EN

28.06.2021, 12:06 Wersja do druku

Warszawa. "LAST" wyróżnione w konkursie The Best OFF

"LAST" w reż. Dawida Żakowskiego zostało wyróżnione w konkursie The Best OFF. Najbliższe pokazy 7 i 8 lipca w SZKOLE, ul. Emilii Plater 31.

fot. PatMic

Z okazji 100. rocznicy ostatniego tańca Niżyńskiego tancerze, choreografowie, kompozytorzy i artyści wizualni stworzyli wielopoziomowy portret tancerza wszech czasów. Ostatni taniec Niżyńskiego to obraz protestu, krzyk sprzeciwu we wnętrzu europejskiego establishmentu i rozpadającego się europejskiego porządku, który był również dla samego tancerza symbolicznym końcem jego kariery.

„Zatańczę dla Was wojnę. Wojnę, za którą jesteście odpowiedzialni” – te słowa padły 19 stycznia 1919 roku w szwajcarskim Sankt Moritz, kiedy po raz ostatni wystąpił przed publicznością.

LAST zabiera widzów w podróż po przestrzeniach zakodowanych w Dzienniku tancerza: Negacji, Nieśmiertelności, Wojny i Dualizmu.

„Niżyński to moja osobista obsesja, w której odnajduję wiele aktualnych kontekstów. Dziś obserwując ruchy społeczne nawołujące do rewolucji ekologicznej i systemowej oraz ruchy poszukujące współczesnej duchowości, mam poczucie zapętlenia czasowego. Te same postulaty, które dziś wynoszone są na ulice podczas protestów i mocno rezonują w przestrzeni społecznej, pojawiły się już sto lat temu w Dzienniku Niżyńskiego. Wszyscy czujemy potrzebę zmiany. Sto lat temu te przemiany dokonały się poprzez agresję, totalitaryzm i radykalizm. My, szukając empatii w laboratoryjnych warunkach, chcemy dać widzowi szansę na dokonanie wyboru” – mówi Dawid Żakowski, reżyser i autor wydarzenia. W tytuł wystawy wpisana jest ostateczność, z jej wieloznacznością i zapętleniem. LAST daje możliwość widzom dokonywania osobistego montażu, reinterpretacji i reedycji słynnego "Dziennika" Wacława Niżyńskiego.

„ LAST Stowarzyszenia Sztuka Nowa w reż. Dawida Żakowskiego to być może jedno z najbardziej eksperymentalnych przedstawień jakie znalazły się w tej specjalnej edycji The Best Off. Z jednej strony stanowi ono wyniki fascynacji dokonaniami historycznej awangardy, z drugiej strony jest jedną z bardzo w tej chwili intensywnie podejmowanych teraz prób przepracowania tej tradycji, które są motywowane z jednej strony chęcią przewalczenia autorytetów wielkich mistrzów, ale z drugiej wypracowania, wytrącenia z tej tradycji inspiracji, które mogą być ważne dla współczesnych artystów.

Partnerem tej pracy Nie jest tylko Niżyński, jego ostatni taniec wykonany w 1919 roku Szwajcarii w 1919, czy jego słynny Dziennik. Partnerem tej pracy jest także tradycja eksperymentu z przestrzenią i udziałem publiczności. (..) Jesteśmy zaproszenie do współtworzenia przedstawienia, możemy poruszać się pomiędzy kilkoma przestrzeniami, w których równolegle dzieje się jego akcja i w ten sposób sami niejako montujemy własne doświadczenie. Wybieramy komu towarzyszymy, wybieramy jakie wątki stają się dla nas ważne, stajemy się rzeczywistymi współtwórcami spektaklu, nie podążając za jakimiś wymuszonymi przez artystów działaniami.

To współtworzenie staje się rzeczywiście autentyczne i ono jak mi się wydaje tworzy wyjątkową jakość jaką odnalazłem w LAST i innych pracach Dawida Żakowskiego i jego zespołu.”

Dariusz Kosiński

***

Koncepcja i reżyseria: Dawid Żakowski kurator: Zofia Urszula Komasa
Choreografia: Kat Rampackova (SK), Martin Talaga (CZ), Ewelina Sobieraj (PL)
Performerzy: Wojciech Grudziński/ Ewelina Sobieraj, Borys Jaźnicki, Piotr Polak/ Michał Adam Góral, Maciej Tomaszewski
Muzyka: Mary Komasa, Teoniki Rożynek, Balazs Varnai (HU), Kasai i Iliaster ; Wideo: Luke Jaszcz (PL), Kristof Szabo (HU);

Produkcja: Sztuka Nowa / Iwa Ostrowska

czas: 1h 30 min

7 lipca, LAST, g. 19.00, SZKOŁA, ul. Emilii Plater 31

8 lipca, LAST, g. 19.00, SZKOŁA, ul. Emilii Plater 31

Wydarzenie: https://fb.me/e/drCeWKYRs

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne