EN

19.10.2020, 08:10 Wersja do druku

Warszawa. List otwarty ZASP do Europosła Joachima Brudzińskiego

Szanowny Panie Europośle!

Głęboko poruszeni ostatnią, dalece niestosowną Pana wypowiedzią, dotyczącą środowiska artystów, pragniemy wyrazić zdziwienie wobec tak sformułowanych opinii i zarzutów.

Tak, Panie Europośle, jako artyści pracujący na rzecz kultury i jej rozwoju w naszym kraju, a więc i rozwoju społeczeństwa, niezależnie od wyznawanych poglądów politycznych, mamy prawo, tak jak wszyscy obywatele spełniający się zawodowo w innych dziedzinach, oczekiwać wsparcia rządu w trudnych sytuacjach. Bycie artystami nie stawia nas poza nawiasem życia, niezależnie od naszych sympatii politycznych.

Obecna sytuacja trwająca od marca br., a szczególnie po wprowadzeniu żółtej strefy na terenie całego kraju, sprawiła, że część artystów zmuszona została ograniczyć aktywność zawodową, a większość pozostała bez możliwości wykonywania pracy w ogóle, a co za tym idzie bez środków do życia. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to środowisko opływające w dostatek, o czym powinien Pan wiedzieć, jako znajomy zaprzyjaźnionej aktorki, którą wspomniał Pan w swoim kolejnym wpisie.

Napisał Pan: „Jak trwoga, to wyciągają ręce po pomoc”. Tak, to normalne w sytuacji klęski - a taką jest ogłoszony stan epidemiczny. Artyści zwracają się o pomoc tak, jak to robią obywatele, którym huragan w jednej minucie zdarł dachy z domów. Nikt wtedy nie pyta o poglądy a pomoc płynie z wielu stron.

Szanowny Panie Europośle! Przykre jest również to, że tą wypowiedzią, wprowadzającą dodatkowy, niepotrzebny podział środowiska w i tak mocno spolaryzowanym społeczeństwie, odwrócił Pan uwagę od wszystkich dotychczasowych słusznych i docenianych przez nas działań Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na rzecz twórców.

Jako środowisko, szczególnie aktorów, dla których „słowo” jest chlebem powszednim, mamy świadomość jego siły. Wypuszczone nierozważnie, w emocjach potrafi ranić, niszczyć, ale też może nieść pozytywne przesłanie i nie dzielić, a łączyć. A tego właśnie oczekujemy od Europosła reprezentującego nasz kraj na forum międzynarodowym.

Zarząd Główny

Związku Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenia


Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne