Zazwyczaj „dzieje się obok”, ale już za tydzień wydarzy się w Warszawie - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na sześciodniowe święto słowackiego teatru. Osiem spektakli teatralnych, koncert zespołu Komajota, wystawa o historii słowackiej sceny a także warsztaty lalkowe dla rodzin - to wszystko czekać będzie na Jazdowie od 3 do 8 września.
Dokładnie sto lat temu powstał w Bratysławie Słowacki Teatr Narodowy, pierwsza w tym kraju profesjonalna instytucja teatralna. Z tego powodu rok 2020 ustanowiono na Słowacji „rokiem słowackiego teatru”. Stało się to dla nas pretekstem, aby w ramach przybliżania polskim widzom kultury naszych sąsiadów, w tym roku zaprosić właśnie spektakle ze Słowacji.
Mówiąc jednak o „słowackim teatrze”, myślimy nie tylko o instytucjach publicznych, ale także o grupach niezależnych, działających „obok” głównego nurtu. - Dzieje się obok to opis pewnego zjawiska, które można zaobserwować na słowackiej scenie teatralnej. To, że dzieje się obok nas, tuż za naszą południową granicą, jest jasne. Ale co ciekawe, na Słowacji teatr poszukujący „dzieje się” obok teatru instytucjonalnego, nazywanego w tym kraju „teatrem kamiennym”. I radzi sobie w tym bardzo dobrze. Ustawia się w wyraźnej opozycji wobec „klasycznego nurtu” - tłumaczy Katarzyna Pilarska, kuratorka przeglądu.
Spektakle, które będziemy pokazywać na Jazdowie, to propozycje dla dorosłych i dla dzieci. Wśród zaproszonych gości znalazł się niezwykle popularny, działający od 30 lat, teatr TEATRO TATRO Ondreja Spišáka (ze spektaklem „Mistrz i Małgorzata”), a także Prešovské národné divadlo - uznawane za jeden z najciekawszych teatrów słowackiej sceny teatralnej (z monodramem „Moral insanity”), Divalo NUDE, pokazujące swój spektakl „Kocham cię, uważaj na siebie” w nietypowej przestrzeni domku na Osiedlu Jazdów, niezwykle oryginalne Divadlo Pôtoň („Amerykański cesarz”) stawiające na plastyczność pokazywanych spektakli i Med a prach („eu.genus”) ze spektaklem z pogranicza koncertu i performansu. Na najmłodszych widzów czekać będą dwa przedstawienia: „Dziadziuś” (Bratislavské bábkové divadlo) oraz „Dziki świat wyobraźni” (ODIVO) - ciekawe historie pokazujące również wyjątkowość słowackiego teatru lalkowego.
- W środowisku słowackiego teatru niezależnego zakres podejść estetycznych, tematów, pomysłów, a także organizacji funkcjonowania jest bardzo szeroki - tłumaczy Zuzana Timčíková, teatrolożka i doktorantka Słowackiej Akademii Nauk, która w swojej pracy bada różnice w działalności teatrów dotowanych z publicznych środków i grup niezależnych. Każdy teatr w kontekście własnej drogi rozwojowej na swój sposób eksperymentuje z językiem teatralnym. Teatry niezależne, jako wolne grupy tworzone przez bardzo mały kolektyw, w większości przypadków reprezentowany przez jednego lub dwóch stałych liderów, wprowadzają do spektrum podejść teatralnych własne autorskie procedury, czego rezultatem jest charakterystyczna poetycka inscenizacja.
Spektakle to jednak nie wszystko - dla naszych widzów przygotowaliśmy także ciekawe wydarzenia towarzyszące. W Instytucie Słowackim w Warszawie w trakcie festiwalu będzie można oglądać wystawę theatre.sk poświęconą historii słowackiego teatru (finisaż zaplanowano 9 września o godz. 17.30). W piątkowy wieczór na scenie przed Instytutem Teatralnym zagra zespół Komajota - preszowska kapela, od 15 lat grająca autorską muzykę z pogranicza poezji, jazzu i popu, której lider - Martin Husovský - jest także autorem muzyki do jednego z zaproszonych spektakli, wspomnianego „Moral insanity”. Na gości czekać będziemy również z warsztatami dla rodzin - ich uczestnicy samodzielnie wykonają lalki inspirowane obejrzanymi wcześniej spektaklami.
Przegląd „Dzieje się obok” to kolejne - organizowane przez Instytut Teatralny - spotkanie z twórczością teatralną naszych sąsiadów. W poprzednich latach gościliśmy twórców z Ukrainy w ramach przeglądu „Desant UA” (2017) oraz z Białorusi w ramach wydarzenia „Nowy teatr białoruski. Nie ma dymu tylko świeczki na torcie” (2019).
Bilety na spektakle - w cenie 25 zł normalny/ 20 zł ulgowy - oraz KARNETY NA WSZYSTKIE SPEKTAKLE (w cenie 120 zł) dostępne są na stronie instytut-teatralny.pl, na portalach Go Out i e-wejściówki oraz stacjonarnie w księgarni Prospero w Instytucie Teatralnym (ul. Jazdów 1).
Wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.
Przegląd organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami wydarzenia są: Fond na podporu umenia, U-Jazdowski, Osiedle Jazdów oraz Instytut Słowacki w Warszawie.