zawieszony w czasie, mogący się odgrywać gdziekolwiek i kiedykolwiek. Także tu i teraz...

22 lutego, 19.00 - DRUGA | monodram Katarzyny Traczyńskiej

Opowieść o losach kobiety – żony, matki, córki, aktorki. Historia o łamaniu barier, buncie, o wychodzeniu ze strefy komfortu. Codzienna walka o własną tożsamość w zestawieniu z dążeniami artystycznymi to wyboista droga.

ABSTRAHUJĄC | wystawa 

Arkadiusz ,,FolteC” Foltyński swoją twórczość określa jako analogowe, ręczne memy. Prace powstają w technice malowania farbą w aerozolu przez własnoręcznie wykonane szablony – w taki sam sposób tworzy również Banksy. 

Galeria, 22 stycznia - 15 marca 2025

Teatr Druga Strefa zaprasza na różnorodne spektakle i wydarzenia, które z pewnością dostarczą wielu emocji i wrażeń. Szczegółowy repertuar oraz informacje o biletach dostępne są na stronie internetowej Teatru: teatr2strefa.pl

fot. Grzegorz Krzyżewski

JA, CÓRKA RASPUTINA | monodram Marzeny Trybały 

7 lutego, 19.00 

Akcja spektaklu rozgrywa się w Los Angeles w mieszkaniu Marii Rasputiny, w 10. rocznicę śmierci Feliksa Jusupowa, który zabił jej ukochanego ojca. Dla jednych Grigorij Rasputin był prorokiem a dla innych najbardziej tajemniczą, mroczną i złowrogą postacią. Maria wspomina swoje życie, które nierozłącznie niesie ze sobą wspomnienia o historii świata epoki rewolucji oraz codziennej konfrontacji człowieka z tragicznym losem. Spektakl daje nam możliwość spojrzenia na historię Rosji i świata przez pryzmat życia nieszczęśliwej kobiety. 

Z recenzji 

Jeżeli możecie, biegnijcie do Drugiej Strefy, do Teatru Druga Strefa, na monodram Marzeny Trybały, „Ja, córka Rasputina” w reżyserii Sylwestra Biragi. Trybała gra wspaniale. Wyciska ze sztuki Rafaela Akopdżaniana tyle, ile się da. Wulgarna i subtelna. Nie da się tego pogodzić? Zobaczcie Trybałę. Potrafi. 

Łukasz Maciejewski / aict.art.pl 

W “Rasputinie” przeniosły się akcenty, z głównego tematu sztuki - przekleństwa życia z piętnem ojca o złej sławie i odpowiedzialności dzieci za winy swych ojców na problem historycznej odpowiedzialności mocarstwa światowego za czyny swych władców i koszmaru ucieczki przed złem. 

Aleksandra Pieterwas / Stolica 

Maria Rasputina, w wykonaniu Marzeny Trybały to kobieta pogodzona. Nie ma w niej goryczy a sentymentu jest w sam raz. Nie ma w niej nienawiści ani zbytniej przesady. Marzena Trybała pięknie przedstawiła nam Marię akceptującą swój los, pomimo dramatycznych wydarzeń jakich doświadczyła w związku ze stygmatem nazwiska jakie nosiła. 

MaGa / Notatnik kulturalny 

autor: Rafael Akopdżanian 

tłumaczenie: Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska 

reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne: Sylwester Biraga 

wykonanie: Marzena Trybała 

plakat: Jan Wawrynkiewicz 

realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński 

Premiera 31 marca 2023 Teatr Druga Strefa Warszawa 

Spektakl został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu ZASP oraz miasta stołecznego Warszawy 

Czas trwania 70 minut | Kategoria wiekowa 15+

fot. Eligiusz Baranowski

MAGIK KONRAD W TEATRZE DRUGA STREFA | spektakl familijny
8 lutego 2025, 11.00 

Magik Konrad – specjalista od rozbawiania dzieci za pomocą iluzji! Konradowe show to oczy wytrzeszczone ze zdziwienia i brzuchy obolałe ze śmiechu. To 45 minut radochy na pełnych obrotach!   

Nasz magik jest strasznym fajtłapą, dzieci ciągle muszą mu podpowiadać, co robi źle czy o czym tam zapomniał. A do niektórych numerów Konrad zaprasza na scenę asystentów wybieranych z publiczności. 

Będzie się działo! Będzie sznurek, co gubi końce, kula - co udaje, że lata, a także metalowe koła, co łączyć się potrafią. A to tylko część niespodzianek!  

Konrad zna się na rzeczy, występuje od 14 lat i wykonał w tym czasie ponad 3000 występów!  

Występował w telewizji, w samolotach, w Polsce i za granicą, a ostatnio nawet w czystych skarpetkach.  

Pokaz familijny, zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 10 lat.  

Zapraszamy też rodziców, babcie, dziadków, a nawet i teściową!  

Czas trwania: 45 min  

Nie zwlekaj z zakupem biletów, znikają szybciej niż pączki w tłusty czwartek!

fot. mat. teatru

PRZELOT | spektakl iluzji 

13 lutego, 19.00 

Jedyne takie show, gdzie magia i rzeczywistość splatają się w jedno, a granice iluzji znikają bez śladu. 

PRZELOT to fascynująca podróż przez świat magii, aż do najgłębszych zakamarków ludzkiego umysłu. Podczas spektaklu doświadczysz aż czterech różnych rodzajów iluzji. Rozpoczynając od magii wizualnej, która zapiera dech w piersiach, przez mentalizm, podczas którego zaczynasz zastanawiać się nad własnymi decyzjami, aż po finał, w którym w którym intuicja gra pierwsze skrzypce. PRZELOT to nie tylko spektakl, ale także przypomnienie, że każda nasza decyzja może mieć zaskakujące konsekwencje, i że warto cieszyć się każdą chwilą tu i teraz. To magiczne show, które zachwyca i inspiruje.  

Nie przegap okazji, aby dołączyć do tej magicznej podróży. Kup bilety już teraz i przeżyj niezapomniany wieczór pełen magii, muzyki i niesamowitych wrażeń!  

Piotr Denisiuk – iluzjonista #1, finalista X edycji programu Mam Talent!, zwycięzca ogólnopolskiego konkursu iluzjonistów w 2023 roku oraz zdobywca 2 miejsca na prestiżowym konkursie Pacific Coast Association of Magicians w USA w 2023 r. w kategorii: Stage Magic, współtwórca projektu MISTRZOWIE MAGII oraz twórca największego portalu o tematyce iluzjonistycznej w Polsce, autor dwóch książek na temat iluzji oraz członek The Magic Castle w Hollywood, najbardziej prestiżowego klubu dla iluzjonistów na świecie.  

Wykonanie: Piotr Denisiuk  

Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński  

Czas trwania 47 minut | Kategoria wiekowa 18+

fot. Andrei Nekrasov

SZALEŃSTWO WE DWOJE | komedia
14 i 15 lutego, 20.00

Eugène Ionesco, w swoim dziele "Szaleństwo we dwoje" (oryg. "Délire à deux"), stworzył wnikliwe studium ludzkiej natury, osadzone w świecie pełnym absurdu i chaosu. Sztuka, po raz pierwszy wystawiona w 1962 roku na scenie Studia des Champs-Élysées, przedstawia historię pary kochanków, którzy po siedemnastu latach wspólnego życia nieustannie kłócą się o najdrobniejsze sprawy, jak choćby to, czy żółw i ślimak należą do tego samego gatunku. Tymczasem za oknem ich mieszkania toczy się wojna, której przyczyny pozostają nieznane, a ich pokój staje się polem walki.  

Dramat ten jest manifestacją absurdu, pokazującą, jak w ekstremalnych warunkach wojna i chaos mogą wypaczyć ludzkie zachowania i relacje. Codzienność staje się groteską, a rutynowe działania nabierają dziwacznego znaczenia. W sercu tej opowieści kryje się jednak miłość – trudna, szorstka, lecz prawdziwa i potrafiąca przetrwać największe burze. To właśnie miłość staje się siłą napędową, mimo otaczającej grozy.  

"Szaleństwo we dwoje" nie tylko podkreśla absurdalność ludzkich działań w czasie wojny, ale także ukazuje paradoksy ludzkiej natury, gdzie brutalność fizyczna rywalizuje z gwałtownością języka. To opowieść, która zwiększa świadomość o wpływie wojny na psychikę i relacje międzyludzkie, tworząc niezwykły, choć tragiczny obraz rzeczywistości.  

Zapraszamy do Teatru Druga Strefa, aby odkryć tę wyjątkową historię, która porusza i skłania do refleksji nad kondycją ludzkiej natury.  

Z recenzji:

Jeśli tworzyć spektakle w oparciu o relatywnie stare teksty, bo przecież sześćdziesiąt dwa lata od pierwszego wystawienia to kawał czasu i świat zmienił się diametralnie - to właśnie tak, jak zrobił to Teatr Druga Strefa.  Kolejny, ultraciekawy wieczór. Na warszawskiej mapie kulturalnej scena przy Magazynowej świeci pięknym blaskiem.  

Jacek Mroczek, www.teatrvaria.blogspot.com 

Spektakl ukazuje paradoksy ludzkiej natury, gdzie brutalność fizyczna rywalizuje z gwałtownością języka. Co chwila naszym bohaterom przychodzą do głów różne niedorzeczne pomysły, co staje się kolejnym pretekstem do kłótni.  W sercu tej opowieści kryje się jednak miłość... 

Roman Soroczyński, www.warszawa.pl 

Spektakl bierze udział w X Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej „Klasyka Żywa”  

Autor: Eugène Ionesco  

Tłumaczenie: Jan Kott  

Obsada: Vova Makovskyi, Walentyna Sizonenko  

Reżyseria i scenografia: Sylwester Biraga  

Plakat: Marek Maciejczyk  

Fotosy: Viktoria Nekrasova, Andrei Nekrasov  

Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński  

Premiera 18 grudnia 2024  

Czas trwania 65 minut | Kategoria wiekowa 15+  

Spektakl zrealizowany z Funduszu SKE – ZASP oraz środków miasta stołecznego Warszawy

fot. Eligiusz Baranowski

NOC HELVERA | dramat 

21 lutego, 19.00 

Czy brunatne czasy rodzącego się nazizmu należą już do przeszłości? Czy kryształowe noce w różnych odsłonach nie są powtarzającym się elementem historii na sinusoidzie wieków? Czy współczesne podziały na gorszy i lepszy sort nie powinny zasiać w nas niepokoju? Teatr Druga Strefa każe widzowi zmierzyć się z trudnymi pytaniami. Sylwester Biraga inscenizując dramat Ingmara Villqista nie podsuwa gotowych odpowiedzi. Każe wszystkim szukać ich wewnątrz siebie, sprawiając, że Noc Helvera staje się ich udziałem. Nie sposób będzie jej zapomnieć po opuszczeniu teatru. Wracać będzie jak natrętne echo. Każde medialne informacje będą nową Nocą Helvera! Helvera XXI wieku... 

Z recenzji: 

Mogło się wydawać, że zaskakujący dramat Villqista, którego premiery telewizyjna i teatralne w warszawskich teatrach Studio i Powszechnym przed ponad 20 laty wzbudziły emocje, już wyczerpał swoje możliwości, że już wszystko o tej sztuce wiemy. Tymczasem najnowsza jej realizacja w Teatrze Druga Strefa w reżyserii Sylwestra Biragi odsłania mniej widoczne, głębinowe sensy dramatu. 

Tomasz Miłkowski aict.art.pl 22 marca 2022 

Osobiście chciałbym pochwalić Halinę Chrobak: wzruszająco zagrała kobietę troszczącą się o swojego podopiecznego i walczącą o jego spokój! Jest to kolejna wspaniała rola tej znakomitej Aktorki! Nic dziwnego zatem, że po spektaklu zapadła długa cisza na widowni i dopiero po pewnym czasie rozległy się mocne, w pełni zasłużone, brawa. 

Roman Soroczyński warszawa.pl 6 września 2022 

Szokujący spektakl. Wszystko mnie w nim zaskakiwało. Oglądając go broniłem się pazurami przed tym, żeby dać się porwać - przegrałem. Wciąż posługujący się najbardziej klasycznymi środkami, jest jednocześnie bardziej nowoczesny od tego, czym karmi się współczesny teatr. Niezwykła forma [...] Zagrane to jest tak, że burza braw to mało. 

Włodzimierz Neubart - Chochlik Kulturalny 18 listopada 2021 

Autor: Ingmar Villqist 

Występują: Halina Chrobak, Piotr Duda 

Reżyseria, scenografia i kostiumy: Sylwester Biraga 

Plakat: Jan Wawrynkiewicz 

Fotosy: Eligiusz Baranowski 

Licencja na wystawienie spektaklu została została udzielona przez ZAIKS 

Premiera 8 października 2021 

Czas trwania 60 minut | Spektakl dla widzów 15+

fot. Piotr Szafran

DRUGA | monodram Katarzyny Traczyńskiej  

22 lutego, 19.00  

DRUGA to opowieść o losach kobiety – żony, matki, córki, aktorki. Historia o łamaniu barier, buncie, o wychodzeniu ze strefy komfortu. Codzienna walka o własną tożsamość w zestawieniu z dążeniami artystycznymi to wyboista droga. Bohaterka podąża jednak ścieżką poszukiwania wolności, co jest zmaganiem szczególnie trudnym, bo przez lata pozostawała w cieniu autorytatywnej matki.  

DRUGA to monodram, w którym aktorka dialoguje z publicznością poszukując własnej tożsamości. To gra, zabawa i dramat w jednym. O życiu, sile, jaką mamy w sobie, słabości, niepohamowanym apetycie na codzienność, o stracie i wygranej. To opowieść skrząca od dowcipu i głębokiej refleksji… jednym słowem, rollercoaster.  

Z ciekawostek, zakulisowych ploteczek trzeba koniecznie zdradzić (w tajemnicy, oczywiście), że odtwórczyni głównej roli posiada pewną specyficzną, ważną umiejętność. Jest mianowicie członkinią formacji tanecznej, która w listopadzie 2022 zdobyła mistrzostwo świata w stepowaniu. Jak zatem sądzicie – czy to jest umiejętność, która zostanie wykorzystana na scenie?  

Pierwotnie DRUGA miała być projektem kobiecym, zrealizowanym wyłącznie przez żeński pierwiastek. Temat okazał się jednak tak uniwersalny, że panowie nie pozostali obojętni. Dlatego, choć u podstaw stoi praca kobiet, aktorki – autorki – i reżyserki, to jednak i panowie dołożyli swoją cegiełkę. Dzięki temu projekt DRUGA stał się wszechstronny, pojemny, otwarty.  

Z recenzji:  

Jestem pod wrażeniem i niesamowitej gry aktorskiej Katarzyny Traczyńskiej i oczywiście talentu Agnieszki Lis , na podstawie której tekstu powstał monodram w reżyserii Anny Sandowicz. I to jaki!! Pełen ekspresji, niesamowitych emocji i tak bardzo realny. Brawo!  

zaczytanapodrozniczka.blogspot.com  

Autorka: Agnieszka Lis 
Wykonanie: Katarzyna Traczyńska 
Reżyseria: Anna Sandowicz 
Muzyka: Marek Jakubowicz 
Choreografia: Michał Wierzbowski  

Plakat: Asya Burtseva 
Zdjęcie do plakatu: Eligiusz Baranowski 
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński  

Premiera 13 października 2023 Teatr Druga Strefa Warszawa 
#scenainicjatyw  

Czas trwania 60 minut | Kategoria wiekowa 15+

ABSTRAHUJĄC | wystawa

od 22 stycznia do 15 marca 2025  

Arkadiusz „FolteC” Foltyński  

Urodzony w 1972 r. w Częstochowie, dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Rudzie Śląskiej, od 1991 roku mieszka w Lublinie. Autor ulicznego graffiti szablonowego, jeden z protoplastów współczesnego graffiti. Zaczynał pod koniec lat 80. ubiegłego wieku - w tamtym czasie powstawały szablony zawierające elementy absurdalnego humoru oraz powiązane z ideologią ówczesnych subkultur młodzieżowych. „Wystawiał” swoje prace na zaniedbanych ulicach miast Rudy Śląskiej, Bytomia, Zabrza, próbując ożywić wszechobecną szarość murów i budynków.  

W latach 90. zaprzestał działalności artystycznej. Od kilku lat ponownie tworzy, jednak tym razem głównie na papierze, chociaż twierdzi, że dzieła ulicy najlepiej widoczne są na ulicy. Jest autorem ponad 300 prac graffiti szablonowego, głównie formatu A4, ale również większych, znajdujących się w przestrzeni publicznej. Kilkanaście jego prac związanych z filmem znajduje się w zbiorach Muzeum Kinematografii w Łodzi. Swoją twórczość określa jako analogowe, ręczne memy.  

Prace powstają w technice, której autor używa z niewielkimi modyfikacjami od lat osiemdziesiątych – tworzony jest projekt graficzny, następnie na papierze o odpowiedniej gramaturze drukowany jest szablon (lub kilka, czasami nawet kilkanaście – zależnie od ilości kolorów i odcieni na gotowej pracy). Kolejny etap to ręczne wycinanie nożykiem modelarskim elementów w papierze, przez które natryskiwana będzie farba. Ostatnia faza to staranne nakładanie farby akrylowej w aerozolu na papier (lub mur) przez przygotowane szablony. 

Wystawa od 22 stycznia do 15 marca 2025  

Źródło:

Materiał nadesłany