EN

30.01.2024, 14:25 Wersja do druku

Warszawa. Luty w Nowym Teatrze

Rozpoczęły się próby do nowego spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego „Elizabeth Costello. Siedem wykładów i pięć bajek z morałem”. Premiera odbędzie się 11 kwietnia, a sprzedaż biletów rozpocznie 6 lutego. 

fot. Maurycy Stankiewicz

Sprawdźcie zniżki STU, EDU i PRA - co miesiąc kupicie bilety w cenie 25 PLN.

Poza Madalińskiego, będziemy także z She Was a Friend of Someone Else we francuskim Cergy.

***

1-3 lutego, godz. 19.00

Powrót do Reims, reż. Katarzyna Kalwat

Spektakl inspirowany autobiograficzną książką Didiera Eribona.

Wyjazd do Paryża umożliwił Eribonowi eksplorację tożsamości, konserwując jednak, mimo wyznawanych lewicowych wartości, wstyd związany z robotniczym pochodzeniem jego rodziny. Dopiero śmierć ojca wywołała w nim potrzebę powrotu w rodzinne strony i zrewidowania swojej tożsamości klasowej. To doświadczenie zainspirowało go do napisania Powrotu do Reims. Książka z miejsca stała się bestsellerem. Polski przekład z 2019 roku momentalnie uzyskał status publikacji kultowej, opisującej doświadczenie analogiczne do doświadczenia pokolenia ustrojowej transformacji: osób, które w pierwszym pokoleniu dokonały rzeczywistego lub pozornego awansu społecznego dzięki migracji do dużych miast i ukończeniu studiów wyższych. Pokolenia, dla którego pochodzenie staje się wstydliwą, wypieraną tajemnicą.

Występują: Jacek Poniedziałek, Jaśmina Polak, Yacine Zmit

***

8-9 lutego, godz. 19.00, 10-11 lutego, godz. 18.00

Odyseja. Historia dla Hollywoodu, reż. Krzysztof Warlikowski

Spektakl inspirowany Odyseją Homera, na podstawie Powieści dla Hollywoodu i Króla kier znów na wylocie Hanny Krall.

Wędrówka od Homera i jego bohatera Odysa do Hanny Krall i jej bohaterki Izoldy, Żydówki, która przez całą wojnę dokonywała czynów godnych Odysowych zmagań, aby uratować męża. Dwie wielkie awantury: jedna związana z pierwszą wojną ludzkości, czyli zdobyciem Troi i druga będąca rezultatem drugiej ze światowych wojen.

Występują: Claude Bardouil, Mariusz Bonaszewski, Stanisław Brudny, Magdalena Popławska, Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Ewa Dałkowska, Bartosz Gelner, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Wojciech Kalarus, Marek Kalita, Zygmunt Malanowicz, Hiroaki Murakami, Maja Ostaszewska, Jaśmina Polak, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek

Ze specjalnym udziałem w materiale filmowym Mai Komorowskiej i Krystyny Zachwatowicz-Wajdy

***

16-18 lutego, godz. 19.00

Trzy epizody z życia rodziny, reż. Markus Öhrn

Trzy obrazy przemocy domowej. Rodzina nuklearna, wzorcowa: mama, tata, córka i syn. Niewiele wiemy o ich statusie życiowym, ale od razu widzimy, że mamy do czynienia z przeciętną, tak zwaną normalną rodziną. Markus Öhrn bardzo precyzyjnie odsłania mechanizmy opresji, która ustanawia przemocowe relacje w domu.

Występują: Magdalena Popławska, Jaśmina Polak, Bartosz Gelner, Piotr Polak

***

21-23 lutego, godz. 19.00

Fobia, Markus Öhrn, Karol Radziszewski

Twórcy przyglądają się zagadnieniu przemocy i stygmatyzującym stereotypom dotyczącym osób LGBTQ+, Fag Fightersi przejmują język nienawiści na własny użytek. Krytyczne spojrzenie twórców na te trzy obszary: rodzinę, biznes i kulturę, jest pretekstem do przyjrzenia się tematowi eksploatacji grup mniejszościowych.

Występują: Wojciech Kalarus, Ewelina Pankowska, Piotr Polak, Magdalena Popławska, Jan Sobolewski

22 lutego po spektaklu Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony Fobii

Kup bilet na najbliższe wydarzenia 

*** 

Aktualności

Napisy w Nowym 

Sprawdź którego dnia gramy z napisami w języku angielskim, ukraińskim, polskim lub z tłumaczeniem na PJM.

Sprawdźcie też dostępność wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami. Gramy z pętlą indukcyjną, audiodeskrypcją, organizujemy Touch Toury.

Button

Nasze cykle

Nowa Książka

W lutym porozmawiamy o nowościach wydawniczych: 

3 lutego, godz. 14.00 Wierszyki do chichotania Grzegorz Uzdański, Wydawnictwo Natuli. Prowadzi Aleksandra Brambor-Rutkowska, muzykę na żywo wykona Jerzy Rogiewicz

12 lutego, godz. 19.00 Dziewczyna na Via Flaminia oraz Zakochany Alfred Hayes, Wydawnictwo Próby

26 lutego, godz. 19.00 Historia ludowa w trzech odsłonach – książki Wydawnictwa Czarne. Rozmowa wokół Dzieci Kazimierza Michała P. Garapicha, Nieprzezroczystych. Historii chłopskiej fotografii Agnieszki Pajączkowskiej oraz Chamstwa Kacpra Pobłockiego

27 lutego, godz. 19.00 Michaś. Wywiad rzeka z Michałem Urbaniakiem Jacek Górecki, Wydawnictwo Marginesy

Źródło:

Materiał nadesłany